شماره امروز: ۵۴۷

| | |

روسیه به دلیل نقض قوانین مربوط به محتوای ممنوع در شبکه‌های اجتماعی جریمه‌ای ۶ میلیون روبلی برای فیس‌بوک، ۵.۵ میلیون روبلی برای توییتر و ۱۱ میلیون روبلی برای تلگرام تعیین کرده است.

فیس‌بوک، توییتر و تلگرام در روسیه جریمه شدند

روسیه به دلیل نقض قوانین مربوط به محتوای ممنوع در شبکه‌های اجتماعی جریمه‌ای ۶ میلیون روبلی برای فیس‌بوک، ۵.۵ میلیون روبلی برای توییتر و ۱۱ میلیون روبلی برای تلگرام تعیین کرده است. به گزارش مهر به نقل از رویترز، دادگاهی در روسیه فیس‌بوک و توییتر را به دلیل حذف نکردن محتوای غیرقانونی جریمه کرد. طی ماه‌های اخیر مقامات روسی اقداماتی برای قانونمند کردن شبکه‌های اجتماعی در این کشور انجام داده‌اند و جریمه‌هایی برای نقض قوانین محتوا در این پلتفرم‌ها وضع کرده‌اند. از سوی دیگر آنها سعی دارند شرکت‌های خارجی را وادار کنند تا دفاتری در روسیه تأسیس و اطلاعات مربوط به کاربران روس را در همین کشور ذخیره کنند. در همین راستا دادگاه منطقه تاگانسکی اعلام کرد جریمه‌ای ۶ میلیون روبلی را (۸۱ هزار و ۳۲۰ دلار) به دلیل ۲ مورد نقض قانون و حذف نکردن محتوای ممنوع وضع کرده است. همچنین این دادگاه جریمه‌ای ۵.۵ میلیون روبلی را به دلیل ۲ مورد نقض قانون برای توییتر وضع کرد و به تلگرام دستور داده شد به دلیل ۳ مورد نقض قانون روسیه نیز ۱۱ میلیون روبل جریمه پرداخت کند. فیس‌بوک، توییتر و تلگرام هنوز در این باره اظهارنظری نکرده‌اند. این در حالی است که کشورهای دیگر نیز از شبکه‌های اجتماعی می‌خواهند اقدامات بیشتری برای نظارت بر محتوا انجام دهند. هفته گذشته بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس با نمایندگان پلتفرم‌های اجتماعی دیدار کرد و به آنها هشدار داد در صورت حذف نکردن محتوای نفرت‌پراکنی و تبعیض‌آمیز با جریمه‌ای تا ۱۰ درصد درآمد  جهانی شان روبرو خواهند شد.

چالش شبکه‌های اجتماعی  با لایحه جدید امریکا

دو سناتور دموکرات لایحه‌ای ارایه کرده‌اند که مصونیت شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک را در صورت گسترش اخبار جعلی مرتبط با سلامت عمومی حذف‌ می‌کند. به گزارش مهر به نقل از ورج، همزمان با افزایش موارد ابتلاء به کرونا در جمعیت واکسینه نشده امریکا، سناتورهای دموکرات این کشور لایحه جدیدی ارایه کرده‌اند که طبق آن در صورتیکه فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی دیگر اخبار جعلی مربوط به سلامت عمومی را گسترش دهند از مصونیت بخش ۲۳۰ قانون نجابت ارتباطات محروم می‌شوند. قانون اخبار جعلی سلامت توسط امی کلوبوچار و بن ری لوجان ارایه شده است. این لایحه، استثنایی در بخش ۲۳۰ قانون نجابت ارتباطات ایجاد می‌کند که طبق آن پلتفرم‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک به دلیل میزبانی اخبار جعلی خطرناک مرتبط با سلامت عمومی با شکایات قانونی روبرو خواهند شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران