شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عیسی زارع‌پور، به عنوان گزینه مدیریت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هفتم از سمت ابراهیم رییسی، رییس‌جمهوری به مجلس معرفی شد.

عیسی زارع‌پور، به عنوان گزینه مدیریت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هفتم از سمت ابراهیم رییسی، رییس‌جمهوری به مجلس معرفی شد. فهرست گزینه‌های ابراهیم رییسی، رییس‌جمهوری، برای وزارتخانه‌های مختلف به مجلس ارایه شد که براساس آن، نام عیسی زارع‌پور، به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت سیزدهم اعلام شده است. زارع‌پور پیش از این در قوه قضاییه با رییسی همکاری داشت. عیسی زارع‌پور، رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌ قضاییه است و می‌توان از او نیز به عنوان یکی از گزینه‌های جوان برای مدیریت در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یاد کرد. زارع‌پور متولد سال ۱۳۵۸ است. تحصیلات او کارشناسی ارشد مهندسی کام‍پیوتر، گرایش نرم‌افزار از دانشگاه صنعتی شریف است و دکتری علوم و مهندسی کامپیوتر خود را از دانشگاه نیوساوت‌ولز استرالیا، پسادکتری از دانشگاه‌های نیوساوت ولز استرالیا و صنعتی شریف دارد. وزیر پیشنهادی ارتباطات از سال ۱۳۹۶ عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت ایران است.  یکی از طرح‌های پژوهشی زارع‌پور به عنوان برترین طرح IT دانشجویی در استرالیا شناخته شده و پایان‌نامه مقطع دکترای وی نیز به عنوان یکی از دو پایان‌نامه برتر دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه نیوساوت ولز شناخته شده است. از جمله سوابق اجرایی عیسی زارع‌پور می‌توان به بنیان‌گذاری و ریاست مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ به عنوان اولین نهاد حاکمیتی فعال و سیاست‌گذار در حوزه فضای مجازی اشاره کرد. به دلیل جوان بودن او کارنامه کاری مفصلی در حوزه ICT ندارد؛ اما پیش از قوه قضاییه او اولین رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد در دولت محمود احمدی‌نژاد بوده است.  او در آن زمان به سالم‌سازی فضای مجازی بسیار تاکید داشت و در مورد صفحه‌ پیوند‌ها که کاربران را از سرویس‌های فیلتر شده به این صفحه راهنمایی می‌کند گفته بود: ««صفحه پیوندها، سایت‌های مفید را به مردم معرفی می‌کند و گرچه این صفحه در هنگام فیلترینگ به نمایش در می‌آید، اما بررسی‌ها نشان داده که بیش از ۳۰ درصد مراجعات به این صفحه بر اثر جست‌وجوی مردم برای یافتن سایت‌های مفید بوده است. این سایت هر لحظه به روز می‌شود و تاکنون حدود ۲ هزار لینک سایت‌های مفید در آن قرار گرفته است.» در کارنامه کاری او، مشاور وزیر ارتباطات و بهداشت در حوزه آی‌تی در دولت‌های نهم و دهم هم دیده می‌شود.  زارع‌پور در نهایت در اسفند سال ۹۸ و در دولت حسن روحانی، رییس‌جمهوری دولت دوازدهم، پایش به قوه‌ قضاییه باز شد و جانشین یکی از مدیران قدیمی حوزه ICT یعنی حمید شهریاری در سمت رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه شد که پیش از آن یکی از معاونت‌های قوه‌ قضاییه بود؛ اما بعد از تغییر ساختار به مرکز تبدیل شد. زارع‌پور در قوه‌قضاییه نیز تلاش کرد تا با توجه به سند هوشمند‌سازی قوه‌قضاییه که توسط رییس قوه قضاییه در آن زمان (ابراهیم رییسی) مورد توجه قرار داشت، به هوشمندسازی خدمات این قوه کمک کند. 

زارع‌پور همچنین آنطور که در گفت‌وگویی اعلام کرده بود که تمامی زیرساخت‌های فراهم شده علاوه بر رضایت مردم برای کمک به کسب‌وکارها توسعه پیدا کرده است. عیسی زارع‌پور، در زمان ریاست مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، توضیح داده بود که حداقل در یک سال گذشته (۹۹) با تغییر سریع و هوشمند روندها در قوه قضاییه، اتفاق‌های بزرگی در ارایه خدمات الکترونیکی به مردم رخ داده است. به باور او، راه‌اندازی سامانه‌هایی چون خودکاربری برای وکلا و کارشناسان رسمی و نمایندگان حقوقی دستگاه‌ها، نوبت‌دهی، راه‌اندازی درگاه ملی قوه قضاییه و کارتابل یکپارچه خدمات قضایی و همچنین تولید اپلیکیشن عدالت همراه از جمله تلاش‌هایی است که این قوه برای تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی صورت داده است.  زارع‌پور سرعت گرفتن ارایه خدمات الکترونیکی به مراجعه‌کنندگان این قوه آن هم در شرایط بحرانی و حساس کشور به دنبال شیوع ویروس کرونا را یکی از نقاط اساسی تحول در سیستم قوه قضاییه دانسته بود. زارع‌پور معتقد است اقدامات انجام‌ شده در این مرکز که شامل بیش از ۵۰ اقدام اجرایی و راه‌اندازی بالغ بر ۳۰ سامانه جدید بوده موجب کاهش مراجعات حضوری مردم، ایجاد شفافیت بیشتر، افزایش سرعت رسیدگی‌های قضایی و افزایش رضایت‌مندی مردم و همکاران قضایی شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران