شماره امروز: ۵۴۷

خریداران نتوانستند قیمت بیت‌کوین را در سطح اوج تاریخی حفظ کنند

| | |

پس از مخالفت کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا با صدور مجوز فعالیت یک صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر رمزارزها،

پس از مخالفت کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا با صدور مجوز فعالیت یک صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر رمزارزها، بازار دچار ریزش شد. با وجود این، برخی از کارشناسان معتقدند که به‌روزرسانی تپروت (Taproot) شبکه بیت‌کوین می‌تواند در آینده باعث افزایش قیمت این ارز دیجیتال شود. از طرفی دیگر، شاخص‌های تکنیکال نشان می‌دهد که احتمال عقب‌نشینی اتریوم تا ۴,۲۰۰ دلار وجود دارد. با این حال برخی از کارشناسان معتقدند که تپروت تأثیر چندانی بر قیمت بیت‌کوین نمی‌گذارد. کمیسیون بورس و اوراق بهادار در یک تصمیم خلاف انتظار با صدور مجوز برای فعالیت صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر بیت‌کوین در بازار سرمایه این کشور مخالفت کرد. این کمیسیون اعلام کرد به دلیل آنچه که اطمینان نداشتن از امکان تقلب و دستکاری در قیمت سهام این صندوق خوانده است، نمی‌تواند مجوز فعالیت صندوق ونکس را صادر کند. این صندوق مبتنی بر بیت‌کوین و اتریوم بود. همزمان با فتح قله ۶۸ هزار دلاری توسط بیت‌کوین که یک رکورد قیمتی جدید محسوب می‌شود فشار فروش در بازار بیشتر شد که همین عامل نیز به یک محرک برای ریزش گسترده در بازار تبدیل شد. این فشار فروش هم برای خروج سود معاملاتی روند صعودی اخیر و هم به دلیل ترس سرمایه‌گذاران محتاط از حبابی شدن قیمت‌ها رقم خورد و برخی از تحلیلگران معتقدند در صورت تداوم آن برای چند روز یا انتشار یک خبر بد باید منتظر یک ریزش بزرگ بود. البته در خبری خوب برای بازار رمزارها، مدیرعامل اپل گفته است مقداری پول در اتریوم و بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده است. به گفته تیم کوک، این سرمایه‌گذاری کاملا شخصی بوده و ارتباطی با استراتژی سرمایه‌گذاری شرکت اپل ندارد. وی گفته با وجود آنکه شخصا فرصت سرمایه‌گذاری در بیتکوین و اتریوم را بالا می‌بیند، صندوق سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد دلاری اپل فعلا برنامه‌ای برای ورود به این بازار و سرمایه‌گذاری در آن را ندارد. 

    احتمال افزایش قیمت بیت‌کوین  پس از به‌روزرسانی تپروت 

پس از آنکه خریداران نتوانستند قیمت بیت‌کوین را در سطح اوج تاریخی حفظ کنند، بازار ارزهای دیجیتال هم روز جمعه سقوط عمیق‌تری را تجربه کرد. تحلیل‌گران انتظار دارند که با انجام به‌روزرسانی تپروت، فعالیت‌های معاملاتی هم در هفته جاری بیشتر شود؛ به‌روزرسانی‌ای که قرار است روز یکشنبه ۲۳ آبان، انجام شود و هدف آن بهبود معیارهای مربوط به حریم خصوصی و کارایی شبکه بیت‌کوین است. لوکاس انزرزدورفر، مدیرمحصول بیت پاندا گفته است احتمالاً با انجام به‌روزرسانی تپروت، قدرت خریداران برای افزایش قیمت بیشتر می‌شود. با این حال برخی از کارشناسان معتقدند که تپروت تأثیر چندانی بر قیمت بیت‌کوین نمی‌گذارد. با توجه به رشد ۳۰ درصدی قیمت بیت‌کوین در چند ماه گذشته، این احتمال وجود دارد که برخی از سرمایه‌گذاران پیش از به‌روزرسانی تپروت وارد موقعیت‌های معاملاتی لانگ (خرید) شوند. معامله‌گران در میان‌مدت به‌دنبال کسب سودهای بیشتر از بیت‌کوین خواهند بود؛ البته پس از اصلاح احتمالی قیمت این ارز دیجیتال. الکس کوپتسکویچ، تحلیل‌گر اف‌ایکس پرو، در این باره گفته است: «نمودار بیت‌کوین ظاهراً آنقدر پرنوسان شده است که دیگر نمی‌تواند شاخص قابل‌اعتمادی برای بازار ارز دیجیتال باشد و این نقش احتمالا به اتریوم واگذار می‌شود. بنابراین، شکسته‌شدن این روند صعودی قدرتمند می‌تواند اولین نشانه برای اصلاح بازار باشد و معامله‌گران را به خرید در کف‌های قیمتی تشویق کند.»

    کاهش نوسانات بیت‌کوین

داده‌های وب‌سایت اسکیو نشان می‌دهد که نوسانات تحقق‌یافته بیت‌کوین در حال بازگشت به پایین‌ترین سطح خود در یک سال گذشته است. نوسانات بیت‌کوین از ماه مه (اردیبهشت)، زمانی که روند نزولی در بازار آغاز شد، پیوسته در حال کاهش بوده است. اکنون اما تحلیلگران انتظار دارند که با وجود رکوردشکنی‌های اخیر بیت‌کوین، نوسانات قیمت همچنان پایین بماند. کیو‌سی‌پی کپیتال، یک شرکت تجاری فعال در حوزه ارز دیجیتال که در سنگاپور مستقر است، گفت که در بازار بیت‌کوین یک موقعیت معاملاتی خنثی (۵۰ درصد لانگ، ۵۰ درصد شورت) و یک موقعیت اختیار معامله شورت وِگا هم در بازار اتریوم دارد. منظور از موقعیت معاملاتی شورت وگا شرایطی است که معامله‌گر با کاهش نوسانات ضمنی قیمت، کسب سود می‌کند. نوسان ضمنی هم نشان‌دهنده انتظار بازار از نوسانات قیمت در آینده است. به‌طور کلی می‌توان گفت که نوسانات ضمنی در بازارهای نزولی رشد می‌کند و در بازارهای صعودی کاهش می‌یابد.

    احتمال عقب‌نشینی اتریوم

در مقابل اتریوم، دومین ارز برتر بازار، ممکن است در ادامه تا ناحیه حمایتی ۴,۰۰۰ تا ۴,۲۰۰ دلار عقب‌نشینی کند. شاخص‌های تکنیکال نشان می‌دهند که روند صعودی قیمت پس از رسیدن اتریوم به اوج تاریخی ۴,۸۰۰ دلاری در هفته جاری، تاحدودی فرسوده شده است. قیمت اتریوم در طول هفت روز گذشته ۳ درصد و قیمت بیت‌کوین در دوره زمانی مشابه، ۴ درصد رشد داشته است. در یک ماه گذشته قیمت اتریوم نسبت به بیت‌کوین، کاهشی جزئی داشته است. علاوه‌ بر این، داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهد که تعداد آدرس‌های فعال اتریوم و شاخص حجم معاملات با قیمت واگرایی منفی ایجاد کرده است که می‌تواند نشانه‌ای برای عقب‌نشینی قیمت اتریوم باشد. او‌‌ام‌جی، توکن اصلی اومیسه گو نتورک که پروتکل لایه دوم شبکه اتریوم است، روز جمعه سقوط شدیدی را تجربه کرد. قیمت این ارز دیجیتال که راهکاری برای تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر اتریوم ارایه می‌دهد، روز جمعه با سقوطی ۲۷ درصدی به ۱۲.۷۰ رسید. می‌توان گفت این سقوط مصداق بارز رویکرد مشهور «با شایعه بخر و با خبر بفروش» است.

    توقف برداشت دوج‌کوین از بایننس

بایننس، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال جهان، موقتا برداشت‌های دوج‌کوین را به‌دلیل مشکلاتی که پس از به‌روزرسانی اخیر به وجود آمد، به‌حالت تعلیق درآورده است. برخی از کاربران پس از به‌روزرسانی دوج‌کوین، با مشکلات قابل‌‌توجهی مواجه شده‌اند. گفته می‌شود که بایننس ابتدا برداشت‌های دوج کوین را بدون توافق با کاربران از سر گرفته و اکنون از آنها خواسته است 

دوج کوین‌هایی را برگردانند که دیگر در حساب‌شان وجود ندارد. سم بنکمن فراید، بنیان‌گذار و مدیرعامل صرافی اف‌تی‌ایکس، معتقد است که سولانا بلاک چینی بهتر از اتریوم است. این میلیاردر ۲۹ ساله در جریان کنفرانسی که یاهو فایننس و دیکریپت به‌طور مشترک برگزار کردند، گفت که سولانا جزو معدود بلاک چین‌هایی است که می‌تواند تعداد زیادی کاربر و تراکنش را مدیریت کند. او در این باره گفته است: «سولانا یکی از معدود بلاک چین‌های عمومی موجود است که یک نقشه‌ راه باورپذیر برای رسیدن به مقیاس پردازش میلیون‌ها تراکنش در واحد ثانیه دارد. همانطور که می‌دانید، کارمزد آن کسری از یک پنی (۰.۰۱ دلار) به ازای هر تراکنش است.»

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران