شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید هرچند افزایش جدی همکاری‌ها با کشورهای منطقه می‌تواند به عنوان یک اولویت دنبال شود

رییس کنفدراسیون صادرات ایران: 

محدود کردن تجارت ایران به ۵ کشور، خطرناک است

رییس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید هرچند افزایش جدی همکاری‌ها با کشورهای منطقه می‌تواند به عنوان یک اولویت دنبال شود اما در عین حال نباید حضور در سایر بازارها را فراموش کرد. محمد لاهوتی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد که در سال‌های گذشته بخش قابل‌توجهی از کل حجم تجارت ایران تنها به پنج کشور همسایه یا حاضر در منطقه محدود شده است. از سوی دیگر در برنامه‌ها نیز عنوان می‌شود که ما قصد داریم بخش مهمی از تمرکز تجاری خود را بر ۱۵ کشور همسایه بنا کنیم. این دیدگاه در ذات خود هیچ مشکلی ندارد اما در صورت نگاه یک‌جانبه به تجارت، می‌تواند به اقتصاد ایران آسیب برساند.

وی با بیان اینکه در دوره تحریم‌ها، عملا چاره چندانی جز تلاش برای همکاری با کشورهای همسایه وجود نداشت، توضیح داد: ما در طول این سال‌ها با مشکلات نقل و انتقال ارز و جابه‌جایی پول مواجه بودیم و در این شرایط، مشکلات موجود در کشورهای همسایه، کمتر از کشورهای دورتر بود و در واقع با همین سیستم امکان حفط تجارت در این سال‌های سخت فراهم شد.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه در صورت نبود محدودیت‌ها منطقی نیست که بازار کشور به چند کشور محدود شود، گفت: همان‌طور که به عنوان یک تولیدکننده، منطقی نیست که تمام محصول را به یک فروشنده یا فروشگاه بفروشیم، در حوزه صادرات نیز نباید تمام تمرکز بر چند کشور استوار شود. ما در صورتی که تولید کالا را با کیفیت بالاتر و قیمت رقابتی‌تر نهایی کنیم، قطعا شانس حضور در بازارهای بین‌المللی را نیز خواهیم داشت. لاهوتی با تاکید بر اینکه باید برنامه اقتصادی کشور رینگ‌بندی شود، توضیح داد: برای مثال رینگ نخست به کشورهای منطقه یا همان ۱۵ کشور اختصاص یابد، رینگ دوم به کشورهای اروپایی یا شرق آسیا اختصاص یابد و رینگ سوم به سایر قاره‌ها و صادرات به نقاط دورتر جهان مربوط شود. وی ادامه داد: در چنین شرایطی می‌توان برای هر یک از این سه ناحیه برنامه‌ریزی کرد؛ کالاهایی که ایران در آنها شانس رقابت دارد را شناسایی کرد و برای گسترش بازارهای صادراتی، اقدامات لازم را در دستور کار قرار داد. در غیر این صورت، اصرار به حضور تنها در چند بازار خاص در میان کشورهای همسایه، برای اقتصاد ایران جنبه مثبت نخواهد داشت. بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده از تجارت خارجی کشور در دو ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰، عراق، امارات متحده عربی، ترکیه و افغانستان اصلی‌ترین شرکای تجاری ایران در صادرات و واردات در کنار چین به شمار می‌روند. آلمان و سوییس تنها کشورهای اروپایی حاضر در فهرست شرکای اصلی تجاری ایران هستند که بخش محدودی از واردات از طریق آنها انجام شده است.

اوپک تولیدکنندگان را به سرمایه‌گذاری در نفت فراخواند

دبیرکل اوپک اعلام کرد گذار انرژی نباید هیچ منبع انرژی را کنار بزند، زیرا همه منابع انرژی امروز برای یک آینده قابل پیش‌بینی نیاز خواهند بود. به گزارش ایسنا، محمد بارکیندو گفت: ما همچنان از همه کشورهای عضو اوپک و صنعت بین‌المللی می‌خواهیم به سرمایه‌گذاری در همه منابع انرژی از جمله نفت و گاز ادامه دهند به خصوص از فناوری برای خنثی کردن آلایندگی‌های مربوط به این منابع استفاده کنند. وی در ادامه افزود: برای ما در اوپک و در صنعت و در گفت‌وگوهای جهانی رایج، گذار انرژی گذار از یک منبع انرژی به منبع دیگر نیست. بلکه گذار انرژی حذف آلایندگی گاز گلخانه‌ای در اکتشاف، تولید، حمل و نقل و مصرف سوخت‌ها و حرکت به سمت منابع انرژی پایداری است که به مساله آلایندگی می‌پردازند. تعریف گذار انرژی نباید حذف اجباری هیچ گونه منبع انرژی باشد. دبیرکل اوپک در خصوص گزارش آژانس بین‌المللی انرژی که اعلام کرده است مسیر حرکت به سمت کربن خنثی نیازی به سرمایه‌گذاری جدید در نفت و گاز ندارد، گفت: می‌توانید هر میزان که بخواهید در تجدیدپذیرها سرمایه‌گذاری کنید اما اگر به مشکل آلایندگی پرداخته نشود، اهداف کربن خنثی حاصل نخواهند شد. بر اساس گزارش اویل‌پرایس، ماه گذشته اوپک در یک گزارش داخلی اعلام کرده بود پیشنهاد آژانس بین‌المللی انرژی برای عدم سرمایه‌گذاری جدید در نفت و گاز ممکن است در صورت استقبال سرمایه‌گذاران از این پیشنهاد، باعث ایجاد نوسان بیشتر در بازارهای نفت شود.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران