شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ناظر رقابت فرانسه جریمه‌‌‌ای ۵۰۰ میلیون یورویی برای گوگل تعیین کرده است. این شرکت امریکایی متهم است در مذاکرات با رسانه‌های فرانسوی برای پرداخت هزینه انتشار اخبار، حسن نیت نداشته است.

ناظر رقابت فرانسه گوگل را ۵۰۰ میلیون یورو جریمه کرد

ناظر رقابت فرانسه جریمه‌‌‌ای ۵۰۰ میلیون یورویی برای گوگل تعیین کرده است. این شرکت امریکایی متهم است در مذاکرات با رسانه‌های فرانسوی برای پرداخت هزینه انتشار اخبار، حسن نیت نداشته است. به گزارش مهر به نقل از تلگراف، گوگل به دلیل عدم موفقیت در مذاکرات با روزنامه‌های فرانسه جهت ثبت قرارداد برای پرداخت هزینه اخبار به آنها، ۵۰۰ میلیون یورو جریمه شده است. مقامات فرانسه به این شرکت ۳ ماه مهلت داده بودند تا درباره پرداخت هزینه به ناشران اخبار، با آنها به توافق برسد. اما ناشران اخبار گوگل را متهم کرده‌اند از روش‌های فریبکارانه در مذاکرات استفاده کرده است. البته گوگل این اتهامات را رد می‌کند. در اوایل سال جاری میلادی گوگل و ناشران اخبار فرانسوی اعلام کردند درباره چهارچوب توافقی درباره پرداخت هزینه به روزنامه‌ها برای انتشار اخبارشان توسط این شرکت فناوری امریکایی، به توافق رسیده‌اند. اما سازمان نظارت بر رقابت فرانسه اعلام کرد گوگل مبلغ اندکی، مشابه مبلغی که برای وارد کردن واژه‌ای در دیکشنری یا سرویس آب و هوا به ناشران اخبار فرانسوی پیشنهاد کرده است. ایزابل د سیلوا رییس سازمان نظارت بر رقابت فرانسه در این باره گفت: جریمه ۵۰۰ میلیون یورویی نشان‌دهنده جدیت در مقابل نقض قوانین است. نمی‌توان اذعان کرد که مذاکرات گوگل با ناشران اخبار و رسانه‌ها با حسن نیت انجام شده است. در صورتی که گوگل نتواند طی دو ماه آینده راه‌حلی برای این چالش بیابد، با جریمه‌‌‌ای بیشتر و تا سقف ۹۰۰ هزار یورو در روز مواجه خواهد شد.

لابی آمازون برای قرارداد با پنتاگون فاش شد

گزارشی جدید نشان می‌دهد هنگامی که آمازون سعی داشته به قراردادی ۱۰ میلیارد دلاری با وزارت دفاع دست یابد، برخی از مقامات این وزارتخانه نیز از مدیران ارشد آمازون تعریف و تمجید کرده‌اند. به گزارش مهر به نقل از ورج، روز گذشته روزنامه نیویورک تایمز ایمیل‌هایی را منتشر کرد که نشان می‌داد در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی و در حالی که آمازون سعی داشت به قرارداد نظامی بزرگی دست یابد، برخی مقامات پنتاگون (و همچنین یک مشاور ارشد وزیر دفاع وقت) از مدیران این شرکت تعریف و تمجید کرده‌اند. این قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری مربوط به پروژهJEDI است و هدف آن یافتن شرکت فناوری بود که بتواند شبکه رایانه‌های وزارت دفاع را به رایانش ابری منتقل کند. تایمز در یکی از نمونه‌ها اشاره می‌کند جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا در دوران ترامپ در سال ۲۰۱۷ به سیلیکون ولی سفر کرد تا با مدیران ارشد شرکت‌هایی مانند اپل، آمازون وگوگل ملاقات کند. در این دیدار نماینده آمازون به‌شدت سعی داشت محصولات رایانش ابری این شرکت را به ماتیس نشان دهد و به وی فشار می‌آورد. از سوی دیگر سالی دانلی یکی از مشاوران پیشین ماتیس، فهرستی از دلایل اعتماد به بزوس را برای وزیر دفاع سابق امریکا ارسال کرد. این در حالی است که دانلی از جف بزوس (مدیر ارشد اجرایی این شرکت) به عنوان نابغه قرن یاد کرده بود و جالب آنکه وی قبلاً در شرکتی فعال بود که آمازون از مشتریانش به حساب می‌آمد. کن باک و مایک لی سناتورهای امریکایی در نامه‌ای مشترک نوشته‌اند: این همان چیزی است که ما نگرانش بودیم و با گفته مکرر آمازون که چیزی برای بررسی نیست، مغایرت دارد. هر روز بیش از پیش آشکار می‌شود که آمازون از قدرت خود در بازار و ارتباطاتش برای دور زدن مرزهای اخلاقی و اجتناب از رقابت استفاده کرده تا این قرارداد را از آن خود کند. در سال ۲۰۱۹ میلادی مایکروسافت پس از رقابتی تنگاتنگ با آمازون این قرارداد چند میلیارد دلاری را برنده شد. اما چندی قبل وزارت دفاع اعلام کرد قراردادش با مایکروسافت را لغو می‌کند زیرا ترامپ به‌طور غیرقانونی در فرایند مناقصه این قرارداد دخالت کرده بود. اکنون آمازون شانسی دوباره برای برنده شدن این قرارداد دارد. اما با انتشار ایمیل‌های جدید نمایندگان جمهوری‌خواه خواهان شهادات آمازون در خصوص رابطه‌اش با پنتاگون شده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران