شماره امروز: ۵۴۷

| | |

برای پولدارترین افراد دنیا سال ۲۰۲۱ سال رشد فوق‌العاده، ضرر بی‌نهایت و تفحص کم‌سابقه بود اما در کل سال خوبی برای سوپرمیلیاردرها به شمار رفت. به گزارش ایسنا،

چهره‌های فناوری در جمع سوپرمیلیاردرهای سال ۲۰۲۱

برای پولدارترین افراد دنیا سال ۲۰۲۱ سال رشد فوق‌العاده، ضرر بی‌نهایت و تفحص کم‌سابقه بود اما در کل سال خوبی برای سوپرمیلیاردرها به شمار رفت. به گزارش ایسنا، شاخص میلیاردرهای بلومبرگ نشان می‌دهد ۱۰ ثروت برای نخستین‌بار در سال ۲۰۲۱ از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رفتند که شش نفر از ثروتمندان به این ترتیبند: ایلان ماسک با ثروت ۲۷۳.۵ میلیارد دلار و تغییر سالانه مثبت ۷۵ درصد، جف بزوس با ثروت ۱۹۴.۲ میلیارد دلار و تغییر سالانه مثبت ۲ درصد، برنارد آرنو با ثروت۱۷۷.۱ میلیارد دلار و تغییر سالانه مثبت ۵۵ درصد، بیل گیتس با ثروت ۱۳۸ میلیارد دلار و تغییر سالانه مثبت ۵ درصد، لری پیج، با ثروت ۱۲۹.۵ میلیارد دلار و تغییر سالانه مثبت ۵۷ درصد، مارک زاکربرگ با ثروت ۱۲۸.۴ میلیارد دلار و تغییر سالانه مثبت ۲۴ درصد. اگرچه پاندمی کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۱ برای دومین سال ادامه یافت اما صعود بازارهای سهام و رشد ارزش همه‌چیز از رمزارز گرفته تا کالاها، ثروت جمعی ۵۰۰ ثروتمند بزرگ دنیا را بیش از یک تریلیون دلار افزایش داد.

رشد ۲.۵ تریلیون دلاری  ارزش بازار غول‌های فناوری

غول‌های فناوری به سومین رشد سالانه متوالی سهام امریکا در سال ۲۰۲۱ کمک کردند و شرکتهای بزرگی نظیر اپل و مایکروسافت صرفنظر از فضای اقتصادی، شاهد تقاضای قوی بودند. به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، ارزش پنج شرکت اینترنتی و فناوری ارزشمند بازار شامل اپل، مایکروسافت، آلفابت (شرکت مادر گوگل)، آمازون و مِتا پلتفرمز (شرکت مادر فیس‌بوک) در سال ۲۰۲۱ صعود کرد. اگرچه عملکرد آنها از رشد ۷۰ درصدی آلفابت تا رشد ۴ درصدی آمازون متفاوت بود اما این گروه جمعا ۲.۵ تریلیون دلار به ارزش بازار اضافه کردند. مایکروسافت، اپل و آلفابت بزرگ‌ترین سهم را در رشد شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ در سال ۲۰۲۱ داشتند. طبق آمار بلومبرگ، بدون این سه شرکت رشد ۲۹ درصدی اس‌اند پی، به ۲۶ درصد می‌رسد. ارزش شرکت آلفابت ۶۷ درصد در سال ۲۰۲۱ صعود کرد و برترین عملکرد را در میان نام‌های بزرگ وال استریت داشت. سال گذشته قوی‌ترین سال برای سهام این شرکت از سال ۲۰۰۹ بود و این شرکت برای مدتی به اپل و مایکروسافت با ارزش بازار دو تریلیون دلار پیوست. شرکت مادر گوگل از رشد کسب و کار ابری و همچنین بهبود هزینه برای تبلیغات دیجیتالی به خصوص در بخش‌های کلیدی مانند سفر که در سال ۲۰۲۰ از پاندمی آسیب دیده بود، بهره برد. ارزش سهام مایکروسافت ۵۳ درصد در سال ۲۰۲۱ رشد کرد و این شرکت را به کلوب شرکتهای با ارزش بازار دو تریلیون دلار وارد کرد. سهام مایکروسافت برای دهمین سال متوالی رشد کرد که طولانیترین روند رشد تاکنون بود و برای نهمین سال متوالی بازدهی دو رقمی داشت. ارزش سهام مایکروسافت از پایان سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۲۰۰ درصد رشد کرده است. قوت مایکروسافت حاصل تقاضای ثابت برای رایانش ابری و نرم‌افزار سازمانی این شرکت بوده است. اپل ۳۴ درصد در سال ۲۰۲۱ صعود کرد و برای سومین سال متوالی برتر از شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ ظاهر شد. اگرچه سال ۲۰۲۱ ضعیف‌ترین عملکرد این شرکت در سه سال اخیر بود (ارزش سهام این شرکت در هر دو سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ بیش از ۸۰ درصد رشد کرده بود) اما این رشد اپل را به یک قدمی ارزش بازار سه تریلیون دلار رساند. با وجود مسائلی نظیر کمبود تراشه‌ها و ادامه پاندمی که اخیرا باعث شده است اپل شعب فروش خود در نیویورک‌سیتی را تعطیل کند، سهام این شرکت در سال ۲۰۲۱ محبوب سرمایه‌گذاران بود. این شرکت همچنان از محبوبیت جهانی محصولاتش و پتانسل عرضه محصولات جدید برای حفظ رشد فروش، سود می‌برد. و آینده به نظر روشن می‌رسد زیرا در بحبوحه ابهامات در خصوص سیاست پولی بانک مرکزی امریکا و چشم‌انداز نرخ‌های بهره بالاتر، سرمایه‌گذاران به سهام‌هایی علاقه‌مندند که کیفیت بالا و رکورد رشد طولانی دارند. ارزش سهام شرکت مِتا پلتفرمز در سال ۲۰۲۱ به میزان ۲۶ درصد رشد کرد که تقریبا با اس‌اند پی ۵۰۰ برابر بود. اگرچه شرکت مادر فیس‌بوک همچنان از نرخ بالای مشارکت کاربران در پلتفرمهایش و تغییر جهت بودجه‌های تبلیغاتی به شبکه‌های اجتماعی سود می‌برد اما با تاثیر تغییر سیاست حریم خصوصی اپل و تفحص فزاینده از محصولاتش به خصوص پس از افشاگریها و انتشار اسناد داخلی توسط یکی از کارمندان سابقش، کلنجار می‌رود. این شرکت در اکتبر تغییر نام خود و تمرکز به روی متاورس (دنیای مجازی) را اعلام کرد. رشد شرکت مِتا عمدتا در نیمه اول سال ۲۰۲۱ روی داد و از سپتامبر سهام این شرکت در رکورد بالایی معامله نشد. با این حال وال استریت نسبت به چشم‌انداز این شرکت در سال ۲۰۲۲ خوش‌بین است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران