شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بهای بیت‌کوین و اتریوم روز سه‌شنبه گذشته روندی نزولی را طی کرد و قیمت دو ارز دیجیتال نخست بازار در روز بعد به پایین‌ترین حد خود در چند ماه اخیر رسید.

روزهای خوب ارزهای دیجیتالی در راه است؟ 

بهای بیت‌کوین و اتریوم روز سه‌شنبه گذشته روندی نزولی را طی کرد و قیمت دو ارز دیجیتال نخست بازار در روز بعد به پایین‌ترین حد خود در چند ماه اخیر رسید. بیت‌کوین در روز چهارشنبه وارد ناحیه ۲۹,۶۰۰ دلار شده و بهای اتریوم هم به ۱,۷۳۴ دلار رسیده بود. علی‌رغم این وضعیت، این دو ارز دیجیتال در روزهای گذشته روند رو به رشدی را طی کردند؛ به گونه‌ای که بیت‌کوین روز گذشته به بالای ۳۴ هزار دلار رسید و بهای اتریوم نیز از ۲,۱۷۰ دلار عبور کرد. صعود بیت‌کوین به کانال ۳۴ هزار دلاری باعث افزایش امیدها به آغاز رالی جدید شده است. به گزارش ایسنا به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، مخالفت برخی از سیاستمداران امریکایی با بیت‌کوین ادامه دارد و چاک گرسلی، سناتور جمهوری‌خواه با اشاره به استفاده گسترده بیت‌کوین در امور مجرمانه گفته است هر سال حدودا ۷۶ میلیارد دلار تراکنش غیرقانونی با استفاده از بیت‌کوین صورت می‌گیرد و نیمی از تراکنش‌های مربوط به این ارز برای انجام کارهای غیرقانونی است. به گفته گرسلی، امکان ناشناس ماندن معامله‌گران، ارزهای دیجیتالی را خطرناک ساخته است. صرافی باینانس که فعالیت آن تحت تاثیر اتخاذ رویکرد سختگیرانه برخی کشورها قرار گرفته است، تصمیم دارد برای پرهیز از وقوع اتفاق مشابه و از دست رفتن بازار امریکا، سهام صرافی باینانس در امریکا را در بورس این کشور عرضه کند. مدیرعامل باینانس با بیان اینکه مجموعه تحت مدیریتش الزامات و قوانین مالی کشورها را رعایت کند وعده داده است باینانس تلاش کند با کمک گرفتن از مشاوره‌های حقوقدانان و فعالان مالی، انتظارات نهادهای ناظر را برآورده سازد. در عین حال صحبت‌های اخیر جک دورسی، مدیرعامل توییتر و ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در خصوص ارزهای دیجیتالی باعث ورود موج تازه‌ای از تقاضا به بازار شده است. ایلان ماسک گفته احتمال پذیرش مجدد بیت‌کوین به عنوان ابزار پرداخت برای خرید خودروهای تسلا وجود دارد اما به شرطی که بیشتر انرژی لازم برای استخراج رمزارزها از انرژی‌های پاک تامین شود. ماسک همچنین گفته است تسلا در بیت‌کوین و خودش در بیتکوین، اتریوم و دوج‌کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بیت‌کوین مسیر سختی تا رسیدن به ۴۰ هزار دلار دارد

با وجود اینکه قیمت بیت‌کوین به‌تازگی از ۳۴,۰۰۰ دلار عبور کرده است و امیدها به بازار صعود بیشتر به بازار بازگشته است، برخی نسبت به تداوم روند خوش‌بین نیستند. به گزارش کوین تلگراف، قوت‌گرفتن شاخص دلار، آغاز موج تازه ویروس کرونا و کاهش حجم معاملات ممکن است باعث تضعیف روند صعودی فعلی در بازار بیت‌کوین شوند. وضعیت بازار بیت‌کوین در ماه‌های اخیر به‌گونه‌ای بوده که باعث سردرگمی بسیاری از سرمایه‌گذاران شده است. مدتی است که سرمایه‌گذاران این سوال را از خود می‌پرسند که آیا بزودی شاهد جهش خواهیم بود یا بازار در حال آماده‌سازی بستر برای یک نزولی دیگر است؟ داده‌های تاریخی قیمت و آمارها از اصلاحات قبلی نشان می‌دهد که با توجه به قدرت‌گرفتن شاخص دلار، احتمال کاهش سیاست‌های حمایتی و فاکتورهای تکنیکال بیت کوین، ممکن است برای مدت بیشتری شاهد شرایط فعلی در بازار باشیم. طبق داده‌های دلفی دیجیتال، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که فشاری بیشتر بر دارایی‌های پرریسک نظیر سهام و بیت‌کوین وارد می‌کند، قوی‌ترشدن دلار امریکا و تلاش آن برای تغییر روند خود است. شایان ذکر است که اواخر ماه مه (خرداد) شاهد سقوط این شاخص به زیر ۹۰ بودیم. بالا رفتن شاخص دلار رشد یک ساله نرخ سود اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه‌داری امریکا را متوقف می‌کند. این نرخ در واقع بازتاب انبساط اقتصادی است که در اوایل سال ۲۰۲۱ شاهدش بودیم و حالا با افزایش شاخص دلار باید منتظر سیر نزولی‌اش باشیم. در این میان نباید از موج تازه شیوع ویروس کرونا غافل شد. به‌گفته بسیاری از کارشناسان، این موج می‌تواند احیای اقتصاد جهانی را تهدید کند. با توجه به دفعات قبلی که شاهد شکل‌گیری تقاطع مرگ روی نمودار بیت‌کوین بودیم، می‌توان گفت که دورنمای کوتاه‌مدت بازار بیت‌کوین نزولی باقی خواهد ماند. این تقاطع اواخر ماه گذشته میلادی روی نمودار پدیدار شد و باعث سقوط بازار شد. این احتمال وجود دارد که بازه اصلاح بازار تا یک سال هم به‌طور بینجامد. تحلیل دلفی دیجیتال نشان می‌دهد که میانگین متحرک ۱۲ ماهه به عنوان یک حمایت عمل کرده است و سقوط دوباره قیمت به زیر این سطح ممکن است باعث تشدید روند نزولی و سقوط بیشتر شود. از گذشته تا به حال، میانگین متحرک ۱۲ ماهه به عنوان یک حمایت کلیدی برای بیت‌کوین عمل کرده است؛ از همین رو، واکنش بیت‌کوین به این سطح می‌تواند برای روند صعودی تعیین‌کننده باشد. کوین کلی، از تحلیلگران دلفی دیجیتال، معتقد است که دورنمای کوتاه‌مدت بازار در صورتی که شاهد شکسته‌شدن سطوح حمایتی نزدیک 30 هزار دلار باشیم، پررنگ‌تر خواهد شد. او در ادامه عنوان می‌کند: «لزوماً این طور فکر نمی‌کنم که شاهد سقوط‌هایی مثل سقوط بعد از دسامبر ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ و سقوط امسال باشیم؛ اما به نظر من با توجه به ساختار بازار می‌توان انتظار نوسانات کوتاه‌مدت و سقوط‌های احتمالی را داشت.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران