شماره امروز: ۵۴۷

| | |

واتس‌اپ تصمیم دارد از امروز قابلیت تماشای یک باره تصاویر و ویدئوها در چت را فعال کند. با فعال کردن این گزینه محتوای مذکور پس از باز شدن توسط دریافت‌کننده، حذف خواهند شد.

واتس‌اپ قابلیت «یک بار مشاهده» ویدئو و عکس را فعال می‌کند

واتس‌اپ تصمیم دارد از امروز قابلیت تماشای یک باره تصاویر و ویدئوها در چت را فعال کند. با فعال کردن این گزینه محتوای مذکور پس از باز شدن توسط دریافت‌کننده، حذف خواهند شد. به گزارش مهر به نقل از ورج، واتس‌اپ تصمیم دارد قابلیت «تماشای یک باره» را از امروز فعال کند. با کمک این قابلیت ویدئوها و تصاویر چت پس از باز شدن توسط دریافت‌کننده، حذف می‌شوند. کاربر می‌تواند هنگام ارسال عکس یا ویدئو، کلید «۱» را در سمت چپ دکمه «ارسال» فشار دهد تا پیام‌های او به حالت «تماشای یک باره» ارسال شوند. دریافت‌کننده چنین پیام‌هایی می‌تواند به راحتی ببیند محتوای ارسالی پس از یک بار تماشا حذف می‌شود. بنابراین کاربر بهتر است از این ویژگی برای ارسال پیام برای مخاطبانی استفاده کند که مطمئن است آنها از محتوا اسکرین‌شات نمی‌گیرند. مارک زاکربرگ در ماه ژوئن ارایه این ویژگی را تأیید کرد و البته طبق وب سایت WaBetaInfo قابلیت مذکور به مدت یک ماه به‌طور آزمایشی عرضه شده بود. به گفته واتس‌اپ می‌توان از این ویژگی برای ارسال محتوای حساس استفاده کرد مانند رمز شبکه وای‌فای.

تحلیل داده‌های رمزگذاری شده بدون رمزگشایی در فیس‌بوک

فیس‌بوک مشغول بررسی روش‌هایی است تا اطلاعات رمزگذاری شده را بدون رمزگشایی تحلیل کند. این روش به این شبکه اجتماعی کمک می‌کند هم قانونگذاران را راضی کند و هم تبلیغات هدفمند انجام دهد. به گزارش مهر به نقل از انگجت، طبق گزارشی جدید فیس‌بوک مشغول انجام تحقیقات و بررسی‌هایی است تا محتوای داده‌های رمزگذاری‌شده را بدون رمزگشایی، تحلیل کند. در همین راستا شبکه اجتماعی مذکور، محققان هوش مصنوعی را برای تحقیق در این زمینه استخدام کرده است. چنین تحقیقاتی به فیس‌بوک اجازه می‌دهد تبلیغات هدفمند را بر اساس پیام‌های رمزگذاری شده واتس‌اپ ارایه دهد. همچنین ممکن است این شرکت از یافته‌های خود برای رمزگذاری اطلاعات کاربران بدون تغییر در روش‌های تبلیغات هدفمند، استفاده کند. این حوزه از تحقیق «رمزگذاری هومورفیک» نام دارد که به‌شدت به ریاضیات متکی است. مایکروسافت، آمازون و گوگل نیز مشغول تحقیق درباره این روش هستند. رمزگذاری هومومورفیک به شرکت‌ها اجازه می‌دهد داده‌ها را در حالت رمزگزاری‌شده، بخوانند و تحلیل کنند و از سوی دیگر آنها را از تهدیدهای امنیت سایبری حفظ کنند. البته به گفته فیس‌بوک هنوز برای تصمیم‌گیری درباره استفاده از رمزگذاری هومومورفیک در واتس‌اپ زود است. 

 

اخبار مرتبط