شماره امروز: ۵۴۷

وضعیت بازار رمزارزها: کاهش جزیی قیمت‌ها پس از انتخاب مجدد جروم پاول به عنوان رییس فدرال رزرو

| | |

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، جروم پاول را مجدداً برای چهار سال دیگر به عنوان رییس بانک مرکزی امریکا انتخاب کرد.

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، جروم پاول را مجدداً برای چهار سال دیگر به عنوان رییس بانک مرکزی امریکا انتخاب کرد. پس از اعلام این خبر قیمت بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال تا حدودی کاهش یافت. در عین حال، قیمت بیت‌کوین و اغلب آلت‌‌کوین‌های اصلی بازار پس از برخورد به مقاومت‌های بالاسری خود به سمت پایین چرخش کرده‌اند که این امر نشان از منفی‌شدن احساسات بازار در کوتاه‌مدت دارد. با وجود این، علی‌رغم اصلاحات اخیر بازار ارزهای دیجیتال، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مربوط به بیت‌کوین و اتریوم همچنان در حال رشد هستند. قیمت بیت کوین همچنان در زیر سطح روانی ۶۰,۰۰۰ دلار محصور مانده است؛ بر همین اساس می‌توان گفت که این سطوح موجب جذب خرس‌ها به بازار و ذخیره سود معامله‌گران می‌شود. قیمت بیت‌کوین روز جمعه روند احیای خود را از ۵۵,۶۰۰ دلار شروع کرد و روز شنبه به ۶۰,۳۵۰ دلار رسید. این در حالی بود که خریداران موفق به عبور از این سد قیمتی نشدند. این موضوع بیانگر آن است که فروشندگان به‌دنبال آن هستند که این میانگین متحرک را به یک سطح مقاومتی تبدیل کنند. به‌دنبال تلاش ناموفق خریداران برای ادامه روند صعودی ابتدای هفته، روز دوشنبه قیمت بیت‌کوین بار دیگر به سطوح پایین‌تر سقوط کرد. پس از آنکه جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، جروم پاول را مجدداً به عنوان رییس بانک مرکزی امریکا انتخاب کرد، قیمت‌ها در بازار بورس و ارز دیجیتال، در ساعات معاملاتی ابتدای روز کمی بالا رفت؛ اما در ادامه قیمت بیت‌کوین تاحدودی کاهش یافت و در پایین‌ترین سطح به ۵۵,۶۳۰ دلار رسید. پیش‌تر شایعاتی مطرح شده‌ بود مبنی بر اینکه بایدن قصد دارد لایل براینارد، یکی دیگر از مقامات فدرال رزرو، را برای ۴ سال آینده جانشین پاول کند. برخی از معامله‌گران اصلاح اخیر قیمت‌ها در بازار ارز دیجیتال را که پس از جهش صعودی ماه گذشته اتفاق افتاد، امری طبیعی می‌دانند. سیمون پیترز، تحلیل‌گر کارگزاری ای‌تورو، گفته است: «با توجه به اینکه بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال به اوج‌های تاریخی جدیدی رسیده بودند، همواره احتمال ذخیره سود از سوی سرمایه‌گذاران وجود داشت؛ اتفاقی که در ادامه باعث تضعیف قیمت می‌شود.» با ذخیره سود دسته‌جمعی برخی از خریداران بیت‌کوین، به نظر می‌رسد که قیمت‌ها در بازار سهام موقعیت خود را حفظ کرده‌اند. شاخص «S&P500» در طول یک ماه گذشته ۴ درصد رشد داشته و این در حالی است که قیمت بیت‌کوین در دوره زمانی مشابه ۷ درصد کاهش یافته است. در عین حال بر اساس داده‌های کوین شیرز، علی‌رغم اصلاحات اخیر بازار ارزهای دیجیتال، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مربوط به بیت‌کوین و اتریوم همچنان در حال رشد هستند. گزارش سرمایه‌های ورودی کوین شیرز نشان می‌دهد که در هفته میلادی گذشته، تا پایان آخر هفته یعنی ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان)، ۱۵۴ میلیون دلار سرمایه هفتگی به محصولات سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال شامل صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETFها)، وارد شده است. محصولات سرمایه‌گذاری بیت کوین با ۱۱۴.۴ میلیون دلار، بیشترین سرمایه ورودی را به خود اختصاص داده‌اند. سرمایه هفتگی ورودی به محصولات اتریوم نیز ۱۲.۶ میلیون دلار بوده است.

    بررسی سناریو‌های  صعودی و نزولی قیمت بیت‌کوین

برخی از تحلیل‌گران می‌گویند روند فعلی بازار بیت‌کوین شباهت زیادی به سال ۲۰۱۷ دارد و معتقدند که اگر قرار باشد تاریخ تکرار شود، باید منتظر رسیدن بیت‌کوین به اوج‌های قیمتی جدید بود. از طرفی دیگر، عده‌ای بر این باورند که اگر عرضه ۱۴۵هزار بیت‌کوین از سوی صرافی ورشکسته مت گاکس نهایی شود، ممکن است بازار با افزایش فشار فروش مواجه شده و سقوط عمیقی را تجربه کند. این روزها سرمایه‌گذاران خونسرد بازار که درگیر نوسانات کوچک نمی‌شوند، به سایرین توصیه می‌کنند نفس عمیقی کشیده، یک قدم به عقب بیایند و چشم‌انداز صعودی بلندمدت بیت‌کوین را نظاره کنند. با این حال، سقوط روز گذشته قیمت بیت‌کوین به زیر ۵۶هزار دلار معامله‌گران را غافلگیر کرده است؛ غافلگیری‌ای که البته با کمی ترس همراه است. داده‌های بازار نشان می‌دهد که پس از رسیدن قیمت به ۶۰هزار دلار در آغاز هفته، بازار برای چند روز در اختیار فروشندگان بوده است که به سقوط مجدد قیمت به ۵۵,۶۰۰ دلار منجر شد.

    مراقب کندل ماهانه باشید

رکت کپیتال، یکی از تحلیل‌گران شناخته شده بازار ارز دیجیتال، نگاهی دقیق‌تر به حرکات قیمتی بیت‌کوین در نمای ۱ ماهه بازار انداخته و نشان داده است که قیمت در آستانه بسته‌شدن در یک سطح حمایتی کلیدی ماهانه، در نزدیکی ۵۸,۷۲۸ دلار است. به‌گفته رکت کپیتال، حرکات قیمتی بیت‌کوین تاکنون «امیدوارکننده» بوده و اکنون قیمت در آستانه «بازپس‌گیری این سطح حمایتی ماهانه» است. او با این حال هشدار داده است که با بسته‌شدن کندل ماه نوامبر (آبان)، همچنان این احتمال وجود دارد که قیمت در کوتاه‌مدت نوسان کند. رکت کپیتال می‌گوید: «اما باید این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که قیمت بیت‌کوین می‌تواند در روزهای باقی‌مانده ماه نیز شاهد چنین نوساناتی باشد. این سطح بسته‌شدن کندل ماهانه است که اهمیت دارد.» دیوید لیفچیتز، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت اکسپو آلفا، برخلاف رکت کپیتال دلایل خود را برای عقب‌نشینی احتمالی قیمت بیت‌کوین ارایه کرده است. او به اعلامیه روز ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان) وکیل صرافی ورشکسته مت گاکس اشاره کرده است که در آن گفته شده بود قرار است ۱۴۵هزار بیت‌کوین بین سرمایه‌گذاران خردی که در جریان هک سال ۲۰۱۴ این صرافی دارایی خود را از دست داده بودند، تقسیم شود. لیفچیتز تأکید کرده است بسیاری از این سرمایه‌گذاران خرد که قرار است در آینده‌ای نزدیک به ثروتی بادآورده برسند، بیت کوین‌هایی با ۱۰۰ برابر ارزش خرید اولیه خود دریافت می‌کنند؛ به همین خاطر «احتمالاً آنها را با هر قیمتی که بشود نقد خواهند کرد. بنابراین ممکن است زمانی که خبر نهایی‌شدن توزیع این واحدها منتشر می‌شود، ضربه سختی به بازار وارد شود.» با شرایط فعلی اما، لیفچیتز احساس می‌کند «فشار فروش در سطح حمایتی ۵۷هزار تا ۵۸هزار دلار به پایان رسیده و بازار به نظر آماده است تا بار دیگر به ۶۳هزار دلار برسد و برای روزهای بعدی از این سطح عبور کند.» لیفچیتز می‌گوید با توجه به خطر افزایش فشار فروش در بازار پس از عرضه‌شدن بیت کوین‌های مت گاکس، رعایت‌کردن جانب احتیاط در جریان حرکات صعودی قیمت ضروری است. لیفچیتز گفته است: «مت گاکس بازار را در شرایطی قرار داده که هر لحظه ممکن است اتفاق بدی رخ دهد و با وجود این تهدید تصور نمی‌کنم بیت‌کوین ماه آینده به ۱۰۰هزار دلار برسد. نهنگ‌ها دارایی خود را حفظ کرده‌اند، اما واحدهای جدید نمی‌خرند. تصور می‌کنم آنها به‌خوبی از ماجرای مت گاکس آگاه هستند و منتظر استفاده از سقوط احتمالی آینده مانده‌اند. زمانی که مانع مت گاکس را پشت سر بگذاریم، بیت‌کوین مسیر روشنی تا رسیدن به اوج‌های تاریخی جدید خواهد داشت؛ البته قانون‌گذاری‌های دیوانه‌واری هم وجود دارند که ممکن است این ضیافت را خراب کنند.»

   آیا اتفاقات ۲۰۱۷ تکرار می‌شود؟

تک دِو، یکی دیگر از تحلیل‌گران شناخته‌شده فعال در توییتر، حرکات قیمتی بیت‌کوین در سال ۲۰۱۷ را با شرایط فعلی بازار مقایسه کرده است. به‌گفته تک دِو، اصلاح اخیر قیمت تقریباً همان مسیر اواسط نوامبر (آبان) ۲۰۱۷ را دنبال می‌کند، با یک تفاوت کوچک که اکنون میانگین متحرک ساده (SMA) ۵۰ روزه شکسته شده است. تک دِو گفته است: «شاید هنوز به کف قیمت نرسیده باشیم، اما به آن نزدیک هستیم. مشاهداتم نشان می‌دهد که به احتمال زیاد ۵ تا ۱۵ هفته آینده بازار برای بیت‌کوین و آلت کوین‌ها دوران بزرگی خواهد بود.» در حال حاضر ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال ۲.۵۱ تریلیون دلار است و نرخ تسلط بیت‌کوین بر بازار ۴۱.۹ درصد ارزیابی شده است.

    هولدرهای بلندمدت بیت‌کوین  به بیشترین میزان خود در چند سال اخیر رسید

داده‌های درون زنجیره‌ای سایت تحلیلی گلاسنود نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بلندمدت بیت کوین در حال کاهش فروش‌های خود هستند و در عین حال شروع به افزایش موقعیت‌های خرید کرده‌اند؛ به این ترتیب، به نظر می‌رسد که بازار هنوز از ذخیره سود اشباع نشده است. گلاسنود در گزارش هفتگی ۲۲ نوامبر خود از شاخص «SVAB» استفاده کرده است که برای شناسایی عمر بیت‌کوین‌هایی که در هر تاریخ بیشترین میزان تراکنش‌های زنجیره اصلی را به خود اختصاص می‌دهند، به کار می‌رود. بر این اساس فروش مداوم واحدهای قدیمی‌تر از یک ماه، از نوامبر ۲۰۲۰ آغاز شده و بین آوریل و مه (فروردین و اردیبهشت) پایان یافته است. میزان حجم روزانه معیار SVAB اکنون تنها به ۲.۵ درصد از ماه اکتبر (مهر)، زمان ثبت اوج قیمتی بیت‌کوین، رسیده است.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران