شماره امروز: ۵۴۷

نمایندگان بخش خصوصی با انتقاد از پیکره طرح صیانت عنوان کردند که با کلیت آن مخالفند

| | |

نمایندگان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با ابراز مخالفت نسبت به پیکره طرح صیانت، عنوان کردند که یکی ایجاد چنین محدودیت‌هایی باعث می‌شود در بلک‌لیست سرویس‌دهنده‌ها قرار‌گیریم،

نمایندگان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با ابراز مخالفت نسبت به پیکره طرح صیانت، عنوان کردند که یکی ایجاد چنین محدودیت‌هایی باعث می‌شود در بلک‌لیست سرویس‌دهنده‌ها قرار‌گیریم، در حالی که توسعه محصولات بومی بدون ارتباط با زیرساخت‌ها و خدمات خارجی غیرممکن است. نمایندگان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در دیدار با غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مجلس شورای اسلامی، نظرات و دیدگاه‌های خود را درباره طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی مطرح کردند. در این نشست، نوری قزلجه، گفت: نظرات نمایندگان نصر تهران به عنوان سازمان صنفی وسیع و گسترده در کشور و به عنوان بازوی علمی و اجرایی مهمی در حوزه کسب و کار می‌تواند بسیار مهم باشد. وی با بیان اینکه گرچه تعداد نمایندگان مخالف طرح از موافقان آن کمتر است، گفت: با وجود این، استدلال و عزم نمایندگان مخالف خیلی بیشتر است. از زمانی که این موضوع مطرح بوده از موافقین هیچ استدلالی نشنیده‌ایم. اگر قرار باشد مصوبات آن تصویب شود باید دو سوم آرا را داشته باشد یعنی از این ۲۳ نماینده‌ای که عضو هستند باید ۱۶ نفر به کلیات آن رای دهند تا رای بیاورد یعنی اگر ۸ نفر در آنجا مخالف جدی باشند، به نتیجه نمی‌رسد.

    پذیرش نظرات اصلاحی بهتر است

نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حتما نظرات اصلاحی و پیشنهادهای‌تان را به صورت ماده به ماده ذکر کنید، اگر پیشنهاد شما حذف است، بگویید باید به این دلیل حذف شود، اگر نظرات‌تان اصلاحی باشد که خیلی بهتر است چون پذیرش آن بیشتر است. حتی به نظر من نظام صنفی یک پیشنهاد را می‌تواند پیگیری کند و بقیه تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و انجمن‌هایی که در این عرصه فعال هستند هم کمک کنند و جداگانه همین نظرات را بنویسند. اگر یک روزی لازم شد ما همه اینها را در کمیسیون مطرح می‌کنیم و می‌گوییم پیشنهادهای زیادی بوده و شما به آن توجهی نکردید. نوری قزلجه گفت: کسانی که این طرح را نوشتند اگر دوستداران نظام هستند اطلاعات خیلی پایینی دارند یا کسانی هستند که دنبال به بهم ریختن جامعه، فضای موجود و آرامش نسبی موجود هستند، چون روی نقطه خطرناکی دست گذاشتند و جامعه و مردم نسبت به این موضوع حساس هستند. نیت موافقین طرح صیانت در کمیسیون این است که می‌خواهند با سرعت این کار را تمام کنند و حتی به بودجه نرسد. آنها انگیزه محکمی دارند که حتما باید این‌طرف سال طرح را تمام کنند. وی با بیان اینکه خصوصی‌ترین بخش ما بخشی است که در IT فعالیت می‌کند و می‌خواهند آن را دولتی کنند، گفت: به اسم مرزبانی کل تشکیلات دولت را زیر ستاد نیروهای مسلح می‌برند و اینها باید هماهنگ با نیروهای مسلح جلو بروند، که تبعات خطرناکی دارد. زیرساخت‌های ارتباطی را نظامی می‌کنیم که اگر جنگی اتفاق افتاد، اینها جزو اهداف نظامی باشد، تعرفه‌گذاری و جرم‌انگاری‌های شدید و جدیدی را وضع می‌کند، ایراد و اشکالات زیاد است.

    مخالفان طرح صیانت در کمیسیون حداقل هستند

حسن هاشمی، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز بیان کرد: مخالفان طرح صیانت در کمیسیون حداقل هستند و تعداد آرای موافقین بیشتر است و شنیده‌های ما حاکی از این است در استان‌های مختلف اغلب از طرح صیانت حمایت کرده‌اند. به‌تازگی آقای زارع‌پور در خواست دادند تا به‌صورت یک لایحه، طرح جدیدی را وارد مجلس کند و طبق شنیده‌های من آقای قالیباف هم مخالف جلو رفتن طرح به این شکل هستند، اما اعضای کمیسیون خواستار تصویب آن هستند. او با اشاره به مشکلاتی که در آینده از سوی این طرح برای کسب‌وکارها ایجاد می‌شود، گفت: نگاه دوستان موافق طرح، نگاه حال است. یعنی می‌خواهند مشکل حال را برطرف کنند، در حالی که تاثیرات این تصمیمات در آینده به‌شدت منفی خواهد بود. اگر ما به کشورهایی مثل هند و پاکستان نگاه کنیم، می‌بینیم حاکمان‌شان تصمیمات درستی گرفته‌اند. رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور ادامه داد: اکثر مدیران ‌IT، مثل مدیران گوگل، مدیران علمی در کشور هند هستند و ۳۹ میلیون دلار صادرات دارند و الان در کل دنیا در حوزه استارت‌آپی قرار گرفته و رشدشان فضایی است و در کارآفرینی‌شان تحول ایجاد کرده‌اند. اما در اینجا آقایان دایما بر طبلی می‌کوبند و به نظر می‌رسد تمایلی به بیدار شدن ندارند، چون خودشان را به خواب زده‌اند. اگر امروز IT ایران به اینجا رسیده، زحمات بخش خصوصی بوده است. هاشمی بیان کرد: انتظار ما این است که موضوع شفاف‌تر بررسی شود و حق بخش خصوصی ضایع نشود، یک تصمیم اشتباه می‌تواند آینده بخش خصوصی را تحت شعاع قرار دهد. در آن صورت، من مطمئنم توجه نیروی اطلاعات هم به این موضوع قرار خواهد گرفت و سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی تحلیل خواهد رفت.

    با تصویب کلی طرح مخالفیم

نیما نامداری، عضو هیات‌مدیره نصر تهران نیز در این نشست گفت: تنها بخشی در اقتصاد کشور که رشد مثبت پایدار دارد، بخش کسب‌وکارهای مبتنی‌بر فناوری و اطلاعات است. در بخش اقتصادی تلاش می‌کنیم تولید کنیم، اما توسعه محصولات بومی بدون ارتباط با زیر ساخت‌ها و خدمات خارجی غیرممکن است. او با بیان اینکه وقتی نتوانید با زبان فنی دنیا ارتباط برقرار کنید، صادرات هم از دست خواهد رفت، افزود: یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها این است که این محدودیت‌ها باعث می‌شود در بلک‌لیست سرویس‌دهنده‌ها قرار‌گیریم. دوم اینکه ما در علم حقوق می‌گوییم هر جرمی که اتفاق می‌افتد دو مولفه دارد که یکی اقدام منصفانه و دیگری نیت منصفانه است. قانون‌گذار توجه نمی‌کند که خیلی از تبادلات بین‌المللی نیت و انگیزه‌شان توسعه سرویس است، اینکه ما بگوییم هرکس مجوز ندارد، ایرانی‌ها حق ندارند با او کار کنند، اساسا قصاص قبل از جنایت است. عضو هیات‌مدیره نصر تهران تأکید کرد: پیشنهاد ما در نظام صنفی این است که این طرح کلا تصویب نشود. البته شاید در فضای سیاست‌گذاری غیرممکن باشد ولی من تصور می‌کنم دست کم مسکوت بودن این طرح به مدت شش ماه از بار روانی که روی صنعت گذاشته مقداری می‌کاهد. هر چیزی که تصویب شود، جامعه و خصوصا صنعت IT آن را منفی تلقی می‌کنند، من پیشنهاد می‌کنم اگر نمی‌توانید این طرح را از دستور کار خارج کنید، پیشنهاد مسکوت ماندن آن شاید معقول باشد. مهم این است بتوانیم فضای صنعت IT را از این فضای منفی خارج کنیم. نامداری گفت: شتاب در این طرح باعث شده قوانین حقوقی که ما نیاز داریم زیر سایه قرار گرفته‌اند و ما جرات نمی‌کنیم وارد آن شویم. برای مثال قانون جرایم رایانه‌ای نیاز به اصلاحیه دارد، ما در ایران قانونی نداریم ولی در اغلب کشورهای توسعه‌یافته قانونی وجود دارد که به آن قانون حمایت از حریم شخصی و داده‌های کاربر گفته می‌شود. قانون سومی که در ایران نداریم و در دنیا وجود دارد، قانون استفاده سالم و شرافتمندانه از فضا و شبکه‌های ارتباطی است، ما این قانون را در ایران نداریم یعنی اگر الان کسی محتوای بدی پخش کند، ما به قانون کلی که به جرایم آنلاین و فضای مجازی مربوط می‌شود استناد می‌کنیم.

    باید مشخص شود  دغدغه موافقان طرح چیست

در بخش دیگری از این نشست، علیرضا کشاورز جمشیدیان، دبیر نصر تهران، با اشاره به دیدار نمایندگان نصر تهران با سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: اگر مشخص شود که واقعا دغدغه موافقان طرح چیست راه‌حل‌های بهتری پیدا می‌شود. چرا کمیسیون فرهنگی برای بررسی این طرح انتخاب شده است؟ نیاز به یک خرد جمعی است، باید مضرات و مزایای داستان را بسنجیم و یک تصمیم منطقی بگیریم. او ادامه داد: شما می‌گویید اگر فضای تلگرام باز شود، مشکلات امنیتی و فرهنگی دارد و برای همین آن را فیلتر کردید و حتی وام دادید و پلتفرم‌های دیگری را شارژ کردید و در واقع آنهایی که آمدند، درآمدهای بیشتری کسب کردند و یک ترافیک بالایی در حوزه فیلتر تلگرام به وجود آمد و عملا تبعات امنیتی مضاعف هم داشت. کشاورز با بیان اینکه لزوما ایجاد محدودیت راهکار حل دغدغه فرهنگی نیست، افزود: بعضی از نماینده‌ها صادقانه متوجه مشکلات این طرح نیستند، باید بدانند طرحی که بخش زیادی از ابعاد زندگی مردم را درگیر کند را نباید پشت درهای بسته تصویب کرد. آنها باید تایید بخشی از نخبگان جامعه را برای تصویب داشته باشند.

    هزینه نظام بالا می‌رود

حسین اسلامی، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران نیز با اشاره به گفته‌های یکی از نمایندگان مجلس که بیان کرده بود هشتاد و پنجی شدن طرح صیانت با موافقت بخش خصوصی بوده است، گفت: هنوز که طرح تایید نشده، گفته‌اند ما موافق هستیم، ما کجا موافقیم؟ کجا روح‌مان از موضوع خبر دارد؟ ما ۱۰۰ درصد مخالف پیکره و زیرساخت‌بندی و منشأ و مبدا آن هستیم. او تاکید کرد: این طرح اگر اصلاح هم شود نمی‌توانیم آن را بپذیریم. دوستانی که مخالف هستند جرات مخالفت در صحن را ندارند. ما بند بند به دلایل مخالفت‌مان اشاره کردیم در حالی که ما را محکوم کردند که هیچ‌کس نیامده نقد درستی انجام دهد. من به عنوان یک مدافع نظام می‌گویم هیچ نظامی برای پیروزی، هزینه خودش را بالا نمی‌برد. حتی اگر بند بند مصوبه درست باشد، سر ریز این مصوبه روی اعتبار نظام است یا مقابل اعتبار نظام است؟

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران