شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه ابررایانه «سیمرغ» با سرمایه‌گذاری هزار میلیارد ریالی در این دانشگاه راه‌اندازی شده است، گفت:

راه‌اندازی «سیمرغ» با سرمایه‌گذاری هزارمیلیاردی

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه ابررایانه «سیمرغ» با سرمایه‌گذاری هزار میلیارد ریالی در این دانشگاه راه‌اندازی شده است، گفت: این ابررایانه در سه لایه نرم‌افزاری، توسعه خدمات و زیرساخت‌های ابری ارایه خدمات می‌دهد، ضمن آنکه قادر به ذخیره‌سازی ۱۲۶۰ ترابایت است. به گزارش ایسنا، احمد معتمدی روز گذشته در مراسم افتتاح ابررایانه «سیمرغ» با اشاره به روند رو به رشد توسعه ابررایانه‌ها در دنیا، افزود: در حال حاضر کشور چین ۴۲ درصد ابررایانه دنیا را در اختیار دارد و بعد از آن کشور امریکا با سهم ۲۲.۶ درصدی در رتبه دوم قرار گرفته است. وی کشورهای ژاپن، فرانسه و آلمان را در رتبه‌های بعدی دانست و ادامه داد: در زمینه ظرفیت پردازش سریع کشور امریکا نسبت به چین برتری دارد که این امر نشان از برقراری جنگ میان ابرقدرت‌هاست و نشان می‌دهد که اقتصاد چهارم صنعتی براساس اقتصاد دیجیتال تعریف شده است. معتمدی با اشاره به سرمایه‌گذاری ۳۲۰ میلیون دلاری امریکا و ۲۰۰ میلیون دلاری ژاپن در حوزه ابررایانه‌ها، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۱ کشور دنیا ابررایانه‌های با توان ظرفیت بیش از یک پتافلاپس دارند و در منطقه نیز کشور عربستان دارای ۴ ابررایانه است. معتمدی طراحی ابررایانه سازمان هواشناسی را از دیگر دستاوردهای این مرکز تحقیقاتی نام برد و ادامه داد: در سال ۹۰ ‌ابررایانه سیمرغ با بودجه معاونت علمی ریاست‌جمهوری و با ظرفیت ۸۰ ترافلاپس راه‌اندازی شد که تاکنون سرویس‌های لازم را به مراکز تحقیقاتی ارایه می‌دهد، ولی بخشی از این ابررایانه از رده خارج شده است.

سوپرکامپیوتر «مریم» در کشور راه‌اندازی می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پیاد‌ه‌سازی سوپرکامپیوتری به نام دانشمند ایرانی؛ مریم میرزاخانی خبر داد. به گزارش ایسنا محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه بازدید از ابررایانه سیمرغ دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه دومین سوپر کامپیوتر جمهوری اسلامی ایران راه‌انداری می‌شود، گفت: این ‌ابررایانه با ظرفیت ۱۰۰ پتافلاپس به نام «مریم میرزاخانی» دانشمند ایرانی راه‌اندازی می‌شود. وی گفت: این ‌ابررایانه به نام «مریم» نامگذاری شده است. جهرمی با اشاره به جزییات این طرح گفت: برای راه‌اندازی سوپرکامپیوتر «مریم میرزاخانی» برای مجموعه‌های توانمند کشور فراخوانی منتشر خواهد شد و توانمندی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در این زمینه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. وی خاطرنشان کرد: بر اساس فراخوان منتشر شده، عملیات اجرایی این ابررایانه در یکی از دانشگاه‌های کشور اجرایی می‌شود. به گفته وی سرمایه‌گذاری این طرح از سوی وزارت ارتباطات خواهد بود. جهرمی با بیان اینکه سوپر کامپیوتر «مریم» صد برابر بیشتر از ظرفیت ‌ابررایانه سیمرغ ظرفیت پردازش دارد، گفت: این ابررایانه از امروز از سوی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیگیری می‌شود و ظرف مدت یک سال به نتیجه خواهد رسید. وی با تاکید بر اینکه هوش مصنوعی قدرت بلامنازع دنیای امروز است و رقابت بر سر آن رقابت بر سر قدرت است، خاطرنشان کرد: بر اساس پرسشنامه‌ای که در اختیار مراکز تحقیقاتی قرار دادیم، نیاز امروز کشور نیاز پردازشی است که براساس برآوردها کشور به ظرفیت پردازشی ۱۰ پتافلاپس نیاز دارد. به گفته وی در حال حاضر مراکز تحقیقاتی برای پردازش داده‌های خود از ظرفیت‌های بین‌المللی استفاده می‌کنند که علاوه بر زمانبر بودن به دلیل تحریم‌ها نقل و انتقال دشوار است. جهرمی با اشاره به کاربردهای ابررایانه‌ها در حوزه‌های مختلف علمی، خاطرنشان کرد: ابررایانه «سیمرغ» با همت جوانان کشور توسعه داده شده است، ولی این کافی نیست؛ چرا که ظرفیت این ابررایانه یک پتافلاپس است که نیاز کشور تا ۱۰ پتافلاپس برآورد شده است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران