شماره امروز: ۵۴۷

سرمایه‌گذاران بلند‌مدت بیت‌کوین در طول یک ماه گذشته تنها ۰.۷ درصد از کل سرمایه خود را خرج کرده‌اند

| | |

در هفته‌ای که گذشت، در بازار بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال شاهد اصلاح قیمت‌ها بودیم. برخی از کارشناسان معتقدند اصلاح‌های این‌چنینی در جریان چرخه‌های صعودی طبیعی است

در هفته‌ای که گذشت، در بازار بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال شاهد اصلاح قیمت‌ها بودیم. برخی از کارشناسان معتقدند اصلاح‌های این‌چنینی در جریان چرخه‌های صعودی طبیعی است و آسیبی به روند کلی بازار نمی‌زند. با این حال عده‌ای تصور می‌کنند که این اصلاح جزئی می‌تواند نشانه‌ای برای اصلاح عمیق‌تر قیمت‌ها باشد. با وجود این گلاسنود گفته است این سرمایه‌گذاران عجولانه و از روی ترس سرمایه خود را نمی‌فروشند. پس از آنکه حجم بیت‌کوین‌های نگهداری‌شده توسط هولدرهای بلندمدت به اوج ۱۳.۵ میلیون واحدی رسید، این سرمایه‌گذاران بلند‌مدت در طول یک ماه گذشته تنها ۱۰۰,۰۰۰ بیت‌کوین از موجودی خود را خرج کرده‌اند که معادل ۰.۷ درصد از کل سرمایه آنهاست. بازار بیت‌کوین در طول هفته گذشته سقوطی ۱۰ درصدی را تجربه کرد، با این حال روز جمعه توانست موقعیت خود را در محدوده ۵۷,۰۰۰ دلار حفظ کند. قیمت این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته نوسان قابل‌توجهی نداشته است، با این حال اتریوم و سولانا هرکدام به ترتیب جهشی ۶ و ۹ درصدی را تجربه کرده‌اند. کی یانگ جو، مدیرعامل وب‌سایت تحلیلی کریپتو کوانت، روز گذشته در مطلبی نوشت: «احساسات بازار در کوتاه‌مدت نشان از نوسان محدود و نزولی قیمت دارد. معامله‌گران در بازار قراردادهای آتی دایمی بیت‌کوین، وارد موقعیت‌های شورت (فروش) می‌شوند.» تحلیل‌گران معتقدند که استفاده از اهرم‌های معاملاتی بیشتر می‌تواند نشانه‌ای برای رسیدن بازار به کف‌های قیمتی باشد؛ اتفاقی که هفته گذشته حجم قابل‌توجهی از موقعیت‌های معاملاتی لانگ (خرید) معامله‌گران را لیکویید کرد. شاخص‌های تکنیکال هم نشان می‌دهند تا زمانی که قیمت بالای حمایت ۵۳,۰۰۰ دلاری باشد، چشم‌انداز صعودی بلندمدت دست‌نخورده باقی می‌ماند.

    سقوط از اوج‌ ۶۹ هزار دلاری  تا کجا ادامه پیدا می‌کند؟

اخیراً سقوطی ۱۳ درصدی را از اوج تاریخی ۶۹,۰۰۰ دلاری تجربه کرده است. پس از رسیدن به اوج‌های تاریخی، کاهش جزئی قیمت امری طبیعی است و این احتمال وجود دارد که در جریان چرخه‌های صعودی هم، قیمت در مقطعی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از اوج تاریخی فاصله بگیرد. در درازمدت، هربار که بیت‌کوین روند صعودی گسترده‌تری را تجربه می‌کند، بیشتر دربرابر اصلاحات عمیق قیمت آسیب‌پذیر باقی می‌ماند. با این حال، سقوط از اوج‌های تاریخی پیش از بازیابی قیمت، به جایی بین ۵۰ تا ۶۰ درصد محدود می‌شود. برخی از تحلیل‌گران معتقدند که سقوط اخیر قیمت از اوج ۶۹,۰۰۰ دلاری می‌تواند نشانه‌ای برای ریزش‌های بیشتر در بازار بیت‌کوین باشد. الکس کوپتسیکویچ، تحلیل‌گر اف‌ایکس‌پرو، گفته است: «یک سقوط ۵ درصدی دیگر از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال، نشانه‌ای برای آغاز یک روند نزولی است، البته با فرض اینکه ارزهای دیجیتال با همان قواعد روان‌شناختی‌ای پیش می‌روند که پایه و اساس تحلیل تکنیکال است.» او افزود: «فشار فروش بازار ارزهای دیجیتال پس از رسیدن به اوج‌های قیمتی در ماه مه (اردیبهشت)، تنها زمانی به پایان رسید که ارزهای بازار بیشتر از نصف قیمت خود را از دست داده بودند. این احتمال هم افزایش یافته است که فروشندگان تا رسیدن قیمت به ۴۸,۰۰۰ دلار فعال باشند؛ هرچند که هنوز چند مانع قابل‌توجه در مسیر قیمت وجود دارد.»

     هولدرهای بیت‌کوین بی‌حرکت مانده‌اند

در حال حاضر داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهد که تقاضا برای خرید بیت‌کوین ثابت مانده است. حتی پس از سقوط ۲۰ درصدی قیمت از اوج تاریخی اخیر هم به نظر نمی‌رسد که هولدرهای بلندمدت بیت‌کوین به‌خاطر ترس از سقوط بیشتر بازار، تمایلی به فروش سرمایه خود داشته باشند. وب‌سایت تحلیلی گلاسنود در توییتی نوشت: «پس از آنکه حجم بیت‌کوین‌های نگهداری‌شده توسط هولدرهای بلندمدت به اوج ۱۳.۵ میلیون واحدی رسید، سرمایه‌گذاران بلند‌مدت در طول یک ماه گذشته تنها ۱۰۰,۰۰۰ بیت‌کوین از موجود خود را خرج کرده‌اند که معادل ۰.۷ درصد از کل سرمایه آنهاست.» گلاسنود گفته است همچنان این احتمال وجود دارد که هولدرهای بلندمدت در ادامه به سقوط اخیر قیمت بیت‌کوین واکنش نشان دهند.

    وضعیت بازار آلت‌کوین‌ها

به‌گفته شرکت تحقیقاتی دِلفی دیجیتال، رشد اکوسیستم‌های جایگزین اتریوم یکی از جریان‌های اصلی امسال است و شبکه‌های مختلفی از جمله ترا، اولنچ و سولانا با افزایش توجهات به شبکه‌های چندزنجیره‌ای، در این مدت به‌شدت مورد استفاده قرار گرفته‌اند. ارزهای دیجیتال لونا، اولنچ و سولانا، به‌ویژه در نیمه دوم سال جاری میلادی، در مقایسه با اتریوم با اختلاف عملکرد بهتری داشته‌اند. بایننس به‌تازگی پشتیبانی از شبکه اصلی آربیتروم وان را آغاز کرده است. این اتفاق به استفاده بیشتر از اتریوم کمک می‌کند و به کاربران صرافی این امکان را می‌دهد تا اتریوم و دیگر توکن‌های مبتنی بر استاندارد «ERC-20» را از طریق این راهکار لایه دوم و با کارمزدی کمتر انتقال دهند.

    برداشت ۱،۳ میلیارد دلار بیت‌کوین  از صرافی‌ها در عرض ۳ روز

داده‌های تازه نشان می‌دهد که تنها در عرض سه روز بیش از ۱.۳ میلیارد دلار بیت‌کوین از صرافی‌های ارز دیجیتال خارج شده است. آن‌طور که پیداست بیشتر سرمایه‌گذاران بلندمدت بیت‌کوین همچنان در سود هستند و قصد فروش ندارند. اگرچه قیمت بیت‌کوین در طول هفت روز گذشته اصلاح شد و این ارز دیجیتال ۲۰ درصد از ارزش خود را از دست داد، با این حال داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهد که بحران نقدینگی در صرافی‌ها می‌تواند در حال افزایش باشد. فقط در عرض سه روز ۲۳,۰۰۰ واحد بیت‌کوین با ارزشی بیش ۱.۳ میلیارد دلار، از صرافی‌ها خارج شده است. علی مارتینز، تحلیلگر ارزهای دیجیتال، با استناد به داد‌ه‌های شرکت تحلیلی گلاسنود توضیح داد که اخیراً برداشت بیت‌کوین از پلتفرم‌های معاملاتی ارز دیجیتال افزایش یافته است. داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهد با وجود اینکه روند قیمت بیت‌کوین در طول چند روز گذشته نزولی بوده، تعداد برداشت‌های این ارز دیجیتال به‌شدت افزایش یافته است. روی هم رفته، بیش از ۲۳,۰۰۰ واحد بیت‌کوین بین ۱۵ تا ۱۷ نوامبر (۲۴ تا ۲۶ آبان) از صرافی‌ها خارج شده است. این در حالی است که گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد یکی از بزرگ‌ترین نهنگ‌های بیت‌کوین، خریدهای خود را از سر گرفته و طی چند روز بیش از ۲۰۰ میلیون دلار بیت‌کوین جمع‌آوری کرده است. کل مبلغی که از صرافی‌ها خارج شده، به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از خرید‌های این نهنگ‌ خاص است؛ این نشان می‌دهد که برخی از برداشت‌ها احتمالاً مربوط به نقل‌وانتقالات داخلی بین صرافی‌هاست. با این حال، این مساله همچنان به این معنی است که در چند روز اخیر تعداد بیت‌کوین‌های موجود در صرافی‌ها به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافته است؛ اتفاقی که باعث می‌شود فشار فروش کاهش یابد. 

     بیشتر سرمایه‌گذاران بیت‌کوین  همچنان در سود هستند

قیمت بیت‌کوین از زمانی که در ابتدای هفته گذشته به اوج ۶۹,۰۰۰ دلاری رسید، اصلاح بزرگی را تجربه کرده است. در ۱۰ روز اخیر، بیت‌کوین ۲۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است و اوایل روز گذشته هم قیمت در مقطعی به زیر ۵۶,۰۰۰ دلار رسید. همانطور که انتظار می‌رفت، این اصلاح به سرمایه‌گذاران و موقعیت‌های معاملاتی آنها آسیب رسانده است. داده‌های گلاسنود نشان می‌دهد بیش از ۱۷ درصد از عرضه بیت‌کوین اکنون در ضرر است؛ یعنی تنها ۸۳ درصد از واحدهای این ارز دیجیتال در وضعیت سوددهی هستند. گلاسنود گفته است: «وقتی بازار بیت‌کوین فروش زیادی را تجربه می‌کند، تغییر نرخ عرضه در سود، نشان می‌دهد که چه تعداد از واحدهای در گردش با هزینه‌ای بالاتر از قیمت‌های فعلی خریداری شده‌اند. از زمانی که بیت‌کوین به اوج قیمتی خود رسیده است، ۱۷ درصد از عرضه‌ آن در ضرر و ۸۳ درصد باقی‌مانده در سود است.» با این حال این مساله باعث نشده است هولدرهای بلندمدت بیت‌کوین از نگهداری آن منصرف شوند. گلاسنود، این شرکت تحلیلی گفته است ۷۸.۷ درصد از دارندگان بلندمدت بیت‌کوین در سود هستند که در مقایسه با عرضه در سود، تا حدودی کمتر است. با این حال، گلاسنود می‌گوید اکثر خریدهایی که در نزدیکی اوج‌های قیمتی انجام شده، از طرف دارندگان به‌اصطلاح کوتاه‌مدت بوده است و اکنون با ضررهای تحقق‌نیافته روبرو شده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران