شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ضریب نفوذ پهن‌باند تا پایان سال ۱۳۹۹، به ۱۰۶.۳۵ درصد رسیده که ۱۰۰.۲۲ درصد آن مربوط به اینترنت پهن‌باند سیار و ۶.۱۳ درصد مربوط‌ به اینترنت پهن‌باند ثابت است

کاهش ضریب نفوذ اینترنت ثابت

ضریب نفوذ پهن‌باند تا پایان سال ۱۳۹۹، به ۱۰۶.۳۵ درصد رسیده که ۱۰۰.۲۲ درصد آن مربوط به اینترنت پهن‌باند سیار و ۶.۱۳ درصد مربوط‌ به اینترنت پهن‌باند ثابت است و در مقایسه با آمار سال ۱۳۹۸، با کاهش روبرو شده است. به گزارش ایسنا، تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند طبق آخرین آمار منتشرشده در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا پایان سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۹، به ۸۹ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۴۷۸ رسیده که شامل ۸۴ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۸۲۸ مشترک اینترنت پهن‌باند سیار و ۵ میلیون و ۱۴۸ هزار و ۶۵۰ مشترک اینترنت پهن‌باند ثابت می‌شود. این در حالی است که تا پایان سال ۱۳۹۸، تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند، ۷۸ میلیون و ۱۶ هزار و ۴۳۳ و شامل ۶۸ میلیون مشترک اینترنت پهن‌باند سیار و ۹ میلیون مشترک اینترنت پهن‌باند ثابت بود. مطابق این آمار، ضریب نفوذ اینترنت پهن‌باند تا پایان سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۹، به ۱۰۶.۳۵ درصد رسیده که ۱۰۰.۲۲ درصد آن مربوط به ضریب نفوذ اینترنت پهن‌باند سیار و ۶.۱۳ درصد مربوط‌به ضریب نفوذ اینترنت پهن‌باند ثابت است. این آمار حاکی از آن است که اگرچه ضریب نفوذ پهن‌باند سیار در مقایسه با آمار ۸۳.۰۵ درصدی در سال ۱۳۹۸ افزایش داشته، اما ضریب نفوذ پهن‌باند ثابت در مقایسه با آمار ۱۰.۸۶ درصدی در سال ۱۳۹۸، با کاهش روبرو شده است.

مزایای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات چیست

استقلال فضای مجازی، رشد انواع خدمات به صورت بومی و داخلی در بستر فضای مجازی، شکل‌گیری کسب و کارهای نوین، امکان دسترسی مردم سراسر کشور به انواع خدمات الکترونیکی و کاهش شکاف دیجیتالی از دستاوردهای مهم توسعه شبکه ملی اطلاعات است. به گزارش ایرنا، کاهش شکاف دیجیتالی شبکه ملی اطلاعات که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده، یک راهبرد اساسی برای ایجاد و تقویت فضای مجازی ایمن، سالم و بومی است تا بستر مناسبی برای شکل‌گیری حضور جریان‌ساز ایجاد شود. شبکه ملی اطلاعات دارای سه لایه اصلی است: زیرساخت، خدمات و محتوا است. بر همین مبنا، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در لایه زیرساخت دارای وظیفه اساسی است. راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات از حدود ۱۵ سال قبل در دستور کار دولت قرار داشت، ولی با آغاز دولت یازدهم این مساله به‌طور جدی مورد توجه قرار گرفت و با توسعه زیرساخت‌های کلیدی در بخش هسته شبکه و گسترش پوشش دسترسی پهنای باند به ویژه دسترسی پهن باند سیار، زمینه ارایه خدمات اینترنتی متعدد به کاربران شکل گرفت. رشد انواع خدمات به صورت بومی و داخلی در بستر فضای مجازی و شکل‌گیری کسب و کارهای نوین از دستاوردهای مهم توسعه شبکه ملی اطلاعات است که امکان دسترسی مردم در سراسر کشور را به انواع خدمات الکترونیکی و در نتیجه کاهش شکاف دیجیتالی و مهم‌تراز آن، افزایش میزان بهره‌وری در ارایه خدمات به مردم را فراهم می‌کند. شبکه ملی اطلاعات می‌تواند دستاوردهای مهمی برای کشور داشته باشد، اما از مهم‌ترین آن می‌توان به ۷۰ درصد خودکفایی در تولید تجهیزات مورد نیاز شبکه ثابت کشور، ۳۰ درصد خودکفایی در تولید تجهیزات مورد نیاز شبکه سیار کشور و ۱۰۰ درصد خودکفایی در تولید تجهیزات و سامانه‌های امنیتی مورد نیاز شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد. بنابراین زمانی که شبکه ملی اطلاعات به صورت کلی در کشور استقرار پیدا کند، تاثیرات شگرفی در اقتصاد کشور به وقوع می‌پیوندد. رسیدن به جایگاه اول منطقه در توسعه دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و شاخص سهولت کسب و کار، سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال از اقتصاد کشور، کسب ۱۰ درصدی از ارزش بازار بورس توسط شرکت‌های دانش بنیان، کاهش ۳۰ درصدی مراجعات مردمی به دستگاه‌های اجرایی، دسترسی ۱۰۰ درصدی خانوارها به اینترنت سیار با سرعت ۱۰ مگابیت بر ثانیه و کسب سهم ۱۰ درصدی  ظخرده فروشی الکترونیکی از جمله مهم‌ترین نتایج استقرار کامل شبکه ملی اطلاعات در اقتصاد کشور است. به گزارش ایرنا، مسوولان حوزه سیاست‌گذاری و اجرایی شبکه ملی اطلاعات بارها اعلام کرده‌اند که شبکه اطلاعات به معنای جدایی از اینترنت نیست. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران