شماره امروز: ۵۴۷

| | |

داده‌های تازه نشان می‌دهد پس از آنکه بیت‌کوین با سقوطی ۳,۰۰۰ دلاری به کف قیمتی خود در چند هفته اخیر رسید، احساسات منفی سرمایه‌گذاران بیشتر شده است.

داده‌های تازه نشان می‌دهد پس از آنکه بیت‌کوین با سقوطی ۳,۰۰۰ دلاری به کف قیمتی خود در چند هفته اخیر رسید، احساسات منفی سرمایه‌گذاران بیشتر شده است. در گذشته چنین تحولاتی نشان از رسیدن به کف قیمتی داشته است و پس از آن شاهد شروع روند صعودی تازه‌ای بودیم. به گزارش کریپتو پوتیتو، بیت‌کوین در پایان ژوئن (خرداد) تلاش کرد تا از مقاومت ۳۷,۰۰۰ دلاری عبور کند، اما این تلاش بی‌ثمر ماند و پس از آن هم تا چند روز روند بازار نزولی بود. با وجود شروع امیدوارکننده و بازگشت قیمت در آغاز ژوئیه (تیر)، اکنون بیت‌کوین بیش از ۵,۰۰۰ دلار از ارزش خود را از ماه گذشته تاکنون از دست داده و به کف قیمتی خود در ۳ هفته اخیر رسیده است. به‌طور طبیعی این تحولات بر احساسات و رویکرد کلی سرمایه‌گذاران بازار بیت‌کوین تاثیر گذاشته است. داده‌های وب‌‌سایت تحلیلی سنتیمنت نشان می‌دهد که احساسات کلی کاربران توییتر درباره بیت‌کوین همچنان منفی است، چراکه کاربران این شبکه اجتماعی سقوط قیمتی عمیق‌تری را پیش‌بینی می‌کنند. قیمت بیت‌کوین اغلب تمایل دارد تا در خلاف جهت احساسات بازار حرکت کند. برای مثال احساسات کاربران توییتر در اویل ژانویه (دی)، زمانی که قیمت به اوج تاریخی جدیدی رسیده بود، بسیار مثبت بود، اما روند بازار با سرعت معکوس شد. با این حال در ادامه زمانی که احساسات کاربران مجدداً منفی شده بود، بیت‌کوین روند صعودی جدیدی را آغاز کرد و به اوج تاریخی خود در ۶۵,۰۰۰ دلار رسید. به همین ترتیب احساسات کاربران توییتر در جریان روند نزولی اخیر بازار نشان داد که رشد قیمتی بیشتری لازم است تا یک بار دیگر توجه معامله‌گران به بیت‌کوین جلب شود. 

     سرمایه‌دار امریکایی: بیت‌کوین

به زیر ۲۳,۰۰۰ دلار سقوط می‌کند

با وجود این، جفری گوندلاچ، مدیرعامل کپیتال دابل‌لاین، در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی پیش‌بینی کرد قیمت بیت‌کوین به ناحیه زیر ۲۳,۰۰۰ دلار سقوط خواهد کرد. گوندلاچ گفت: «نمودار بیت‌کوین در حال حاضر بسیار ترسناک است. بهای آن از ۶۰,۰۰۰ دلار به ۳۱,۵۰۰ دلار رسیده است. احساس می‌کنم بتوانید آن را دوباره در زیر قیمت ۲۳,۰۰۰ دلار خریداری کنید.» دارایی تحت مدیریت شرکت کپیتال دابل‌لاین تا تاریخ ۳۱ مارس (۱۱ فروردین) ۱۳۵ میلیارد دلار بوده است.

در عین حال، جنت یلن، وزیر خزانه‌داری امریکا که از منتقدان ارزهای دیجیتال است، قرار است این هفته در دیداری با کارگروه بازارهای مالی درباره استیبل کوین‌ها گفت‌وگو کند. به گزارش کریپتوبریفینگ، جنت یلن، وزیر خزانه‌داری امریکا، قرار است با قانون‌گذاران ایالات متحده دیدار کرده و با آنها در مورد استیبل کوین‌ها صحبت کند. در اطلاعیه وزارت خزانه‌داری امریکا آمده است که نشست یلن با کارگروه بازارهای مالی، که از سوی رییس‌جمهور این کشور منصوب شده است، روز دوشنبه ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) برگزار خواهد شد. این کارگروه متشکل از اعضای دفتر کنترل ارز (OCC) و سازمان بیمه سپرده فدرال (FDIC) امریکا است. یلن در این باره گفته است: «گرد هم آوردن قانون‌گذاران ما را قادر می‌سازد تا مزایای بالقوه استیبل کوین‌ها را ارزیابی کنیم و در عین حال خطرات آن را کاهش دهیم.» او افزود که نهادهای دولتی باید در تنظیم مقررات با یکدیگر همکاری کنند و پیشنهادهایی را به مقامات ارایه دهند. مباحث این نشست بر اساس بیانیه‌ای خواهد بود که این کارگروه در سال ۲۰۲۰ پیرامون مسائل نظارتی مشابهی درباره استیبل کوین‌ها منتشر کرده بود. به نظر می‌رسد که فعالیت این کارگروه ارتباطی به بحث ارزهای دیجیتال ملی (CBDC) و یا استیبل کوین‌های دولتی ندارد، بلکه مربوط به استیبل کوین‌های عرضه شده توسط شرکت‌های خصوصی است. یلن هم‌زمان با آغاز دوره ریاست‌جمهوری جو بایدن در ابتدای سال جاری میلادی، به عنوان وزیر خزانه‌داری امریکا منصوب شد. مواضع او همواره در مخالفت با ارزهای دیجیتال بوده و بر استفاده از این ارزها در فعالیت‌های مجرمانه تأکید داشته است. با این وجود او گفته است که ارزهای دیجیتال پتانسیل ارتقای سیستم مالی را دارند. این خبر نشان می‌دهد که یلن نسبت به اظهارات گذشته خود در رابطه با ارزهای دیجیتال دید بازتری پیدا کرده است، اما نمی‌توان گفت که لزوماً به معنی تغییر مقررات این حوزه است. در حال حاضر به نظر می‌رسد که شرکت‌های خصوصی برای فعالیت در حوزه استیبل کوین‌ها آزاد هستند. صرافی‌ها در بیشتر موارد می‌توانند به‌صورت قانونی از استیبل کوین‌ها استفاده کنند. حتی دفتر کنترل ارز امریکا هم به بانک‌های این کشور اجازه داده تا با این ارزها کار کنند. شرکت پرداختی ویزا (Visa) هم اخیراً از قصد خود برای پشتیبانی از پرداخت‌های استیبل کوین‌ها خبر داده است. یکی از محدودیت‌های نظارتی پیش رو احتمالاً در ارتباط با دستورالعمل اخیر شبکه مقابله با جرایم مالی امریکا (FinCEN) خواهد بود که تولیدکنندگان و صادرکنندگان استیبل کوین‌ها را ملزم به فعالیت تحت عنوان کسب‌وکار خدمات پولی (MSB) می‌کند. البته این دستورالعمل تاکنون مانعی بر سر راه هیچ‌یک از صادرکنندگان عمده استیبل کوین‌ها نبوده است. کسب‌وکارهای خدمات پولی شامل شرکت‌هایی می‌شوند که در حوزه انتقال و تبدیل ارز فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها موظف هستند تا درخواست‌های بالاتر از یک مبلغ خاص را گزارش دهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران