شماره امروز: ۵۴۷

این‌بار شرکت چینی صنعت املاک و مستغلات، بازارهای جهانی را به هم ریخت

| | |

به‌دنبال انتشار اخبار مرتبط با ناتوانی شرکت اورگرند، غول صنعت املاک و مستغلات چین، در بازپرداخت بدهی‌های بانکی خود، بازارهای جهانی با سقوطی گسترده مواجه شدند.

به‌دنبال انتشار اخبار مرتبط با ناتوانی شرکت اورگرند، غول صنعت املاک و مستغلات چین، در بازپرداخت بدهی‌های بانکی خود، بازارهای جهانی با سقوطی گسترده مواجه شدند. کارشناسان معتقدند ورشکستگی این شرکت می‌تواند پیامد‌های عمیقی برای اقتصاد جهان داشته باشد. به‌دنبال کاهش ۱۰ درصدی ارزش سهام شرکت اورگرند، بازارهای جهانی سقوط کردند و وضعیت بازار بیت‌کوین هم با کاهش ۸ درصدی قیمت به رنگ قرمز درآمد. به گزارش کریپتو پوتیتو، فعالان بازارهای مالی وضعیت شرکت اورگرند و آنچه در چین می‌گذرد را از نزدیک دنبال می‌کنند؛ موضوعی که طی هفته‌های گذشته سرخط خبرها را به تسخیر خود درآورده است. به‌دنبال کاهش ۱۰ درصدی ارزش سهام شرکت اورگرند، بازارهای جهانی سقوط کردند و وضعیت بازار بیت‌کوین هم با کاهش ۸ درصدی قیمت به رنگ قرمز درآمد. اورگرند توانسته در سال‌های اخیر به یکی از غول‌های صنعت املاک و مستغلات چین تبدیل شود. این شرکت تاکنون ۱,۳۰۰ پروژه ساختمانی را در بیش از ۲۸۰ شهر چین به پایان رسانده و مالک یکی از بزرگ‌ترین تیم‌های فوتبال این کشور، یعنی گوانگژو است. این شرکت منابع مالی مورد نیاز برای پروژه‌های خود را با دریافت ۳۰۰ میلیارد دلار وام از ۱۷۱ بانک تجاری و ۱۲۱ موسسه مالی دیگر تأمین کرده است. دولت چین سال گذشته قوانین جدیدی را برای کنترل بدهی شرکت‌های بزرگ فعال در صنعت ساخت املاک اعمال کرد که باعث شد اورگرند مجبور شود واحدهای خود را با تخفیف‌های قابل‌توجهی به فروش برساند. اورگرند این کار را انجام داد تا مطمئن شود که پول کافی برای زنده نگه‌داشتن کسب‌وکار خود را دارد. این شرکت اکنون برای بازپرداخت سود وام‌هایی که دریافت کرده با مشکل مواجه شده است و مشخص نیست که دولت چین برای نجات این غول حوزه املاک و مستغلات اقدام می‌کند یا خیر.

     تداوم روند نزولی یا احیای قوی قیمت؟

قیمت بیت‌کوین موفق نشد حمایت ۴۶‌ هزار دلاری خود را حفظ کند و پس از شکسته‌شدن این حمایت، بیت‌کوین هم با سقوط شدیدی مواجه شد و به زیر ۴۵‌ هزار دلار رسید. قیمت بیت‌کوین طی سقوط اخیر خود حمایت‌های زیادی از جمله ۴۴‌ هزار و ۴۳‌ هزار دلار را هم شکست و وارد منطقه نزولی شد. این سقوط باعث شد تا بیت‌کوین به زیر ۴۲‌ هزار برسد و در زیر میانگین متحرک ساده ۱۰۰ تثبیت شود. این ارز دیجیتال طی روند نزولی اخیر تا کف ۴۰,۲۰۰ دلاری سقوط کرده بود. ۴۳‌ هزار دلار اولین مقاومت پیش روی قیمت بیت‌کوین است و ۴۳,۱۰۰ دلار هم مقاومت پراهمیت دیگر آن است. قیمت بیت‌کوین برای آغاز یک روند احیایی قوی، باید ۴۳,۱۰۰ دلار را از میان بردارد. مقاومت پراهمیت بعدی هم در ناحیه ۴۴‌ هزار دلار تشکیل شده است و پس از آن، ۴۵‌ هزار دلار مقاومت بعدی است. در صورتی که بیت‌کوین نتواند از سد مقاومت ۴۳,۱۰۰ دلاری عبور کند، احتمال تداوم روند نزولی وجود دارد. در این صورت ۴۲,۲۰۰ دلار به عنوان اولین حمایت عمل خواهد کرد. ۴۱,۵۰۰ دلار هم حمایت بعدی پیش روی قیمت بیت‌کوین خواهد بود. با عبور از این ناحیه، راه برای شکسته‌شدن ۴۰۵۰۰ دلار و ۴۰‌ هزار دلار هم باز خواهد شد.۴۱,۵۰۰ و ۴۰,۵۰۰ اصلی‌ترین حمایت‌های قیمت بیت‌کوین هستند و ۴۳‌ هزار، ۴۳,۱۰۰ و ۴۴ هزار دلار هم به عنوان مقاومت‌های روی نمودار عمل می‌کنند.

        چرا سرنوشت اورگرند  برای اقتصاد جهان مهم است؟

چین دومین اقتصاد بزرگ جهان است و اورگرند یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در این کشور است. بحران بدهی اورگرند بر اقتصاد جهان، تأثیر و عواقب احتمالی خواهد داشت. دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد این مشکلات جدی هستند و باید به‌طور مناسب مورد بررسی قرار گیرند. بسیاری از مردم املاک متعلق به اورگرند را قبل از ساخت پیش‌خرید کرده‌اند و در صورتی که این شرکت از بین برود ممکن است پولی را که برای ثبت نام در پیش‌فروش سپرده‌گذاری کرده‌اند از دست بدهند. اورگرند یک زنجیره تأمین بین‌المللی دارد و با بسیاری از شرکت‌های سراسر جهان از جمله شرکت‌های ساختمانی، طراحی و تأمین‌کنندگان مواد اولیه تجارت می‌کند. اگر اورگرند نتواند بدهی‌های خود را پرداخت کند، این شرکت‌ها با خطر از دست دادن بخشی از سرمایه خود مواجه می‌شوند. مورد سوم تأثیر این اتفاق بر شرایط اقتصاد چین است. متی بکینک، از نشریه اکونومیست اینتلیجنس یونیت، درباره تأثیر موقعیت اورگرند بر اقتصاد چین گفته است: «این اتفاق، عواقب مالی گسترده‌ای خواهد داشت. گفته می‌شود که اورگرند به ۱۷۱ بانک تجاری و ۱۲۱ موسسه مالی دیگر بدهکار است.» یکی از نگرانی‌های اصلی مرتبط با این اتفاق «بحران اعتباری» است. بحران اعتباری به شرایطی اشاره دارد که دسترسی به وام‌های بانکی سخت‌ شده و نرخ بهره افزایش یابد. اگر اورگرند نتواند بدهی‌های خود را بازپرداخت کند، بانک‌ها و موسساتی که به این شرکت وام داده‌اند، ممکن است مجبور به کاهش حجم وام‌دهی و افزایش نرخ بهره شوند که می‌تواند خبر بدی برای سایر شرکت‌ها باشد. تعدادی از این شرکت‌ها برای توسعه کسب‌وکار خود به وام‌های بانکی متکی هستند و در برخی از موارد بدون وام امکان ادامه فعالیت ندارند.

     تأثیرات بحران بدهی اورگرند  بر بازارهای جهانی

اورگرند در شش ماه گذشته بیش از ۸۰ درصد از ارزش سهام خود را از دست داده و روز دوشنبه هم قیمت سهام این شرکت سقوطی ۱۰ درصدی داشته است. شاخص هنگ سنگ، که نوسانات ارزش سهام شرکت‌های بزرگ چینی را اندازه‌گیری می‌کند، روز دوشنبه با کاهشی سه درصدی بزرگ‌ترین سقوط خود را از اواخر ماه ژوییه (تیر) تجربه کرد. این موضوع نشان می‌دهد که ترس در بازار املاک و مستغلات از سقوط ارزش سهام اورگرند فراتر رفته است. علاوه بر این، بازارهای جهانی هم در ساعات قبل از بازگشایی روز دوشنبه سقوط کردند. 

      چه اتفاقی برای بیت‌کوین می‌افتد؟

سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین خطرات خاص خود را دارد. ماهیت متفاوت و رفتارهای نامنظم بازار که اغلب هم چندان غیرقابل‌پیش‌بینی نیست، بیت‌کوین را به یکی از خطرناک‌ترین دارایی‌های موجود تبدیل کرده است. برخی از سرمایه‌گذاران با پذیرش این خطرات به‌دنبال سود بیشتر هستند، با این حال بعید به‌نظر می‌رسد که این سرمایه‌گذاران در جریان بحران مالی پیش رو از بیت‌کوین‌های خود نگهداری کنند. موضوع دیگری که باید به آن توجه داشت این است که هر زمان بازارهای مالی به‌طور کلی آشفته شده‌اند، بازار بیت‌کوین هم متزلزل بوده است. به همین خاطر این احتمال وجود دارد که تا زمان برطرف‌شدن نگرانی‌ها درباره وضعیت اورگرند، بازار در شرایط بلاتکلیفی بماند. این موضوع نه‌تنها درباره  بیت کوین، بلکه درمورد سایر دارایی‌های با ریسک بالا هم صدق می‌کند. زمانی که شرایط اقتصادی متزلزل است و ارزش دلار افزایش می‌یابد، اینها اولین دارایی‌هایی هستند که فروخته می‌شوند. بیت‌کوین به عنوان یک دارایی مستقل شناخته می‌شود، چراکه از نظر بنیادی با دارایی‌های سنتی متفاوت است. با این حال در جریان سقوط اخیر بیت‌کوین مانند یک دارایی مستقل عمل نکرد، چراکه سرمایه‌گذاران نهادی به بازار این ارز دیجیتال ورود کرده‌اند و بخش قابل‌توجهی از آن را در دست گرفته‌اند.

      ادامه خرید ارزهای دیجیتال  از سوی سرمایه‌گذاران نهادی

باوجود افزایش فشار فروش در بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران نهادی برای پنجمین هفته متوالی حجم دارایی خود را افزایش دادند. مجموع جریان ورودی محصولات سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال در هفت روز گذشته ۴۲ میلیون دلار بوده است که ۱۵ میلیون دلار آن مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین است. با وجود این، داده‌های شرکت تجزیه و تحلیل بلاک‌چین چینالیسیس نشان می‌دهد که ممکن است بر خلاف تصورات، سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین پناهگاه امنی در برابر تورم نباشد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران