شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مایکروسافت اعلام کرد به روند عرضه ویندوز ۱۱ سرعت می‌دهد و این سیستم عامل را به شکل گسترده‌تر قابل دسترس می‌کند.

روند عرضه ویندوز ۱۱ مایکروسافت سرعت گرفت

مایکروسافت اعلام کرد به روند عرضه ویندوز ۱۱ سرعت می‌دهد و این سیستم عامل را به شکل گسترده‌تر قابل دسترس می‌کند. به گزارش ایسنا، کاربرانی که سیستم‌شان با نسخه ۲۰۰۴ به بعد ویندوز ۱۰ کار می‌کند و اخیرا به‌روزرسانی خدمات را که مایکروسافت در ۱۴ ماه سپتامبر ۲۰۲۱ منتشر کرد، نصب کرده‌اند می‌توانند اکنون مستقیما به ویندوز ۱۱ ارتقاء پیدا کنند. برای کاربرانی هم که قصد دارند فعلا برای مدتی همچنان از ویندوز ۱۰ استفاده کنند، مایکروسافت اعلام کرده عرضه به روزرسانی نوامبر ۲۰۲۱ برای این سیستم عامل را آغاز کرده است. مایکروسافت ویندوز ۱۰ را در سال ۲۰۱۵ عرضه کرد که طولانی‌ترین زمان حضور یک نسخه ویندوز در بازار پیش از عرضه یک نسخه جدید محسوب می‌شود. ویندوز ۱۰ محبوب‌ترین سیستم عامل رایانه شخصی در جهان بوده و ۱.۳ میلیارد دستگاه فعال ماهانه از این نرم افزار استفاده می‌کنند. مایکروسافت تا سال ۲۰۲۵ به پشتیبانی از ویندوز ۱۰ ادامه می‌دهد و اعلام کرده اگر رایانه شخصی کاربران نمی‌تواند ویندوز ۱۱ را اجرا کند و آنها نمی‌خواهند رایانه جدیدی خریداری کنند، می‌توانند همچنان از ویندوز ۱۰ استفاده کنند. مایکروسافت مانند گذشته نصب ویندوز ۱۱ را در دستگاهی که الزامات سخت افزاری برای اجرای این سیستم عامل ندارد، توصیه نمی‌کند اما کاربران می‌توانند چنین ارتقایی را انجام دهند. با این حال باید به خاطر داشته باشند ممکن است نتوانند به روزرسانی‌ها را در رایانه‌ای دریافت کنند که پردازنده آن پشتیبانی نمی‌شود. بر اساس گزارش انگجت، هنگامی که مایکروسافت ویندوز ۱۱ را در چهارم ماه اکتبر عرضه کرد، اعلام کرد ارتقاء به این نرم افزار برای همه دستگاه‌های واجد ارتقاء تا اواسط سال ۲۰۲۲ عرضه خواهد شد. در رایانه‌های شخصی ویندوز ۱۰ که ویژگیهای سخت افزاری ضروری برای اجرای ویندوز ۱۱ را دارند، قابلیت ویندوز آپدیت  به کاربر درباره قابل دسترس بودن این ارتقاء اطلاع می‌دهد. کاربران همچنین می‌توانند به بخش تنظیمات، سیستم و سپس ویندوز آپدیت   مراجعه کرده و قابل دسترس بودن ارتقا به ویندوز ۱۱ برای دستگاهشان را چک کنند.

ثبت شکایت تازه علیه فیس‌بوک به جرم گمراه کردن مردم

در اوهایو از متا (شرکت مادر فیس‌بوک) شکایتی ثبت شده، زیرا این پلتفرم درباره تاثیر محصولاتش بر کودکان مردم را گمراه کرده است. به همین دلیل این شکایت خواستار ۱۰۰ میلیارد دلار غرامت شده است. به گزارش مهر به نقل از ورج، این شکایت در ۱۲ نوامبر سال جاری از سوی سیستم بازنشستگی کارکنان دولتی اوهایو (OPERS) ثبت شده و خواهان غرامتی ۱۰۰ میلیارد دلاری است. در اسناد موجود اشاره شده بین ۲۹ آوریل و ۲۱ اکتبر سال جاری فیس‌بوک و مدیران ارشد آن با گمراه کردن مردم و فریب دادن سهامداران درباره تاثیرهای منفی محصولات شرکت بر کودکان، قوانین امنیتی فدرال را نقض کرده‌‌اند. در بیانیه دیو یوست دادستان کل ایالت اوهایو آمده است: فیس‌بوک ادعا می‌کند از کودکان ما محافظت می‌کند و ترول‌‌های مجازی را از بین می‌برد اما در واقعیت این شرکت با ایجاد ناراحتی و فریب درآمدزایی می‌کند. او در ادامه توضیح داده بود پس از مجموعه مقالات وال استریت ژورنال درباره فیس‌بوک، حقیقت آشکار شد. طبق اسنادی که فرانسیس هوگن افشاگر فیس‌بوک در اختیار وال استریت ژورنال قرار داده بود، تحقیقات داخلی فیس‌بوک نشان داده بود اینستاگرام احتمالاً برای سلامت ذهنی نوجوانان به خصوص دختران خطرناک است. پس از انتشار گزارش، ارزش سهام فیس‌بوک کاهش یافت و در نتیجه سیستم بازنشستگی کارمندان دولتی اوهایو و دیگر سرمایه‌‌گذاران بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ضرر کنند. طبق شکایت ثبت شده این سیستم دارایی‌هایی به ارزش تقریبی ۱۲۵ میلیارد دلار را از جانب ۱.۱ میلیون اعضای فعال، بازنشستگان و غیره مدیریت می‌کند. جو اوزبورن سخنگوی متا در بیانیه‌ای ایمیلی به ورج اعلام کرده شکایت مذکور مجاز نیست و این شرکت از خود دفاع می‌کند. به گفته یوست شکایت علاوه بر درخواست غرامت ۱۰۰ میلیارد دلاری، خواهان تغییراتی است تا مردم را درباره عملکردهای داخلی خود گمراه نکند.

اختلال موقت در گوگل‌کلود اسنپ‌چت و اسپاتیفای

تعدادی از اپلیکیشن‌‌های محبوب در امریکا مانند اسنپ‌چت، اسپاتیفای و خدمات کلود گوگل به مدت کوتاهی از دسترس خارج شدند. به گزارش مهر به نقل از رویترز، گوگل اعلام کرده مشکلات شبکه کلود این شرکت که از سوی اسپاتیفای، اسنپ چت، استی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد، مدت کوتاهی پس از اینکه هزاران کاربر آن را از طریق وب‌سایت ردیابی نقص فنی downdetector.com به اطلاع گوگل رساندند، تا حدی حل شد. از جمله بخش‌های مختل‌شده خدمات کلود گوگل می‌توان به کنسول کلود، موتور اداره‌کننده آن و نیز ابزار توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان اشاره کرد. بنابر اعلام اسپاتیفای پس از گزارش بیش از 50 هزار کاربر، این شرکت از برخی مشکلات در این زمینه آگاه شده و در حال بررسی آنها است. شرکت‌‌های دیگر استفاده‌کننده از خدمات کلود گوگل نیز اطلاعیه‌های مشابهی منتشر کرده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران