شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فیل شیلر رییس سابق واحد بازاریابی اپل افشا کرده که این شرکت حق‌السهم دریافتی از آمازون برای عرضه اپلیکیشن‌های آن در اپ استور اپل را نصف کرده تا آمازون از اپل تی وی پشتیبانی کند.

اقدامات انحصارطلبانه اپل به نفع آمازون برای تسخیر بازار

فیل شیلر رییس سابق واحد بازاریابی اپل افشا کرده که این شرکت حق‌السهم دریافتی از آمازون برای عرضه اپلیکیشن‌های آن در اپ استور اپل را نصف کرده تا آمازون از اپل تی وی پشتیبانی کند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان بی‌سی، بر مبنای توافق دو طرف در سال ۲۰۱۶، اپل حق السهم دریافتی از آمازون بابت درآمدزایی برنامه‌های آن در اپ استور را از ۳۰ درصد به ۱۵ درصد کاهش داد و در مقابل آمازون پذیرفت از اپل تی و قابلیت‌های آن در برخی سیستم‌ها و خدمات خود مانند دستیار صوتی هوشمند سیری پشتیبانی کند. از این طریق اپل موفق شد سهم بیشتری از بازار خدمات پخش محتوای ویدئویی اینترنتی را به خود اختصاص دهد. شیلر که در جریان رسیدگی به پرونده شکایت شرکت اپیک گیمز از اپل شهادت داده همچنین افزوده که آمازون قادر به دریافت مستقیم هزینه از کاربران اپ‌های خود در اپ استور اپل بوده، بدون آنکه مجبور باشد از قابلیت خرید داخلی اپل استفاده کند. توافق‌های مربوط به این رویه‌ها در سال ۲۰۱۶ و در جریان تبادل چند ایمیل بین مدیران دو شرکت اپل و آمازون نهایی شده است. اپیک گیمز از اپل خواسته بود تا اجازه دهد اپلیکیشن اپ استور اختصاصی خود را از طریق فروشگاه آنلاین اپل عرضه کند تا دیگر مجبور نباشد حق السهمی ۳۰ درصدی به اپل پرداخت کند. اما اپل این اپلیکیشن را بلوکه کرد و همین مساله باعث شد اپیک گیمز از اپل شکایت کند. افشای توافق آمازون و اپل به نفع اپیک گیمز تمام خواهد شد و احتمال محکومیت اپل در این پرونده را افزایش می‌دهد.

پارلر به اپ استور بازگشت

اپل اجازه داد اپلیکیشن شبکه اجتماعی پارلر در  اپ استور حضور یابد. قبلا پارلر اعلام کرده بود تغییراتی در قوانین بازبینی محتوا ایجاد می‌کند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اپ پارلر که میان طرفداران دونالد ترامپ محبوبیت داشت، روز گذشته به اپ استور اپل بازگشت. اپل پس از خشونت‌ها و حمله حامیان رییس‌جمهور پیشین امریکا به کنگره در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی این اپ را از فروشگاه آنلاین خود حذف کرده بود. همچنین جورج فارمر مدیر ارشد عملیاتی این پلتفرم از ماه مارس تاکنون، به عنوان مدیر ارشد اجرایی آن انتخاب شده است. ماه گذشته این شبکه اجتماعی اعلام کرد تغییراتی در قوانین مربوط به اپ و بازبینی محتوا جرا می‌کند. پس از آن نیز اپل اعلام کرد حاضر به پذیرش مجدد آن در اپ استور خواهد بود. در بیانیه ایمیلی پارلر آمده است: کل تیم پارلر سخت مشغول فعالیت هستند تا بدون به خطر انداختن ماموریت اصلی مان، نگرانی‌های اپل را برطرف کنند. از سوی دیگر نشریه واشنگتن پست در گزارشی اشاره کرد پارلر همچنان به اپل فشار می‌آورد تا به کاربران اجازه دهد محتوای نفرت پراکنانه و برچسب خورده را به کاربران نشان دهد. البته اپل هنوز در این باره اظهارنظری نکرده است. این درحالی است که پس از حمله طرفداران ترامپ به کنگره، چند شرکت فناوری از جمله گوگل و آمازون نیز روابط خود با پارلر را قطع کردند.

فشار افکار عمومی برای دریافت مالیات بیشتر از جف بزوس

گروهی از مردم امریکا با راه‌اندازی پیکارهای تبلیغاتی خواستار دریافت مالیات‌های بیشتر از افرادی مانند جف بزوس مدیرعامل شرکت آمازون شده‌اند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان بی‌سی، این افراد با اجاره کردن کامیون‌های کوچک و نصب پلاکاردهایی بر روی آنها خواستار آن شده‌اند که جف بزوس متناسب با درآمد میلیاردی خود مالیات بپردازد. این کامیون‌ها که تصویر جف بزوس بر روی آنها نقش بسته با این پیام تمسخرآمیز به حرکت درآمده‌اند: از من بیشتر مالیات بگیر؛ اگر می‌توانی! کامیون‌های یادشده هم در برابر منزل جف بزوس به‌طور متناوب در حرکت هستند و هم در برابر کنگره امریکا توقف داشته‌اند. کامیون‌های مذکور در برابر اقامتگاه میچ مک دانل رهبر اقلیت سنا در واشنگتن و دفاتر چاک شومر رهبر اکثریت سنا در نیویورک هم توقف داشته‌اند تا توجه آنان را به اهمیت این موضوع جلب کنند. تبلیغات یادشده همزمان با بررسی طرحی در کنگره توسط نمایندگان دموکرات صورت می‌گیرد که بر اساس آن افرادی که در سال بیش از ۴۰۰ هزار دلار درآمد دارند باید مالیات بیشتری بپردازند تا هزینه نوسازی و ارتقای زیرساخت‌های فرسوده در ایالات متحده تأمین شود. برای این نوسازی دو تریلیون دلار بودجه در نظر گرفته شده و جو بایدن نیز از طرح مذکور پشتیبانی می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران