شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تهاجم روسیه به اوکراین بر سهام، افزایش قیمت نفت و تلاش فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره فشار می‌آورد اما قیمت بیت کوین از زمان شروع درگیری، حدود ۱۳ درصد افزایش یافته است.

تاثیر جنگ و تحریم برای بیت‌کوین

تهاجم روسیه به اوکراین بر سهام، افزایش قیمت نفت و تلاش فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره فشار می‌آورد اما قیمت بیت کوین از زمان شروع درگیری، حدود ۱۳ درصد افزایش یافته است. به گزارش ایسنا به نقل از بارون، رمزارزها ممکن است از تقاضا به عنوان یک ارز یا ذخیره ارزش در کشورهایی که تحت جنگ و تحریم قرار گرفته‌اند سود ببرند زیرا خرید بیت کوین در روسیه و اوکراین افزایش یافته است البته پیامدهای بلندمدت مثبت و منفی برای ارزهای دیجیتال خواهد شد. این بحران ممکن است تلاش‌ برای توسعه ارزهای دیجیتال مستقل، تعیین قوانین برای استیبل کوین‌ها و هماهنگ‌کردن تلاش‌ها برای ردیابی جریان جهانی ارزهای دیجیتال را تسریع بخشد. اسوار پراساد، اقتصاددان هندی می‌گوید در حال حاضر، ارزهای دیجیتال راه‌حل قابل‌اعتماد و مقیاس‌پذیر برای دولت‌هایی که قصد دور زدن تحریم‌ها یا سیستم پولی جهانی را دارند، نیست.

تلگرام، خط مقدم دیجیتالی جنگ روسیه و اوکراین

محققان امنیت سایبری می‌گویند اپلیکیشن پیام رسان رمزنگاری شده تلگرام به خط مقدم دیجیتالی جنگ روسیه و اوکراین تبدیل شده است. به گزارش ایسنا، شرکت چک پوینت ریسرچ در گزارشی اعلام کرد این اپلیکیشن که به کاربران اجازه می‌دهد در مکالمات گروهی شرکت کنند و پیام‌های مستقیم را بدون ردیابی شدن از سوی گروه‌های شخص ثالث ارسال کنند، به منبع اطلاعات نادرست تبدیل شده است. به گفته اودِد وانونو، مدیر تحقیقات آسیب‌پذیریهای محصولات در چک پوینت، تلگرام به خط مقدم دیجیتالی جنگ روسیه و اوکراین تبدیل شده و افراد در آن به جانبداری آنلاین مشغول شده‌اند. افرادی از هر گوشه دنیا مشاهده می‌شوند که در حال سازماندهی و تامین منابع برای حمایت از روسیه یا اوکراین هستند. بعضی از گروه‌ها در تلگرام که رمزنگاری سر به سر ندارند، حملات سایبری را برای هدف گرفتن روسیه هماهنگ می‌کنند در حالی که سایرین به مرکز اطلاعات و اخبار و بیان روایتهای جنگ تبدیل شده‌اند و برای حمایت از اوکراین درخواست پول می‌کنند یا مرتکب کلاهبرداری می‌شوند. وانونو تصریح کرد: در کل گروه‌های تلگرامی حول جنگ روسیه و اوکراین از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین، افزایش شش برابری داشته‌اند. به همه افراد اکیدا توصیه می‌کنیم به دقت مراقب فعالیت تلگرامی خود و افرادی که با آنها تماس می‌گیرند، باشند. در تلگرام عده‌ای وجود دارند که به دنبال بهره‌برداری از حامیان اوکراین یا روسیه هستند. طبق گزارش چک پوینت ریسرچ، گروه‌های کاربرانی که در تلگرام درباره جنگ صحبت می‌کنند، روزانه چند صد برابر در این اپلیکیشن افزایش پیدا کرده‌اند و به ۲۰۰ هزار کاربر در هر گروه رسیده‌اند. بعضی از کلاهبرداران از احساسات پیرامون این بحران سوءاستفاده کرده و پول برای مردم اوکراین درخواست می‌کنند. چک پوینت ریسرچ به چنین درخواستهایی مشکوک بوده و گروه‌های سازمان‌دهنده این درخواستها را کلاهبردار می‌داند. حدود چهار درصد از گروه‌ها در تلگرام که توسط چک پوینت ریسرچ مشاهده شده‌اند، به دنبال جمع‌آوری کمک برای یکی از طرفین این جنگ بوده‌اند که بسیاری از آنها مشکوک به نظر می‌رسند. گروه‌های حمله سایبری به روسیه هم هر روز رشد می‌کنند و به بیش از ۲۵۰ هزار کاربر در هر گروه رسیده‌اند. حمله‌کنندگان سایبری در تلگرام به اهداف روسیه اشاره می‌کنند. حدود یک چهارم از گروه‌های تلگرامی که چک پوینت ریسرچ مشاهده کرده است، تلاش می‌کنند متخصصان IT، هکرها و سایر کارشناسان فناوری را برای متحد کردن حملاتشان علیه اشخاص و وب سایتهای روسی جذب کنند. همچنین حدود ۷۱ درصد از گروه‌هایی که توسط این شرکت امنیت سایبری مورد بررسی قرار گرفته‌اند، مختص اخبار پیرامون جنگ هستند که صحت آنها از سوی منابع خبری واقعی تایید نشده‌اند. این گروه‌ها که روایت‌های مختلفی از یک خبر را نقل می‌کنند، طی دو هفته گذشته رشد قابل توجهی پیدا کرده‌اند. اخبار تایید نشده، شکلی از سلاح روانی برای تضعیف روحیه و تاثیرگذاری بر روحیه افراد هستند. بر اساس گزارش فاکس بیزنس، چک پوینت ریسرچ به کاربرانی که نمی‌خواهند قربانی کلاهبرداری شوند، توصیه کرد از کلیک روی لینک‌های ناشناس خودداری کرده و مراقب درخواست‌های مشکوک باشند و از ارسال پول به منابع ناشناس خودداری کنند و تنها از منابع موثق و معتبر خبر دریافت کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران