شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بر اساس پیش‌بینی‌های بازار فناوری‌های نوین، تا ۱۰ سال‌ آینده حوزه اینترنت اشیا بیشتر کسب درآمد را به خود اختصاص خواهد داد

بر اساس پیش‌بینی‌های بازار فناوری‌های نوین، تا ۱۰ سال‌ آینده حوزه اینترنت اشیا بیشتر کسب درآمد را به خود اختصاص خواهد داد و پس از آن رباتیک است که بازار آن به حدود ۴۹۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید و فرصت‌های شغلی در فناوری نانو رشد ۶ درصدی را تجربه خواهد کرد. امیرعباس محمدی کوشکی، سرپرست تیم اختراعات ایران در گفت‌وگو با ایسنا، فناوری‌هایی چون هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، بیگ دیتا، بلاکچین، 5G، چاپ سه‌بعدی، رباتیک، پهپادها، مهندسی ژنوم، فناوری نانو و فتوولتاییک خورشیدی را از جمله فناوری‌های پیشرو نام برد که غالب آنها در دوران نزول قیمت ذخیره‌ سازهای داده‌ها و قیمت انرژی خورشیدی، ظهور کردند و باعث افزایش بهره‌وری و بهبود معیشت بشر شدند. وی با تاکید بر آنکه با استفاده از این فناوری‌ها، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی فعال در کشورهای درحال توسعه ‌توانستند به رشد اقتصادی خود کمک کنند، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در نیجریه از فناوری «اینترنت اشیا» در توسعه تکنیک‌های کشاورزی و در گامبیا از چاپگرهای سه‌بعدی در صنعت مد بهره گرفته شد. سرپرست تیم اختراعات ایران افزود: بنابر برخی برآوردها، فناوری‌های پیشرو در حال‌ حاضر بازار ۶۵۰ میلیون دلاری دارد که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ ارزش این بازار به ۲.۳ تریلیون دلار ارتقاء یابد. در این میان بازار جهانی لپ‌تاپ در حال ‌حاضر ارزش ۱۰۲ میلیون دلاری و تلفن‌های هوشمند سهمی ۵۲۲ میلیون دلاری دارند. به گفته وی در میان فناوری‌های پیشرو، اینترنت اشیا  بیشترین کسب درآمد را از آن خود کرده است، به گونه‌ای که تنها در سال ۲۰۱۸ این فناوری ۱۳۰میلیون دلار فروش داشته و در ۱۰ سال آینده می‌تواند تا ۱.۵ تریلیون دلار نیز رشد کند. محمدی با بیان اینکه این درآمد حیرت‌انگیز به آن علت است که اینترنت اشیا  طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها در جهان را زیر چتر خود قرار داده است، یادآور شد: در سال ۲۰۱۷ تعداد دستگاه‌هایی که از اینترنت اشیا  استفاده می‌کردند، از تعداد انسان‌های روی کره‌خاکی بیشتر بود و به رقمی بالغ بر ۸.۴ میلیارد دستگاه رسید. وی گفت: در سال ۲۰۱۷ شرکت‌های مرتبط با اینترنت اشیا به حدود ۲۸۸۸ کمپانی در جهان رسید که بالغ بر ۳۴۲هزار تن را وارد بازار کار کرد. بیشترین شغل‌های مرتبط با اینترنت اشیاء در کمپانی IBM تعریف شده است و پس از آن، کمپانی‌های اینتل و مایکروسافت قرار دارند.

سرپرست تیم اختراعات ایران به بازار رباتیک اشاره کرد و ادامه داد: بازار رباتیک همچون سایر فناوری‌های پیشرفته بر توسعه خود افزوده و پیش‌بینی می‌شود سهم ۳۲ میلیارد دلاری این فناوری در سال ۲۰۱۸ به حدود ۴۹۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ برسد. به گفته این فعال حوزه فناوری، بر اساس پیش بینی‌های آنکتاد (کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل) استفاده از ربات‌ها در تولید، بسته‌بندی و همچنین صنعت خودرو در مقیاسی بزرگ گسترش می‌یابد و احتمالا شرکت‌های کوچک و متوسط که با هزینه‌های بالای نیروی کار روبرو هستند، به استفاده از ربات‌ها روی می‌آورند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران