شماره امروز: ۵۴۷

اصرار نمایندگان به وزیر پیشنهادی ارتباطات برای بیان موضعش درباره طرح حمایت از حقوق کاربران

| | |

زارع‌‌پور، وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در هنگام دفاع از برنامه‌های خود در مجلس و برای گرفتن رای اعتماد از نمایندگان قول داد طی ۴ سال آینده شبکه ملی اطلاعات و تمام تکالیف مربوط به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را که حدود

زارع‌‌پور، وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در هنگام دفاع از برنامه‌های خود در مجلس و برای گرفتن رای اعتماد از نمایندگان قول داد طی ۴ سال آینده شبکه ملی اطلاعات و تمام تکالیف مربوط به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را که حدود ۷۰ درصد این شبکه است را اجرا کند، او وعده داد تا با کمک جوانان، فضای مجازی در تراز انقلاب اسلامی ایجاد کند؛ از سویی او با اینکه دیروز و امروز مخالفانش از او درخواست کردند تا موضع خود را به صورت شفاف در مورد طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی اعلام کند، او در صحبت‌های خود هیچ اشاره‌ای به این طرح نکرد و در عوض اعلام کرد که فناوری شمشیری دولبه است و فرصت‌ها و تهدیداتی دارد و اگر برنامه‌ریزی مناسبی برای آینده انجام دهیم می‌توانیم به خوبی از فرصت‌های آن استفاده کنیم. عیسی زارع‌پور، وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه روز گذشته (۳۱ مردادماه) مجلس برای دفاع از برنامه‌هایش اظهار کرد: «امروز فناوری ارتباطات و اطلاعات تبدیل به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی مردم شده و بیش از ۵۰ میلیون نفر از مردم کشور و ۳۵ میلیون از جوانان در این عرصه حضور دارند. امروز فناوری اجتماعی شده و در اعماق زندگی مردم رسوخ کرده و اگر در این حوزه برنامه‌ریزی فعال نداشته باشیم، قطعا به آسیب‌های آن دچار خواهیم شد.» زارع‌پور فناوری را شمشیری دو لبه دانست که فرصت‌ها و تهدیداتی دارد. او در این مورد گفت: «از نظر من به عنوان یک کارشناس فرصت‌های فناوری بیشتر است و اگر برنامه‌ریزی برای آینده داشته باشیم، می‌توانیم به خوبی از آن استفاده کنیم.» 

       ابراز نگرانی از نفوذ پلتفرم‌های خارجی

زارع‌پور در ادامه درباره حکمرانی دیجیتال گفت: «با بررسی اسناد بالادستی و مصوبات شورای عالی فضای مجازی برنامه‌ای را تدوین کرده‌ام و درباره مهم‌ترین چالش‌ها و نگاه راهبردی راهکارهای اجرایی و عملیاتی مهمی را در نظر گرفته‌ام که اولین حوزه، حکمرانی دیجیتال است. امروز این فناوری سبک حکمرانی در دنیا را تغییر داده و نحوه تعامل دولت با مردم و مردم با مردم را تغییر داده است. امروز عصر پلتفرم‌ و نفوذ آنهاست که عمق راهبردی کشورها را مشخص می‌کند. امروزه بسیاری از کشورها توسط این پلتفرم‌ها اشغال شده و مرزها جابه‌جا شده است. دو سال پیش نرم‌افزاری از میلیون‌ها گوشی هموطنان پاک شد و این به این معناست که در این فضا اختیاری در این حوزه نداشتیم. در حالی که در سال‌های اخیر پلتفرم‌هایی در سطح جهانی به دست جوانان ایرانی ساخته شده است مانند تاکسی‌های اینترنتی. ما باید بتوانیم این کار را برای کشورهای دیگر هم انجام دهیم.» منظور زارع‌پور‌ از حذف نرم‌افزار از گوشی‌ها، احتمالا حذف نسخه‌های تلگرام‌ است که در حالی که پس از فیلترینگ این پیام‌رسان مشغول فعالیت بودند، گوگل‌پلی به دلایل امنیتی این برنامه‌ها را از فروشگاه خود حذف کرد. البته فروردین سال گذشته بود که اعلام شد اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر ایرانی تلگرام در سایت‌های بازار سیاه درحال فروش است. اطلاعاتی که شامل شماره تلفن و شناسه‌های کاربری بود و از طریق نسخه‌های غیررسمی تلگرام جمع‌آوری شده بود و بنابراین به نظر می‌رسد حذف این نرم‌افزارها از گوگل‌پلی به دلایل امنیتی چندان هم بی‌راه نبود. این اظهارات در حالی است که زارع‌پور درباره نقض حریم شخصی سوپراپلیکیشن روبیکا که در روزهای گذشته اتفاق افتاد و بی‌ارتباط به موضوع «طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» نیست، اشاره‌ای نکرد.

       افتخار به توسعه منظومه‌های ماهواره‌ای  ۱۰ سال پیش

به گفته زارع‌پور تجربه یک دهه گذشته نشان داده که اگر ما در این حوزه فعال باشیم، تحت تاثیر پلتفرم‌های خارجی قرار نخواهیم گرفت. او تاکید کرد که باید بر ظرفیت‌ جوانان ایرانی تکیه کنیم و اگر ۱۰ سال قبل مسیری را که در حوزه فضایی طی می‌کردیم ادامه می‌دادیم امروز شاهد منظومه‌های ماهواره‌ای برای دستیابی به شبکه جهانی بودیم و نگران اینترنت ماهواره‌ای نبودیم. زارع‌پور در حالی به توسعه ۱۰ سال قبل اشاره می‌کند که در آن دوره و در دولت‌ دهم، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به اینترنت ۱۲۸ کیلوبیت‌برثانیه معتقد بود و اصرار داشت که این اینترنت برای کاربران کافی است، تنها با روی کار آمدن دولت یازدهم بود که سرعت‌های چندمگابیتی برای کاربران خانگی مجال بروز پیدا کرد. 

       تکرار گفته‌های پیشین درباره شبکه ملی اطلاعات

او در ادامه به شبکه ملی اطلاعات که مورد اشاره و نقد موافقان و مخالفان او بوده، اشاره کرد و گفت: «در خصوص شبکه ملی اطلاعات که بیش از ۲۰ سال است می‌خواهیم آن را اجرا کنیم؛ اما به دلایل مختلفی هنوز محقق نشده است. در این مورد چندین نکته حائز اهمیت است. متاسفانه به اشتباه برخی فکر می‌کنند با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات دسترسی کاربران به شبکه جهانی اینترنت قطع می‌شود.» زارع‌پور تاکید کرد که به عنوان یک متخصص اعلام می‌کند که شبکه ملی اطلاعات از افتخارات هر کشوری است و با راه‌اندازی آن دسترسی کاربران به شبکه جهانی قطع نخواهد شد. او همچنین این سوال را مطرح کرد که چرا باید وقتی یک پیغام را ارسال می‌کنیم بسته‌های اطلاعاتی ما از کشور خارج شود و در ادامه بیان کرد: «از سوی دیگر هم باید هزینه‌ پهنای باند بین‌المللی را بپردازیم و هم امنیت ما به خطر می‌افتد. این امر منطقی نیست و بنده قول می‌دهم ظرف چهار سال آینده شبکه ملی اطلاعات را در طی زمانبندی معینی که از سوی شورای عالی فضای مجازی تعیین شده جهت پیشبرد امورات کشور راه‌اندازی کنم.» این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که بیش از آنکه خیال کاربران را راحت کند، تکرار گفته‌های پیشین درباره شبکه ملی اطلاعات است و البته با مطرح شدن طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی، این نگرانی برای کاربران شدت گرفته است که با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و پلتفرم‌های داخلی، استفاده از اپلیکیشن‌های خارجی به‌سختی و با محدودیت مواجه خواهد شد. زارع‌پور اگرچه به طرح صیانت به‌طور مستقیم اشاره نکرد، اما اظهارات او اینطور نشان می‌دهد که او هم‌نظر با طراحان این طرح باشد. او در سخنان خود به ضرورت حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی پرداخت و گفت: «امروز خانواده‌های ما از حضور کودکان و فرزندان خود در فضای مجازی نگران هستند. حتی کشورهایی که این فناوری را تولید کردند ابزارهایی برای خانواده‌ها جهت مدیریت کودکان خود در این فضا فراهم کرده‌اند. ما نیز وظیفه خود می‌دانیم که این نگرانی را برای خانواده‌ها برطرف کنیم. از سوی دیگر از نظرات و دغدغه‌های تمام کاربران استفاده خواهیم کرد. حفاظت از داده‌ها و حریم خصوصی مردم در این فضا وظیفه ماست. چرا یک پلتفرم خارجی باید به خود اجازه دهد تا اطلاعات میلیون‌ها کاربر ما را با مشکل روبرو کند؟»

       دغدغه هزاران دانش‌آموزی  که  به اینترنت دسترسی ندارند

او با بیان اینکه دسترسی کلیه روستاها دارای جمعیت بالای ۲۰ هزار خانوار به شبکه پرسرعت اینترنت تا پایان سال ۱۴۰۱ محقق خواهد شد، گفت: «این موضوع دغدغه اکثر نمایندگان است. من از هزاران دانش‌آموزی که به خاطر دسترسی نداشتن به اینترنت نتوانستند از آموزش مجازی استفاده کنند مطلع هستم و قول می‌دهم ظرف یک سال و نیم آینده این مشکل را حل کنم.» او با بیان اینکه ظرفیت شبکه انتقال داخلی کشور در حال اشباع است، ادامه داد: «این ظرفیت را طی دو سال آینده دو برابر می‌کنیم تا مشکلی برای تعاملات الکترونیکی نداشته باشیم.» زارع‌پور همچنین به برنامه خود برای دسترسی ۸۰ درصد خانوارها به شبکه ارتباطی ثابت خبر داد و گفت: «سهم ۳۰ درصدی ترافیک داخلی کشور را با تکیه بر همت نخبگان و جوانان به ۷۰ درصد می‌رسانیم همچنین تلاش می‌کنیم موقعیت جغرافیایی کشور را به عنوان هاب منطقه‌ای انتقال داده‌ها که غفلت شده را ظرف مدت دو سال آینده احیا کنیم.» تحقق دولت الکترونیکی از دیگر برنامه‌های وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات است که عیسی زارع‌پور درمورد برنامه‌هایش در این حوزه بیان کرد: «علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته در طول سال‌های گذشته ما هنوز در این حوزه عقب هستیم و از لحاظ کمیت خدمات الکترونیکی در رتبه ۸۰ و از لحاظ کیفیت در رتبه ۱۱۸ از بین ۱۹۳ کشور در دنیا قرار داریم. ما باید این شاخص را ارتقا دهیم.» به گفته زارع‌پور رییس‌جمهوری به او قول داده است براساس اصل ۱۲۷ قانون اساسی، کمیته‌ای به ریاست او برای الکترونیکی کردن فرآیندهای اداری ایجاد خواهد کرد. او در زمینه دولت الکترونیکی وعده داد که ظرف چهار سال آینده با تعامل با بخش‌های مختلف در راستای الکترونیکی کردن خدمات پرکاربرد و ایجاد یک پنجره واحد برای ارایه‌ خدمات الکترونیکی گام بردارد و ۳۰ پله جایگاه جمهوری اسلامی را در شاخص‌های جهانی ارتقا دهد. او همچنین به همکاری با سازمان امور استخدامی اشاره کرد که در این همکاری قرار است به سمت استفاده از هوش مصنوعی به جای مداخلات انسانی در برخی از امور گام بردارد. 

       استفاده ازظرفیت‌های اقتصاد دیجیتال  برای اشتغال‌زایی

زارع‌پور در ادامه صحبت‌های خود به اقتصاد دیجیتال از دیگر اولویت‌های برنامه خود اشاره کرد و گفت: «در برخی از کشورهای دیگر نیروهای جوان آن درآمدی بیش از درآمد نفتی ما از حوزه برنامه‌نویسی دارند. بنده قول می‌دهم ظرف چهار سال آینده از ظرفیت این حوزه برای اشتغال‌زایی استفاده کنم. اخیرا شنیدیم که یکی از کشورهای همسایه ویزای طلایی برای جذب برنامه‌نویس در نظر گرفته است. اگر ما ظرفیت‌های لازم در کشور را فراهم کنیم دیگر نخبگان ما برای کار در این حوزه به خارج از کشور نخواهند رفت.» اشاره زارع‌پور به جذب برنامه‌نویس از سوی دوبی است که پس از مطرح شدن طرح صیانت این شائبه را تقویت کرد که بسیاری از فعالان حوزه فناوری اطلاعات، به دلیل وجود شرایط سخت و محدودیت‌های بسیار، اگرچه تاکنون در کشور مانده و سختی‌ها را به جان خریدند، اما با شدت گرفتن این محدودیت‌ها و بسته شدن ارتباطات بین‌المللی، به کشوری مانند دوبی که امکانات بهتری را برای برنامه‌نویسان فراهم می‌کند، مهاجرت خواهند کرد. حال باید دید برنامه زارع‌پور که همچنان حاضر نشده نظر خود را درباره طرح صیانت مطرح کند، برای جذب نخبگان که از شرایط موجود به تنگ آمده‌اند چیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران