شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: حمکرانی بدون توجه به الزامات فضای مجازی حوزه فناوری اطلاعات میسر نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: حمکرانی بدون توجه به الزامات فضای مجازی حوزه فناوری اطلاعات میسر نیست و مواجهه فعال با این ابزار الزامی است؛ به تعبیری امروزه حکمرانی، حکمرانی پلتفرمی است و بر این اساس دولت باید ورود داشته باشد. به گزارش ایرنا از سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا)، عیسی زارع‌پور در هشتمین جلسه کمیسیون تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در سالن جلسات حوزه ریاست صدا و سیما، با تاکید بر توجه به الزامات فضای مجازی افزود: اگر در حوزه تنظیم‌گری، همه ظرفیت‌ها نیز پای کار بیایند بازهم عقب هستیم. وی ادامه‌داد: بنابراین قلمروها باید مشخص باشند تا با وفاق پیش رفت. شناخت درست باعث مدیریت درست می‌شود و مانند یک فرصت می‌توان از آن بهره‌مند شد.

    فعالیت رسانه‌های کوچک 

رییس رسانه ملی نیز در این جلسه ضمن تاکید بر تقویت جبهه واحد فعالان فرهنگی کشور با سازمان صدا و سیما، گفت: رویکرد ما استفاده از ظرفیت همه نهادها و تشکل‌هایی است که در حوزه فرهنگی فعالیت می‌کنند و تلاش می‌کنیم که سازمان صدا و سیما از ظرفیت آنها استفاده حداکثری کند. پیمان جبلی ادامه‌داد: در موضوع رسانه‌های صوت‌وتصویر فراگیر مساله قاعده‌گذاری در رقابت بسیار مهم است و باید به نحوی پیش رفت و تنظیم‌گری کرد تا بازیگران کوچک هم بتوانند فعالیت کنند و شرایط برای رشد و توسعه آنها نیز مهیا باشد. در این جلسه که برای نخستین‌بار با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونت وزیر ارشاد برگزار شد، ابتدا گزارشی از اهداف و اقدامات ساترا ارایه شد سپس با درخواست ریاست سازمان صدا و سیما، اعضا درخصوص اولویت‌ها و دغدغه‌های فعالیت ساترا و جلسات کمیسیون تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر، به بیان نظرات خود پرداختند. رییس ساترا در این جلسه ضمن ارایه گزارشی از عملکرد اخیر ساترا، گفت: ایجاد ظرفیت نهادی و تثبیت قلمرو حکمرانی رسانه‌های نوین کشور، یکی از مهم‌ترین اهداف شکل‌گیری ساتراست. صادق امامیان افزود: در راستای این هدف هشت گام مهم بر داشته‌ایم؛ تعیین قلمرو، نظام مجوزهای عمومی، نظام مقررات‌گذاری، ابزار‌های حقوقی و قضایی و نشان‌سازی از جمله این گام‌هاست. رییس ساترا تاکید کرد: در گزارش دیگری که از رسانه‌های نمایشی محتوای حرفه‌ای منتشر کردیم مشخص شد که بیش از ۵۰ درصد از استفاده مردم به سریال‌های ایرانی اختصاص داشته است که این نشان از اهمیت محتوای ایرانی روی پلتفرم‌ها دارد. وی، خبر از همکاری‌ با سایر کشورها را داد و تاکید کرد: در راستای همکاری‌های بین‌المللی، تفاهم‌نامه‌های همکاری با کشورهایی مانند چین به امضا رسیده است که اگر ساماندهی شوند نتایج مطلوبی دربر خواهند داشت.

    استحکام جایگاه قانونی ساترا

رضا تقی‌پور، رییس کمیته صنعت کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به اقدامات ساترا در دو سال گذشته گفت: تلاش می‌کنیم با همکاری دستگاه‌هایی که عضو کمیسیون هستند به دغدغه‌های فرهنگی کشور پاسخ مناسبی دهیم تا بتوانیم با قاعده‌گذاری، در چارچوب فرهنگی کشور عمل کنیم.

    افزایش محتوای بومی

وحید جلیلی، قائم‌مقام رییس سازمان صدا و سیما در امور فرهنگی و دبیر ستاد تحول رسانه ملی هم در این جلسه بیان کرد: یکی از وظایف حاکمیت، افزایش محتوای بومی است و نباید تنظیم‌گری فقط در فعالیت سلبی خلاصه شود. در این زمینه می‌بایست راجع به بایدها هم حرف زد و بحث تولید را وسیع‌تر از تولید حرفه‌ای دید. 


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران