شماره امروز: ۵۴۷

رییس کمیسیون مشترک طرح صیانت:

| | |

رییس کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت در رابطه با جرم‌انگاری فیلترینگ اظهار داشت همانطور که معتاد، مجرم نیست

رییس کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت در رابطه با جرم‌انگاری فیلترینگ اظهار داشت همانطور که معتاد، مجرم نیست و پخش‌کننده‌ موادمخدر مجرم است؛ کاربرانی که از فیلترشکن استفاده می‌کنند مجرم نیستند و کسانی که فیلترشکن‌ها را می‌فروشند مجرم‌ هستند. رضا تقی‌پور در میزگرد اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان با بیان اینکه طرحی که به نام صیانت از کاربران فضای مجازی می‌شناسیم؛ هم‌اکنون، حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه‌ کاربردی نام دارد، گفت: سابقه‌ این طرح به سال ۹۷ یعنی مجلس دهم برمی‌گردد که به دلیل فرایند طولانی فضای‌ مجلس و ارجای‌‌ بررسی اولیه به مرکز پژوهش‌ها، نهایت با اصلاحات مرکز پژوهش‌ها درمرداد ۹۹ یعنی مجلس یازدهم، مطرح شد. تقی‌پور در ادامه به مصوبه شورای عالی فضای مجازی در رابطه با ساماندهی پیام‌رسان‌ها اشاره و اظهار کرد: طبق این مصوبه، هر پیام‌رسانی که بیش از ۳۰۰ هزار عضو دارد باید نمایندگی خودش را در کشور ثبت کند و این چیز عجیبی نیست. فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی در قلمرو کشور باید تابع یک سری قوانین باشد که همه‌ کشور‌ها این قوانین را دارند. همین مورد می‌تواند ضرورت طرح قوانین باشد زیرا در مطالبه چیزی که از قبل بیان نشده است؛ معذوریم.

      فیلترینگ هفتمین مرحله طرح صیانت

به گفته عضو شورای عالی فضای مجازی در طرح صیانت هفت مرحله مانند جریمه‌ نقدی، جلوگیری از ارایه خدمات بیان شده است که هفتمین مرحله‌ آن فیلترینگ است. او بیان کرد: در صورتی‌‌ که تعریف محدودسازی، در جرایم رایانه‌ای، در سال ۸۷ توسط مجلس تصویب شده است و فیلترینگ بر عهده کارگروه مسائل جرایم رایانه‌ای، متشکل از 13 نفر از مقامات امنیتی و قضایی است که رییس آن دادستان کل کشور است. این کارگروه بدون نیاز به این طرح و طبق قوانین خود، درصورت نیاز، می‌تواند محدودسازی را اجرا کند. تقی‌پور با بیان اینکه با کلیات این مصوبه موافق است، اظهار کرد در جزییات آن نظراتی داشته که در کمیسیون مشترک مطرح خواهند کرد و تا ۳۰ درصد امکان تغییر در جزییات این مصوبه قدیمی مجلس وجود دارد.

     فروشنده‌های فیلترشکن مجرم‌اند

 نه کاربران

رییس کمیسیون مشترک طرح صیانت با تاکید بر اختیاری بودن استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی، وعده داد با روش‌های تشویقی و ارایه خدمات داخلی که امکان دسترسی به آنها در پیام‌رسان‌های خارجی وجود ندارند، استقبال مردم از پیام‌رسان‌های داخلی افزایش یابد. او گفت: ما نباید توقع داشته باشیم پیام‌رسان‌های داخلی با هزینه‌ کم، بتوانند همه‌چیز را فراهم کنند، نت‌ورک واتس‌اپ هم برای آمازون است و هنوز سیستم حمل و نقل بسیاری از کشورها به امریکا و انگلیس وابسته است. ایران در حال حاضر در جایگاه خوبی از نظر تکنولوژی قرار دارد و ما از لحاظ فنی مشکلی نداریم. تقی‌پور در رابطه با جرم‌انگاری فیلترینگ نیز اظهار کرد: همان‌طور که معتاد، مجرم نیست و پخش‌کننده‌ مواد مخدر مجرم است؛ کاربرانی که از فیلترشکن استفاده می‌کنند مجرم نبوده بلکه کسانی که فیلترشکن‌ها را می‌فروشند، مجرم‌ هستند. 


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران