شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سرویس پرداخت صورتحساب در گوگل‌پلی برای کاربران روسی قطع شده است و کاربران اندروید در این کشور قادر به خرید در اپ یا حق اشتراک اپ‌ها نخواهند بود.

قابلیت خرید در گوگل پلی برای کاربران روسی تعلیق شد

سرویس پرداخت صورتحساب در گوگل‌پلی برای کاربران روسی قطع شده است و کاربران اندروید در این کشور قادر به خرید در اپ یا حق اشتراک اپ‌ها نخواهند بود. به گزارش مهر به نقل از گیزموچاینا، به دلیل درگیری روسیه و اوکراین بسیاری از شرکت‌ها فعالیت‌های خود را در روسیه متوقف کرده‌اند. یکی از دلایل این امر پیروی از تحریم‌های محلی و بین‌المللی علیه روسیه است. گوگل در اواخر ماه فوریه اعلام کرد به دلیل حمله روسیه به اوکراین، انتشار تبلیغات و محتوا از این کشور را متوقف کرده است. اما این شرکت در اقدامی جدید سیستم پرداخت صورتحساب گوگل‌پلی را برای کاربران اندروید در روسیه متوقف کرده است. گوگل در بیانیه رسمی خود اعلام کرد فروشگاه اپ مذکور به دلیل اختلال در سیستم پرداخت، از ۱۰ مارس پرداخت صورتحساب برای کاربران ساکن روسیه را متوقف می‌کند. گوگل توضیح داده این اقدام به معنای آن است که کاربران نمی‌توانند اپلیکیشن و بازی بخرند، در نتیجه پرداخت‌های حق اشتراک یا هرگونه خرید در اپ مربوط به کالاهای دیجیتال در گوگل پلی روسیه متوقف خواهد شد. اپلیکیشن‌های رایگان همچنان در گوگل پلی قابل دسترس و نصب هستند. همچنین این شرکت امریکایی اعلام کرد عضویت کاربران در برنامه‌های این فروشگاه تجدید نخواهد شد یا لغو می‌شود. با این وجود عضویت‌های فعلی کاربران در برنامه‌ها به عنوان مثال اشتراک یک ماهه یا یک ساله کاربران روسی که قبل از این بیانیه خریده شده تا پایان مهلت مقرر قابل دسترس خواهد بود.

گوگل و متا تحت تحقیق اتحادیه اروپا و انگلیس

اتحادیه اروپا و انگلیس تحقیقات آنتی تراستی درباره تبلیغات آنلاین در گوگل و متا (مالک شرکت فیس‌بوک) آغاز کرده‌اند. به گزارش مهر به نقل اسپوتنیک، این تحقیق مربوط به قراردادی در سال ۲۰۱۸ است که بین دو شرکت فناوری بسته شده و براساس آن سرویس‌های هر دو شرکت در بازار تبلیغات آنلاین بر سرویس‌های دیگر ارجحیت داده می‌شدند. چنین روندی به شرکت‌های کوچک‌تر آسیب زده است. آندرئا کوشلی مدیر ارشد اجرایی سازمان رقابت و بازارهای انگلیس در این باره می‌گوید: ما نگران آن هستیم که گوگل و متا احتمالاً با یکدیگر همکاری کرده‌اند تا موانعی در مسیر رقبایی ایجاد کنند که سرویس‌های نمایش تبلیغات آنلاین برای ناشران فراهم کنند. اگر یک شرکت در حوزه‌ای خاص مانعی ایجاد کرد، ممکن است این امر ورود استارت آپ‌ها و کسب وکارهای کوچک به بازار را سخت‌تر کند و در نهایت گزینه‌های انتخاب مشتری را کاهش دهد. مارگارت وستاگر کمیسیونر رقابت اتحادیه اروپا نیز معتقد است این توافقنامه یک مشکل بزرگ است. البته هر دو شرکت نقض قوانین آنتی تراست را رد می‌کنند اما همزمان اعلام کرده‌اند با رگولاتورها همکاری می‌کنند. گوگل اعلام کرد این اتهامات اشتباه است. متا نیز اعلام کرد این قرارداد کمک کرده تا رقابت برای جایگذاری تبلیغات بیشتر شود. در صورتیکه گوگل و متا در این باره گناهکار شناخته شوند، احتمالاً با جریمه‌هایی تا ۱۰ درصد درآمد جهانی خود روبرو خواهند شد. البته فرایندهای قانونی که به صدور رای منجر می‌شود احتمالاً چند سال طول بکشد. در این تحقیق علاوه بر نقض قانون آنتی‌تراست، سوءاستفاده گوگل از موقعیت برتر خود در بازار برای سلطه بر رقبایش بررسی می‌شود. این تحقیق به فهرست بلندبالای چالش‌هایی اضافه می‌شود که شرکت‌های فناوری با آن روبرو هستند. هر دو شرکت متا و گوگل قبلاً به جاسوسی از مشتریان و فروش داده‌های خصوصی آن متهم شده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران