شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دادگاهی در روسیه جریمه‌ای ۲۶میلیون روبلی برای فیس‌بوک و ۶میلیون روبلی برای گوگل تعیین کرده زیرا قوانین این کشور را نقض کرده‌اند.

گوگل و فیس‌بوک در روسیه جریمه شدند

دادگاهی در روسیه جریمه‌ای ۲۶میلیون روبلی برای فیس‌بوک و ۶میلیون روبلی برای گوگل تعیین کرده زیرا قوانین این کشور را نقض کرده‌اند. به گزارش مهر به نقل از رویترز، دادگاهی در روسیه گوگل و فیس‌بوک را به دلیل شکست در حذف محتوای غیرقانونی جریمه کرد. طبق رأی دادگاهی در مسکو فیس‌بوک به دلیل ٨ مورد نقض قوانین باید ۲۶ میلیون روبل (۳۵۳۸۹۰ دلار) جریمه بپردازد. همچنین به گوگل دستور داده شده جریمه‌ای ۶ میلیون روبلی برای ٣ پرونده جداگانه نقض قانون بپردازد. اتهامات این شرکت‌ها مربوط به پست‌هایی است که افراد زیر سن قانونی را تشویق کرده بودند در اعتراضات شرکت کنند. این در حالی است که اختلاف میان گوگل و دولت روسیه بالا گرفته است. راسکامنادزور (سازمان ناظر بر ارتباطات روسیه) روز دوشنبه اعلام کرد چنانچه گوگل محتوای غیرقانونی را حذف نکند، سرعت آن را کند خواهد کرد. گوگل از اظهارنظر در این باره خودداری کرده و فیس‌بوک نیز پاسخی نداده است.

آلمان درباره جمع‌آوری اطلاعات کاربران از گوگل تحقیق می‌کند 

سازمان ناظر بر رقابت آلمان تحقیقاتی درباره سوءاستفاده از قدرت گوگل بر بازار و شیوه‌های جمع‌آوری و استفاده از اطلاعات کاربران آغاز کرده است. به گزارش مهر به نقل از رویترز، سازمان ناظر بر آنتی‌تراست (ضدانحصار) آلمان تحقیقاتی درباره زیرمجموعه گوگل در آلمان و ایرلند و همچنین آلفابت (شرکت مادر آن) درباره سوءاستفاده از قدرتشان در بازار و شیوه کنترل اطلاعات آغاز کرده است. به گفته دفتر کارتل فدرال آلمان در این تحقیقات بررسی می‌شود آیا این شرکت‌ها در خصوص شیوه استفاده از اطلاعات کاربران در طیف وسیعی از سرویس‌های دیجیتال به آنها قدرت انتخاب می‌دهند یا خیر. رالف برمر سخنگوی گوگل در این باره می‌گوید: «ما به افراد اجازه می‌دهیم به راحتی شیوه استفاده از اطلاعاتشان را کنترل کنند و همچنین استفاده از اطلاعات خصوصی را محدود می‌کنیم.» علاوه بر آن گوگل با تحقیقات سازمان مذکور همکاری می‌کند. دفتر کارتل فدرال آلمان تاکنون تحقیقات جدیدی درباره فیس‌بوک و آمازون انجام داده است. این ناظر آنتی‌تراست درباره طیف وسیع سرویس‌های دیجیتال گوگل از موتور جست‌وجو گرفته تا یوتیوب، مپس، سیستم عامل اندروید و مرورگر کروم تحقیقاتی انجام می‌دهد تا مشخص شود این شرکت بر بازار سلطه دارد یا خیر. آندریاس موند رییس دفتر کارتل فدرال آلمان می‌گوید: مدل کسب‌و‌کار گوگل براساس پردازش اطلاعات کاربرانش است. ما به دقت شرایط پردازش اطلاعات را بررسی می‌کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران