شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: من با ساماندهی فضای مجازی و مبارزه با جرایم سایبری مخالف نیستم

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: من با ساماندهی فضای مجازی و مبارزه با جرایم سایبری مخالف نیستم و اکثر کشورها از جمله ایران قوانین خود را تعریف کردند اما طرح فعلی صیانت از فضای مجازی مشکلات فنی و حقوقی زیادی دارد که اتفاقا مبارزه با جرایم سایبری را ندیده است. ذبیح‌الله اعظمی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: پیش‌نویس قانون جامع مبارزه با جرایم سایبری و اینترنتی می‌تواند توسط دولت یا از طریق کمیسیون‌های مربوط به مجلس برای بررسی و تصویب تقدیم شود. باید پیش‌نویس قانون جامع مبارزه با جرایم سایبری و اینترنتی با مشارکت ذینفعان، بخش دولتی، نهادهای حاکمیتی، بخش خصوصی، اساتید و حقوق‌دانان تهیه و تدوین شود.

     طرحی که با اینترنت ماهواره‌ای بی‌اثر است

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی با توجه به اجرایی شدن اینترنت ماهواره‌ای بی‌اثر است. وی مخالفت صریح خود را با این طرح اعلام کرد و افزود: تجربه مقابله با نوارکاست، ویدئو و ماهواره نشان داده که همواره فیلترینگ با شکست مواجه شده از این رو فیلترینگ پیام‌رسان‌های خارجی به شکست منتهی می‌شود. اعظمی با بیان اینکه گذشته چراغ راه آینده است، گفت: باید از تاریخ درس گرفت چراکه امروز با پدیده‌ تازه‌ای به نام اینترنت ماهواره‌ای مواجه شده‌ایم که باعث دسترسی همه افراد به اینترنت آزاد و با سرعت بالا می‌شود. وی افزود: تجاری‌سازی و قابل دسترس کردن اینترنت ماهواره‌ای برای همه ممکن بوده لذا شاید این موضوع مدتی طول بکشد، ولی مطمئنا همانند تلویزیون‌های ماهواره‌ای دیری نمی‌پاید که عملی می‌شود چون تقاضا برای آن به سرعت افزایش پیدا می‌کند و از نظر بها و فنی مقرون‌به‌صرفه می‌شود. با ورود اینترنت ماهواره‌ای به ایران، طرح صیانت به اهداف خودش نمی‌رسد بلکه تمام اقداماتی که برای اعمال محدودیت‌های کنونی بر اینترنت از جمله فیلترینگ را هم با شکست روبرو می‌کند. وی ادامه داد: از طرف دیگر با وارادت دریافت‌کننده‌های ماهواره‌ای، زمینه‌ای برای قاچاق و فساد در زمینه‌گیرنده‌های اینترنت ماهواره‌ای به وجود می‌آید و مافیا در این زمینه فعال می‌شوند. 

      اکثر پلتفرم‌ها براساس تحریم‌ها نمی‌توانند  با ایران همکاری کنند

نماینده مجلس با بیان اینکه در طرح صیانت فضای مجازی کاهش پهنای باند برای پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های که در ایران نمایندگی ندارند یا با دولت ایران همکاری نمی‌کنند، مطرح شده است، گفت: با توجه به اینکه اکثر پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌ها در فضای مجازی براساس تحریم‌های ظالمانه این کشور علیه ایران نمی‌توانند با دولت ایران همکاری کنند در صورت تصویب طرح و تبدیل آن به قانون، عملا این پلتفرم‌ها مسدود می‌شوند. وی افزود: با مسدود شدن این اپلیکیشن‌ها به‌طور مثال برای یک عضو هیات علمی دانشگاه که برای تحقیق و دسترسی به منابع تحقیقاتی به روز دنیا از موتور جست‌وجوی گوگل و Google Scholar باید استفاده کند دچار مشکل می‌شود چراکه گوگل شرکت امریکایی است لذا بعید است با ایران همکاری کند. اعظمی ادامه داد: عملا طبق این پیش‌نویس طرح صیانت، این موتور جست‌وجوگر با پهنای باند و فیلتر مواجه می‌شود و مشابه داخلی هم ندارد لذا یکی از پیامدهای طرح کنونی، محروم کردن دانشجویان، محققان و استادان دانشگاه از این موتور جست‌وجوگر است. وی با بیان اینکه بسیاری از کسب‌و‌کارها در فضای مجازی شکل گرفته است، بیان کرد: اینستاگرام این فرصت را برای روستایی‌ها، زنان خانه‌دار و افراد در شهرهای مختلف فراهم کرده تا در این فضا کالاها و خدمات خود را بازاریابی کنند. این نماینده مجلس افزود: شاید روی کاغذ آسان باشد که پلتفرم داخلی را ایجاد می‌کنیم اما یک پیج اینستاگرامی هر فرد به یک برند تبدیل شده لذا به آسانی این افراد نمی‌توانند مشتریان خود را به اپلیکیشن‌های داخلی کوچ بدهند و اصلا اپلیکیشن‌های داخلی این ظرفیت و کیفیت را ندارند. وی ادامه داد: در موضوع فیلترینگ تلگرام که‌ استقبال مردم را از اپلیکیشن‌های داخلی تجربه کردیم لذا با این طرح مردم عادی هم نگران شدند چون بسیاری از کسب‌و‌کارهای آنها به خطر افتاده است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران