شماره امروز: ۵۴۷

| | |

هزینه اینترنت موبایل در ایران همیشه یکی از چالش برانگیزترین مسائل بوده است و بسیاری معتقدند که اینترنت موبایل در ایران گران است

اینترنت موبایل  در ایران ارزان است؟

هزینه اینترنت موبایل در ایران همیشه یکی از  چالش برانگیزترین مسائل بوده است و بسیاری معتقدند که اینترنت موبایل در ایران گران است اما در مقابل هم برخی دیگر از ذینفعان با مستنداتی ثابت می‌کنند که اینترنت موبایل در ایران یکی از ارزان‌ترین اینترنت‌ها در جهان است. به گزارش نبض بورس، بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که در بین 229 کشور هند دارای ارزان‌ترین اینترنت موبایل در دنیاست! هزینه یک گیگ اینترنت موبایل در هند حدود 0.09 دلار است. در مقابل هزینه یک گیگ اینترنت موبایل در جزیره سنت هلن که یک جزیره در جنوب اقیانوس اطلس و یکی از سرزمین‌های ماوراء بحار بریتانیا است حدود 52.5 دلار می‌باشد که رقم بسیار قابل توجهی است. این کشور یا جزیره کوچک دارای اقتصاد ضعیفی است. فاصله ارزان‌ترین و گرانترین هزینه اینترنت موبایل در دنیا 52.41 دلار است که رقم قابل توجهی است. همان‌گونه که عنوان شد اینترنت موبایل در هند ارزان‌ترین اینترنت در بین کشورهای دنیاست. بعد از هند هزینه هر گیگ اینترنت موبایل در اسراییل 0.11 دلار می‌باشد و رژیم اشغالگر قدس در جایگاه دوم به لحاظ ارزان‌ترین اینترنت قرار دارد. ایران در این رده‌بندی در جایگاه سوم دنیا قرار گرفته است. میانگین هزینه هر گیگ اینترنت موبایل در ایران 0.12 دلار است و به همین دلیل ایران بعد از هند و اسراییل، ارزان‌ترین اینترنت موبایل دنیا را داراست. قرقیزستان، ایتالیا، اوکراین، قزاقستان، سومالی، سریلانکا و روسیه در رده‌های بعدی قرار دارند. در مجموع می‌توان ایران را یکی از ارزان‌ترین کشورها به لحاظ هزینه هر گیگ اینترنت تلفن همراه دانست.

همراه اول تنها اپراتور  با دو فصل رشد پیاپی

براساس آخرین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، همراه اول تنها اپراتوری است که در سال ۱۴۰۰ رشد پیاپی داشته است و ایرانسل نیز توانسته است مانع ریزش مشترکانش شود؛ اما رایتل در پاییز امسال ریزشی شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، جدیدترین گزارش شاخص‌های آماری بخش ICT را منتشر کرده است که مربوط به فصل پاییز است و با نگاهی بر آمار عددی می‌توان به‌وضوح به وضعیت و جایگاه شرکت‌های ارتباطی فعال در کشور پی برد. مهم‌ترین بخش این فصلنامه آماری که معاونت راهبردی و توسعه بازار رگولاتوری وزارت ارتباطات تهیه کرده است، مربوط به «تلفن همراه» است. در این بخش مشترکان فعال اپراتورهای «همراه اول»، «ایرانسل» و «رایتل» به‌صورت شفاف اعلام شده‌اند، به این ترتیب مشترکان فعال همراه اول حدود 72.8 میلیون، مشترکان ایرانسل حدود 58 میلیون و مشترکان رایتل حدود 5 میلیون هستند. همراه اول توانسته است به عنوان نخستین اپراتور تلفن همراه ایران، بیش از 100 میلیون سیم‌کارت واگذار کند و ایرانسل نیز بیش از 90 میلیون سیم‌کارت واگذار کند. یکی از شاخص‌های مهم زیرمجموعه این بخش، «سهم بازار» است که به «نسبت میزان فروش یک برند در یک محصول به فروش کلی آن محصول در بازه‌های زمانی فصلی یا سالانه» اطلاق می‌شود. بنابراین با مقایسه سهم بازار فصول دوم و سوم 1400، متوجه می‌شویم که تنها «همراه اول» توانسته است رشد مداوم در سهم بازار داشته باشد. اپراتور اول تلفن همراه با رشد 0.029درصدی در پاییز به‌نسبت تابستان، توانسته است سهم بازار 53.569درصدی را به ثبت رساند. «ایرانسل» هم با وجود آنکه در پاییز 1400 به‌نسبت تابستان با رشد 0.109درصدی در سهم بازار مواجه شده اما سهم بازار آن در تابستان 1400 به‌نسبت بهار ریزش کرده بود، اکنون سهم بازار این اپراتور 42.7 درصد است. «رایتل» نیز به عنوان سومین اپراتور تلفن همراه کشور، تنها اپراتوری بوده که در پاییز امسال به‌نسبت تابستان دچار ریزش 0.138درصدی در سهم بازار شده و به سهم بازار 3.730 درصد رسیده است. این اپراتور در تابستان امسال با رشد سهم بازار مواجه شده بود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران