شماره امروز: ۵۴۷

| | |

جایگاه ایران در ارزیابی شاخص‌های جهانی امنیت سایبری با شناسایی نقاط قوت و توانمندی‌های سایبری و ارایه مستندات فنی و مدیریتی توسط سازمان فناوری اطلاعات،

ارتقای ۶ رتبه‌ای ایران در شاخص‌های امنیت سایبری

جایگاه ایران در ارزیابی شاخص‌های جهانی امنیت سایبری با شناسایی نقاط قوت و توانمندی‌های سایبری و ارایه مستندات فنی و مدیریتی توسط سازمان فناوری اطلاعات، شش رتبه ارتقاء یافت. به گزارش ایسنا، وقتی صحبت از امنیت سایبری می‌شود، پیش‌بینی تهدیدات به جای واکنش مقابل آنها دارای اهمیت بالاتری است. در یک چشم‌انداز کلی، تهدیدات به‌طور مداوم در حال تغییر و تحول است، وصله کردن رخنه‌ها یا انجام به‌روزرسانی‌ها در مقابل تهدیدات دیروز، دیگر کافی نیست. سال جدیدی و به‌همراه آن تهدیدهای جدیدی، به ویژه در دنیای امنیت سایبری، در انتظار ماست. ابزارها و بسترهایی از جمله ایمیل که استفاده زیادی داشته و به صورت گسترده کاربران با آن سر و کار دارند، از جهتی دیگر به‌معنای افزایش ریسک و آسیب‌پذیری برای تیم‌های امنیتی است. صرف‌نظر از اینکه تمهیدات امنیتی در این بستر انجام شده باشد، تهدیداتی همچون باج‌افزار، فیشینگ یا حملات هدفمند به پلتفرم‌های محبوب مورد توجه هستند و محافظت از سیستم‌ها و داده‌های کاربران و سازمان‌ها کاری است که متخصصان حوزه امنیت باید روی آن متمرکز شوند. در راستای انجام ماموریت محوله به سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان نماینده وزارت ارتباطات در همکاری‌های مشترک بین‌المللی با مجامع جهانی نظیر اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU)، این سازمان توانست با انجام تحقیقات میدانی و بررسی‌های کارشناسی، ضمن شناسایی نقاط قوت و توانمندی‌های سایبری کشور و ارایه مستندات فنی و مدیریتی، جایگاه کشور را در ارزیابی شاخص‌های جهانی امنیت سایبری (GCI)، شش رتبه ارتقاء دهد. این سنجه‌های ارزیابی متشکل از پنچ رکن قانونی، فنی، ظرفیت‌سازی، سازمانی و تعاملاتی و ۲۰ شاخص اصلی و بیش از ۸۰ سوال است که مراتب در پرسشنامه‌ای طراحی شده‌اند و کشورها طی دوره‌های زمانی مشخص ضمن پاسخ‌گویی به سوالات، ملزم به ارایه مستندات و شواهد فنی نیز هستند. ایران در شرایط مقابله با محدودیت‌ها و مدیریت ویروس همه‌گیر کرونا و تاثیراتی که این پاندمی بر پیکره نیروی انسانی کشور داشته، با ارتقاء یک رتبه در سطح منطقه و شش رتبه در بین کل کشورهای جهان موفق شده تا با اخذ جایگاه ۵۴ در بین ۱۹۴ کشور سنجه‌های توسعه مدیریت امنیت اطلاعات را در فضای سایبر بهبود ببخشد تا از این راه، نرخ آسیب و خسارات احتمالی در مواجهه با تهدیدات و حملات سایبری را تعدیل کنند.

امکان ایجاد شبکه مویرگی فیبر نوری با استفاده از امکانات شهرداری

مشاور مدیرعامل فاوای شهرداری با بیان اینکه ٣۵درصد ترافیک داده روی شبکه فیبر نوری شهرداری است، گفت: هر کسی می‌خواهد در حوزه فیبرنوری در شهر تهران فعالیت داشته باشد حداقل باید متری ۴۰۰ هزار تومان هزینه کند بنابراین باید به سمت ایجاد شبکه مویرگی از طریق شبکه شهرداری رفت. به گزارش ایرنا، میزگرد «چالش‌های توسعه خدمات دیجیتال و راه‌کارهای برون‌رفت در دوران پساکرونا» برگزار شد. حسام مقصودلو، مشاور ارشد مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران در این میزگرد گفت: قبل از شروع پاندمی کرونا، راه‌اندازی سامانه‌ «تهرانِ‌من» را کلید زده بودیم، در بعضی موارد سعی و خطاهایی کردیم و در برخی موارد هم خوب جلو رفتیم. فعالیت‌های انجام شده در سامانه «تهرانِ‌من» و رگولاتوری انجام شده و قوانین تصویب‌شده توسط شورای شهر، حاکی از حرکت در مسیر ارایه‌ هر چه بیشتر خدمات غیرحضوری است. وی تصریح کرد: بسیاری از خدماتی که مردم با آن سر و کار زیادی داشتند در سامانه تعبیه شده است و در سامانه «تهرانِ‌من» روزانه حدود ۱۰ هزار مفاصاحساب توسط مردم دریافت می‌شود. مشاور ارشد مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران اضافه کرد: سیاست ما این بود که همه سرویس‌ها فقط در «تهرانِ‌من» ارایه نشود و این سرویس‌ها توسط سایر دستگاه‌ها و ارگان‌ها نیز ارایه شود اما گاهی با اعتراض خود مردم هم مواجه بودیم که چرا اطلاعات ما در سایر اپلیکیشن‌های مشابه وجود دارد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران