شماره امروز: ۵۴۷

بیت‌کوین همچنان این شانس را دارد که به ۱۰۰ هزار دلار برسد

| | |

بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱، گام‌های بلندی در جهت پذیرش بیشتر برداشت. اکنون که سال ۲۰۲۱ رو به پایان است،

بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱، گام‌های بلندی در جهت پذیرش بیشتر برداشت. اکنون که سال ۲۰۲۱ رو به پایان است، تحلیل‌گران در حال تعیین اهداف قیمتی خود برای سال ۲۰۲۲ هستند. بسیاری از تحلیلگران فکر می‌کردند که قیمت بیت‌کوین تا انتهای سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید و با اینکه اکنون دیگر بعید به نظر می‌رسد، بسیاری از تحلیلگران انتظار داشتند که این قیمت کلیدی تا قبل از نیمه دوم سال ۲۰۲۲ حفظ شود.

از زمانی که پلن‌‌بی، تحلیل‌گر مشهور، با استفاده از مدل انباشت به جریان (S2F)، به اشتباه پیش‌بینی کرد که قیمت بیت‌کوین تا انتهای نوامبر (آذر)، به ۹۸,۰۰۰ هزار دلار می‌رسد، سایر تحلیلگران نیز با احتیاط بیشتری در مورد پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین صحبت می‌کنند. البته باید این را هم در نظر گرفت که پیش‌بینی‌های مدل انباشت به جریان برای ماه‌های اوت (مرداد) تا اکتبر (مهر) کاملاً درست از آب درآمده بود. در حالی که برخی از معامله‌گران اعتبار مدل انباشت به جریان را زیر سوال می‌برند، تحلیلگری با نام مستعار دیکود جار در توییتر گفته است که همچنان تصور می‌کند بیت‌کوین در چند ماه آینده به ۱۰۰,۰۰۰ هزار دلار خواهد رسید. طبق گفته‌های این تحلیل‌گر، قیمت بیت‌کوین تا انتهای سال ۲۰۲۲ ممکن است به ۲۵۰,۰۰۰ دلار هم برسد. دکود جار با تکیه بر نظریه امواج الیوت و سطوح اصلاحی فیبوناچی، انتظار دارد که قیمت بیت‌کوین تا تاریخ ۷ ژوئن (۱۷ خرداد ۱۴۰۱) به ۱۹۰,۲۳۳ دلار برسد. او در توییتر خود نوشته است: «پیش‌بینی‌های مربوط به زمان و قیمت آتی فقط یک راهنما هستند اما وقتی جلوتر برویم، ترکیب این دامنه با دیگر شاخص‌ها، کمک می‌کند تا در نزدیکی اوج خروج تمیزی داشته باشیم. من پایان این روند را در سطح ۱۹۰,۰۰۰ دلار که محتاطانه‌تر است، ترجیح می‌دهم.»

    قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال  در سال ۲۰۲۲

 دیوید لیفچیتز، یکی از مدیران شرکت اگزو آلفا، درباره آینده کل اکوسیستم ارزهای دیجیتال گفته است که ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ هم همین حوالی خواهند بود». منظور اصلی او این است که «دولت‌ها ارزهای دیجیتال را ممنوع نخواهند کرد.» لیفچیتز توضیح داد که «دولت‌ها می‌خواهند ارزهای دیجیتال را قانونمند کنند تا بتوانند در مقایسه با ارزهای فیات، عرصه را بر آنها تنگ کنند. علاوه بر این، دولت‌ها فکر می‌کنند که ارزهای دیجیتال منبعی از درآمدهای مالیاتی برای پر کردن خزانه‌هایشان هستند.» با رشد مداوم اکوسیستم دیفای و توسعه قابلیت‌های جدید آن، لیفچیتز پیش‌بینی کرد که بانک‌ها و شرکت‌های بیمه مجبور می‌شوند مدل‌های تجاری خود را با این شرایط تطبیق دهند. به نظر او تنها در این صورت است که آنها می‌توانند رقابت‌پذیری خود را حفظ کنند؛ چراکه هر چه دیفای کسب‌وکارهای میان‌سال را ناکارآمدتر کند، ریسک آنها بیشتر می‌شود. وقتی از شور و هیجان فضای ‌NFTها حرفی به میان می‌آید، لیفچیتز توضیح می‌دهد نگران این است که آیا این بخش می‌تواند با همین سرعت به رشد خود ادامه دهد یا نه. علاوه بر این، او درباره نگرانی‌های عمیق‌تری صحبت می‌کند که از این به بعد قانون‌گذاران با آنها مواجه می‌شوند. او گفته است: «این حوزه آنقدر داغ‌ شده است که دیگر نمی‌توان فهمید از ‌NFTها برای پول‌شویی استفاده می‌شود یا خیر. این را می‌دانم که به لطف بانک‌های مرکزی پول زیادی در بازار ریخته شده است و این پول‌ها باید خانه‌ای برای خود پیدا کنند، اما NFTها در سال ۲۰۲۱ من را به یاد حباب دات کام در اواسط سال ۱۹۹۸ می‌اندازند. هنوز هم احتمال رشد شدید‌تر قیمت‌ها و سپس سقوط بازار وجود دارد.» در رابطه با هیاهوی دنیای در حال ظهور متاورس، لیفچیتز اظهار کرد که به نظر می‌رسد داریم به آینده‌ای می‌رویم که صحنه‌های آن شبیه فیلم «بازیکن شماره ۱ آماده» یا همان «Ready Player One» است و «در آن مردم به‌خاطر اینکه دنیای واقعی وحشتناک است، به دنیای مجازی پناه می‌برند». اما واقعیت این است که «جهان ما هنوز سال‌ها با چنین جهانی فاصله دارد.»

    پذیرش عمومی ارزهای دیجیتال 

همچنان ادامه دارد

لوکاس لاگودیس، مدیر اجرایی صندوق پوشش ریسک «ARK36» است و قاطعانه باور دارد که با وجود نشانه‌های ضعف کوتاه‌مدت در بازار ارزهای دیجیتال، روند صعودی این بازار در سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت. لاگودیس توضیح می‌دهد که پذیرش مداوم دارایی‌های دیجیتال توسط سرمایه‌گذاران نهادی و تعامل بیشتر آنها با سیستم مالی سنتی، مهم‌ترین دلایلی هستند که باعث رشد فضای ارزهای دیجیتال در سال آینده می‌شوند. ضمن اینکه سرمایه‌گذاران نهادی در سال ۲۰۲۱ برای حفظ ارزش سرمایه خود شروع به استفاده از ارزهای دیجیتال به‌جای طلا کردند. لاگودیس گفته است: «علاوه بر این، از آنجا که دارایی‌های دیجیتال همواره عملکرد بهتری نسبت به دارایی‌های سنتی داشته‌اند، پیش‌بینی می‌کنیم که سرمایه‌گذاران از اختصاص‌دادن سرمایه به دارایی‌های دیجیتال، به عنوان بخشی از استراتژی مدیریت ریسک خود، استفاده کنند. فضای اقتصادی تورمی و کاهش بازده اوراق قرضه از جمله دلایلی هستند که سرمایه‌گذاران را به انجام این کار تشویق می‌کنند.» جین‌مارک بنفوس، مدیر دارایی‌های تلورین اکسوآلفا، گفته است به نظر می‌رسد «این روند به نفع بلاک چین‌هایی است که بر کارایی شبکه و توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز تمرکز کرده‌اند و تا حدودی متمرکزتر از بقیه هستند.» به گفته بنفوس، روند موجود در مقایسه با روندهای قبلی یک تغییر قابل‌توجه را پشت‌ سر گذاشته است. در گذشته بازار بر پروژه‌هایی متمرکز بود که «مانند بیت‌کوین و حتی اتریوم غیرمتمرکز هستند و بر امنیت و ذخیره ارزش تأکید دارند.» بنفوس گفته است: «اساساً به نظر می‌رسد بازار به جای یک بلاک چین تمام‌عیار، به‌دنبال انعطاف‌پذیری تجاری و بهره‌وری در هزینه‌هاست. این تغییر بزرگی نسبت به سال‌های گذشته است. پیروزی ایده‌های مرتبط با فعالیت‌های تجاری احتمالاً در سال آینده هم ادامه خواهد داشت.»

    تحلیل‌گر سرشناس از سبد سرمایه‌گذاری  خود برای سال ۲۰۲۲ رونمایی کرد

مایکل ون دپوپ، تحلیل‌گر و معامله‌گر سرشناس، دیدگاه خود را نسبت به سال میلادی پیش رو و سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال ارایه کرده است. او نظر خود را درباره آینده بازار در سال ۲۰۲۲ مطرح کرده و از توکن‌هایی نام برده است که انتظار دارد در سال میلادی پیش رو عملکرد خوبی داشته باشند. ون دپوپ خطاب به ۱۵۷,۰۰۰ دنبال‌‌کننده خود در یوتیوب گفت در حالی که می‌خواهد سود خود را به حداکثر برساند، روی دو مقوله کلیدی تمرکز کرده است. ون دپوپ درباره سبد سرمایه‌گذاری خود گفته است: «اگر به سبد دارایی‌های ارز دیجیتال من نگاه کنیم، که البته فکر می‌کنم بیشتر سبدها باید به این صورت باشد، متوجه می‌شویم که از یک بخش سرمایه‌گذاری و همچنین یک بخش معاملاتی تشکیل شده است. بخش سرمایه‌گذاری، بیشتر شامل دارایی‌هایی است که با اهداف بلندمدت در کیف پول‌های سرد نگهداری می‌کنم، این بخش تقریباً ۸۰ درصد از کل سبد من است.» این تحلیل‌گر افزود: «بخش معاملاتی سبد دارایی‌های من تقریباً ۲۰ درصد است و از این طریق سعی می‌کنم پول بیشتری به دست آورم و آن را به بخش سرمایه‌گذاری یا حساب بانکی‌ام اضافه کنم؛ همچنین ممکن است از آن پول برای کاهش ریسک سبد خود و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیگر استفاده کنم.» به‌گفته ون دپوپ، اگرچه مفهوم سرمایه‌گذاری «بلندمدت» در ارزهای دیجیتال در مقایسه با سرمایه‌گذاری سنتی تا حدودی از نظر زمانی کوتاه‌تر است، قصد دارد این دسته از دارایی‌های خود را هم به‌مدت «چند سال» نگه دارد. او در بخش بلندمدت سبد خود روی دو ارز دیجیتال برتر بازار سرمایه‌گذاری کرده است. ون دپوپ گفت: «در سبد سرمایه‌گذاری‌ام بیت کوین، اتریوم و همچنین مقداری پولکادات دارم. علاوه بر این، یک سبد جهت استیکینگ (Staking) دارم که در آن بین دارایی‌های خاصی که مایل به سهام‌گذاری‌شان هستم سوئیچ می‌کنم. در این بخش بیت‌کوین و تتر را با آلت کوین‌ها جابه‌جا کرده و تلاش می‌کنم از این طریق پول در بیاورم. سعی می‌کنم سهمیه این بخش‌ را به دارایی‌هایی اختصاص دهم که سرمایه‌گذاری در آنها منطقی‌تر است.» طبق پیش‌بینی ون دپوپ، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال همچنان رشد خواهد کرد و احتمالاً تا پایان سال ۲۰۲۲ یا در سال ۲۰۲۳ به ۱۰ تریلیون دلار خواهد رسید. او می‌گوید سبد خود را با توجه به این رشد عظیم تنظیم کرده و دارایی‌هایی را هدف قرار داده که معتقد است به نسبت ارزش واقعی خود، قیمت کمتری دارند. در بالای فهرست ون دپوپ، اتم (ATOM) ارز دیجیتال اصلی شبکه کازماس قرار دارد. به‌گفته ون دپوپ کازماس در حال حاضر حرکات قیمتی قدرتمندی دارد؛ اما چرخه‌های مهمی را دیده است که باید به آنها توجه شود. ون دپوپ همچنین به کرو دائو توکن (Curve DAO Token)، توکن اصلی صرافی غیرمتمرکز کرو فایننس هم علاقه دارد. ون دپوپ درباره این توکن گفته است: «دایماً در حال ثبت کف‌ها و سقف‌های صعودی هستیم، این موضوع ما را به این نتیجه می‌رساند که کرو دائو توکن با سرعت بیشتری قیمت‌یابی خواهد شد.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران