شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بازار بیت‌کوین پس از جهش‌هایی که هفته گذشته داشت، در روزهای اخیر اصلاح نزولی را آغاز کرده و قیمت را به زیر سطح ۴۰‌ هزار دلار رسانده است.

بازار بیت‌کوین پس از جهش‌هایی که هفته گذشته داشت، در روزهای اخیر اصلاح نزولی را آغاز کرده و قیمت را به زیر سطح ۴۰‌ هزار دلار رسانده است. آلت‌کوین‌های اصلی بازار تقریباً شرایطی مشابه بیت‌کوین دارند. و ممکن است در روز‌های آینده این اصلاح رو به پایین کمی عمیق‌تر هم بشود، اما در این صورت خریداران در سطح ۳۷‌ هزار دلار قیمت را با قدرت حمایت خواهند کرد. اوایل این هفته قیمت بیت‌کوین از مقاومت ۴۲‌ هزار دلاری عبور کرد اما نتوانست از سطح ۴۲,۵۰۰ دلار فراتر برود. اکنون اصلاح نزولی قیمت آغاز شده و در حال حاضر هر واحد بیت‌کوین با قیمتی حدود ۳۹ هزار دلار معامله می‌شود. آلت‌کوین‌های اصلی بازار هم شرایط مشابهی دارند و قیمت آنها تا حدودی اصلاح شده است. قیمت اتریوم پیش از تجربه سقوطی ۵ درصدی تا نزدیکی ۲,۷۰۰ دلار افزایش یافته بود. ریپل هم مانند اتریوم پس از نزدیک شدن به سطح ۰.۷۸۰ دلار تا حدودی اصلاح شده است. هفته گذشته قیمت بیت‌کوین یک روند صعودی پایدار را تجربه کرد و توانست از مقاومت ۴۰‌ هزار دلاری عبور کند. در ادامه مقاومت‌های ۴۱,۲۰۰ و ۴۲‌ هزار دلاری هم شکسته شدند. با این حال خریداران موفق نشدند از مقاومت ۴۲,۵۰۰ دلاری عبور کنند و قیمت مجدداً به زیر سطح ۴۰‌ هزار دلار سقوط کرد. نگاهی نزولی به بازار نشان می‌دهد سطح ۳۹,۵۰۰ دلار اولین حمایت پیش روی بیت‌کوین است. حمایت کلیدی بعدی در نزدیکی ۳۹,۲۰۰ دلار است و اگر قیمت از این سطح هم پایین‌تر بیاید، ممکن است شاهد رسیدن دوباره به ۳۷‌ هزار دلار که حمایت اصلی هفتگی است، باشیم. از طرفی دیگر، این احتمال هم وجود دارد که قیمت یک‌بار دیگر از مقاومت ۴۲‌ هزار دلاری عبور کند. اتریوم در مقایسه با بیت‌کوین عملکرد بهتری داشته و توانسته از مقاومت ۲,۵۰۰ دلاری عبور کند. در حال حاضر این رشد تا حدودی اصلاح شده و هر واحد اتریوم با قیمتی کمتر از ۲,۶۰۰ دلار معامله می‌شود. اکنون نزدیک‌ترین حمایت کلیدی برای اتریوم در سطح ۲,۵۰۰ دلار شکل گرفته است. نگاهی صعودی به اتریوم نشان می‌دهد فروشندگان ممکن است در نزدیکی سطوح ۲,۶۵۰ و ۲,۷۰۰ دلار همچنان فعال باشند. اگر قیمت به هر اندازه از این سطوح بالاتر برود، می‌تواند راه رسیدن قیمت به ۳۰۰۰ دلار را هموار کند. ماینرهای بیت‌کوین در ماه جولای (تیر) بیش از ۹۷۰ میلیون دلار درآمد داشته‌اند. این رقم در مقایسه با ژوئن (خرداد) رشدی ۱۰۰ میلیون دلاری داشته اما هنوز از اوج تاریخی ۱.۷۵ میلیارد دلاری خود فاصله دارد. داده‌های تازه نشان می‌دهند که ماینرهای بیت‌کوین در ماه جولای (تیر) درآمدی ۹۷۱.۸۳ میلیون دلاری داشته‌اند که ۲۷.۵۹ میلیون دلار آن از منبع کارمزد تراکنش‌‌های شبکه بوده است. منظور از کارمزد تراکنش‌ها مبلغی است که کاربران برای استفاده از شبکه بیت‌کوین پرداخت می‌کنند. طبق معمول بخش عمده درآمد ماینرها در ماه گذشته از منبع پاداش استخراج بلاک‌های بیت‌کوین بوده است. گفتنی است که در حال حاضر تولید هر بلاک پاداشی ۶.۲۵ بیت‌کوینی دارد. نباید فراموش کرد استخراج بیت‌کوین تنها زمانی سودده است که هزینه‌های جاری ماینرها کمتر از درآمد آنها باشد. با اینکه رقم درآمد ماه گذشته ماینرهای بیت‌کوین در مقایسه با ۸۳۹.۰۹ میلیون دلار ژوئن (خرداد) بیش از ۱۰۰ میلیون دلار افزایش داشته است، همچنان از اوج تاریخی ۱.۷۵ میلیارد دلاری که در ماه مارس (اسفند ۹۹) به ثبت رسیده بود فاصله دارد. یک ماه پس از ثبت اوج تاریخی درآمد ماهانه ماینرها، یعنی در ماه آوریل (فروردین)، قیمت بیت‌کوین به اوج تاریخی خود در ۶۹.۸۹۹ دلار رسید.

درگیری چین و بیت‌کوین از گذشته‌های دور با قانونگذاری در ارتباط بوده است. در حالی که ممنوعیت معاملات بیت‌کوین همچنان به قوت خودش باقی است، جدیدترین موردِ نگران‌کننده در رابطه با قانونگذاری‌های دولت چین، اخبار مربوط به ممنوعیت فعالیت‌های استخراج در برخی از استان‌های این کشور است. تخمین زده شده است که ۹۰ درصد از ظرفیت استخراج چین به دنبال ممنوعیت‌های اخیر از کار افتاده، چراکه ۸۰ درصد از قدرت استخراج بیت‌کوین تا پیش از این در اختیار ماینرهای چینی بوده است. در حالی که ممنوعیت فعالیت‌های استخراج در چین باعث ایجاد ترس در میان سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال شده و قیمت‌ها را با سقوطی قابل توجه مواجه کرده است، بسیاری از کارشناسان معتقدند که ممنوعیت‌های چین می‌تواند به تقویت روند صعودی بیت‌کوین در درازمدت کمک کند. مقامات چین هنوز شهروندان این کشور را مجبور نکرده‌اند تا دارایی‌های خود را به دولت تسلیم کنند. کلمات «بیت‌کوین» و «ممنوعیت» بارها در مورد سرکوب‌های اخیر چین به کار رفته‌اند، با این حال باید به این نکته توجه داشت که تاکنون ممنوعیتی برای نگهداری از بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در نظر گرفته نشده است. بانک مرکزی چین در درجه اول نگران افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال است، چراکه این موضوع به‌طور مستقیم اقتصاد و ثبات مالی این کشور را به چالش می‌کشد. با افزایش فشار محدودیت‌های مرتبط با استخراج و معاملات پرریسک ارزهای دیجیتال، مقامات چینی می‌توانند امیدوار باشند که اقتصاد کشورشان از نوسانات وحشتناک ارزهای دیجیتال در امان بماند. با این حال این لفظ‌پردازی‌ها چیز چندان جدیدی نیست. سخت‌گیری‌هایی که اخیراً برای موسسات مالی چینی که پرداخت‌های مربوط به ارز دیجیتال را تسهیل می‌کنند در نظر گرفته شده است و آنها را از ارایه خدمات مرتبط با معاملات ارزهای دیجیتال منع می‌کند، تا حد زیادی تکرار مقررات سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ است. با اینکه چین در ماه‌های اخیر موضع خود را نسبت به بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال تهاجمی‌تر کرده است، برخی از این مقررات ذکر شده را می‌توان به همان روال گذشته برانداخت. چین در سال ۲۰۱۷ و هم‌زمان با داغ شدن بازار ‌ICOها، معاملات ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد؛ با این حال شهروندان چینی معاملات خود را در صرافی‌های خارجی فعال در ژاپن و هنگ‌کنگ از سر گرفتند. تا زمانی که نگهداری از ارزهای دیجیتال در چین قانونی باشد، همواره این احتمال وجود دارد که شهروندان این کشور به دنبال راهی برای دور زدن ممنوعیت معاملات ارزهای دیجیتال باشند، مگر اینکه دولت چین بخواهد قوانین را با شدت بیشتری اجرا کند و مقررات مربوط به نگهداری از ارزهای دیجیتال را هم تغییر دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران