شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کارگاه بین‌المللی استفاده از فناوری فضایی به منظور مدیریت سیل، خشکسالی و منابع آبی با حضور ۳۷۰ متخصص در حوزه‌های علوم فضایی از بیش از ۴۰ کشور دنیا آغاز به کار کرد.

استفاده از فناوری فضایی برای مدیریت منابع آبی

کارگاه بین‌المللی استفاده از فناوری فضایی به منظور مدیریت سیل، خشکسالی و منابع آبی با حضور ۳۷۰ متخصص در حوزه‌های علوم فضایی از بیش از ۴۰ کشور دنیا آغاز به کار کرد. به گزارش مهر به نقل از سازمان فضایی ایران، کارگاه بین‌المللی استفاده از فناوری فضایی به منظور مدیریت سیل، خشکسالی و منابع آبی، به میزبانی مشترک دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد و سازمان فضایی ایران از روز گذشته آغاز شد و تا بعدازظهر روز چهارشنبه ۲۰ مردادماه ادامه خواهد داشت. در این کارگاه ۳۷۰ متخصص در حوزه‌های علوم فضایی، سنجش از دور، محیط زیست و مدیریت منابع آبی از بیش از ۴۰ کشور جهان حضور دارند. در مراسم افتتاحیه این کارگاه، سیمونتا دی‌پی‌پو رییس دفتر فضای ماورای جو سازمان ملل متحد، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فضایی ایران به همراه فاطمه فریدونی دبیر این کارگاه سخنرانی کردند. در ابتدا، رییس دفتر فضای ماورای جو سازمان ملل متحد با اشاره به مشکلات حوزه آبی در سرتاسر جهان، به اهمیت بهره‌برداری هر چه بیشتر از فناوری‌های فضایی در مدیریت منابع طبیعی به ویژه آب اشاره کرد. در ادامه غریب‌آبادی ضمن اشاره به جایگاه ایران در تأسیس کمیته استفاده‌های صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل، بر نقش موثر و ممتاز دفتر فضای ماورای جو سازمان ملل متحد در ارتقای شیوه‌های بهره‌برداری از فناوری‌های فضایی در مدیریت بلایای طبیعی از جمله پیش آگاهی قبل از وقوع حوادث و نیز واکنش سریع پس از وقوع بلایا، تأکید و خواستار توسعه همکاری‌های بین‌المللی در این حوزه شد. رییس سازمان فضایی ایران نیز با تشکر از دفتر فضای ماورای جو سازمان ملل متحد برای هماهنگی برگزاری این کارگاه، اظهار امیدواری کرد این کارگاه منجر به توسعه تعاملات بین‌المللی، افزایش دانش، توسعه و ترویج کاربردهای فناوری فضایی و ارایه تجربیات بین‌المللی با هدف بهره‌برداری از مزایای فناوری فضایی برای همه کشورها شود. در پایان دبیر کارگاه با اشاره به اهم موضوعات قابل طرح در این کارگاه، به بیان سوابق همکاری‌ها و اقدامات مشترک سازمان فضایی ایران با دفتر فضای ماورای جو سازمان ملل در زمینه مدیریت منابع آبی پرداخت. در این کارگاه و در قالب ۶ جلسه دو ساعته، متخصصانی از ایران و سایر کشورهای جهان آخرین اطلاعات و دستاوردهای خود را در خصوص جدیدترین روش‌های پایش سیل و خشکسالی با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای، اقدامات لازم برای هشدار سریع وقوع بلایای طبیعی، تحلیل ریسک‌های ناشی از گرد و غبار و ریزگرد و سایر چالش‌های زیست محیطی مرتبط با حوزه آبی مطرح خواهند کرد.

تست ارتعاش پیشرانه ماهواره «ناهید ۲» انجام شد

رییس پژوهشگاه فضایی ایران گفت: تست ارتعاش پیشرانه و چاشنی انفجاری زیرسیستم پیشرانش ماهواره «ناهید ۲» با موفقیت انجام شد. به گزارش پژوهشگاه فضایی ایران، حسین صمیمی از انجام موفقیت‌آمیز تست ارتعاش پیشرانه و چاشنی انفجاری زیرسیستم پیشرانش ماهواره «ناهید ۲» خبر داد و گفت: در این تست، مخزن سوخت دیافراگمی به همراه پیشرانه کامل، تحت تست‌های ارتعاشی سطح کیفی قرار گرفت و بعد از انجام مودهای رندوم و سینوسی، پایداری سوخت و عدم تجزیه آن، تأیید شد. وی در خصوص تست چاشنی انفجاری نیز توضیح داد: در این تست، چاشنی شیرهای انفجاری در راستای مختلف و تحت سطوح کیفی پرتابگر مورد تست ارتعاش قرار گرفت و سلامت چاشنی ارزیابی و تأیید شد تا در ادامه، آماده انجام تست روی سامانه شود. تمامی تست‌های زیرسیستم پیشرانش «ناهید ۲» بر اساس استاندارد ECSS انجام می‌شود و توسعه زیرساخت و فناوری‌های خاص، از جمله دستاوردهای قابل توجه این پروژه است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران