شماره امروز: ۵۴۷

وزیر ارتباطات: وزارت اطلاعات در اسفندماه درباره مخاطرات شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس هشدار داده بود

| | |

اگرچه کلاب‌‌هاوس با وجود اخطار سازمان تنظیم مقررات مبنی بر جریمه روزانه تا سقف ۵۰ میلیارد تومان که از هفته گذشته به اجرا گذاشته شد،

اگرچه کلاب‌‌هاوس با وجود اخطار سازمان تنظیم مقررات مبنی بر جریمه روزانه تا سقف ۵۰ میلیارد تومان که از هفته گذشته به اجرا گذاشته شد، همچنان با اختلال و فیلتر مواجه است. اما در نهایت دیوان عدالت اداری مصوبه دولت درباره جریمه اپراتورها به خاطر اختلال غیرمجاز در کلاب‌هاوس را متوقف کرده و با این رای دیوان عدالت اداری، دولت فعلا اجازه ندارد در خصوص اختلال کلاب‌‌هاوس اپراتورها را جریمه کند یا میزان اعتبار پروانه آنها را کاهش دهد.

کلاب‌هاوس، شبکه اجتماعی مبتنی بر صوت که این روزها در ایران هم بسیار محبوب شده، از ۱۹ فروردین‌ماه دچار اختلال شد. در ابتدا وزارت ارتباطات فیلترینگ این شبکه را رد کرد، اما اعلام کرد که این شبکه با اختلال مشکوکی همراه است و آنها در حال بررسی این اختلال هستند. در نهایت رگولاتوری در نامه اخطاری خبر از اختلال مشهود روی این شبکه اجتماعی را داد و ۲۴ ساعت به اپراتورها فرصت داد تا این اختلال را رفع کنند. رگولاتوری گزارشی منتشر کرده بود که براساس آن مشخص شد اپراتورها با تغییر در DNS و IPها و اختلال منطقه‌ای باعث جلوگیری دسترسی کاربرانشان به کلاب‌هاوس شده‌اند. بعد از پایان این فرصت و ادامه عدم دسترسی کاربران به کلاب‌هاوس بدون فیلترشکن، وزارت ارتباطات شکایت خود از اپراتورها را در دادستانی ثبت کرد. در قدم بعدی وزیر ارتباطات با گرفتن مصوبه‌ای از هیات وزیران به منظور حفظ حقوق شهروندان و کاربران اقدام به جلوگیری از اختلال و انسداد در نرم‌افزارها یا وب‌گاه‌ها توسط اپراتورها کرد. بر اساس این مصوبه از شنبه ۴ اردیبهشت اپراتورها درصورتی که اختلال کلاب‌هاوس را رفع نکنند، هر روز تا سقف ۵۰ میلیارد تومان جریمه می‌شدند. هرچند اختلال روی کلاب‌هاوس همچنان از ابراز علاقه دولتمردان و سیاسیون مختلف برای اظهارنظر در این شبکه نکاسته است. همانطور که این شبکه اجتماعی میزبان گروهی بود که در آن اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری به دفاع از دولت و تلاش آن برای باز نگه داشتن فضای مجازی پرداخت و محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات هم در پاسخ به این سوال که چه وزارتخانه‌ای درخواست فیلترینگ کلاب‌‌هاوس را داده برای اولین‌بار اعلام کرد به صورت خاص، وزارت اطلاعات در اسفند ماه در نامه‌ای به مرکز ملی فضای مجازی، گفته بود باید در مورد کلاب هاوس مراقبت شود، اما اساسا این درخواست، درخواستی برای فیلترینگ نبود. همچنین جهرمی با اشاره به جریمه‌های تا سقف ۵۰ میلیارد تومان برای اپراتورهای اختلال‌گر در کلاب‌‌هاوس گفت: «شاید آنها پرداخت این جریمه را تا دولت بعد بکشانند؛ اما باید بگویم که این جریمه جزو اموال دولت است و قابل بخشش توسط دولت بعدی نیست.» 

    وزارت اطلاعات 

درباره کلاب‌هاوس هشدار داده بود

آذری جهرمی، در پاسخ به سوالی که دستور فیلتر این شبکه اجتماعی از سمت چه وزارتخانه‌ای صادر شده، اعلام کرد که وزارت اطلاعات در اسفند ماه نامه‌ای به مرکز ملی فضای مجازی ارسال و اعلام کرده بود که باید درمورد کلاب هاوس مراقبت شود، اما براساس ادعای محمدجواد آذری جهرمی این وزارتخانه درخواست فیلترینگ کلاب‌‌هاوس را نداده بود. جهرمی تاکید کرده بود که این اختلال از سمت اپراتورها و خلاف قانون اتفاق افتاده است. محمدجواد آذری جهرمی در این مورد گفت: «اینکه درباره کلاب‌‌هاوس یک دستگاهی براساس نظر کارشناسی خودش از طریق سامانه آنلاین رای‌گیری کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای (کمیته فیلترینگ) اقدام به را‌گیری در مورد فیلتر این شبکه کرده است را نمی‌دانم؛ اما آنچه می‌دانم این است که دادستانی دستوری مبنی بر فیلتر این شبکه نداشته است.» جهرمی ایجاد این اختلال را متوجه اپراتورها دانست و تاکید کرد که برخی اپراتورها اقدامی خلاف قانون کرده‌اند و باید متناسب قانون با آنها برخورد شود. جهرمی با اشاره به افزایش بسته‌های اینترنت همراه در سال گذشته توسط اپراتورها بدون مجوز قانونی توضیح داد: «سال گذشته اپراتورهای همراه اقدام به افزایش قیمت بسته‌های خود کردند و ما هم طبق قانون با آنها برخورد و قیمت بسته‌ها به حالت اول بازگشت. مملکت قانون دارد. ما ابزارهای زیادی برای اجبار اپراتورها برای برداشتن اختلال از روی کلاب هاوس داریم و می‌توانیم خلاف قانون به آنها فشار بیاوریم که اختلال را رفع کنند اما ما طبق قانون عمل می‌کنیم.» جهرمی به جریمه روزانه تا سقف ۵۰ میلیاردی اپراتورها و در مرحله بعد کاهش مدت اعتبار پروانه آنها اشاره کرد و گفت: «جریمه و کاهش مدت پروانه یکی از ابزارهایی است که قطعا از آن استفاده خواهیم کرد. شاید عده‌ای بگویند تا انتخابات این جرایم را می‌پردازند یا آنقدر پرداخت را طولانی می‌کنند که دولت بعدی این جریمه را ببخشد؛ اما وقتی جریمه‌ای صادر شود جزو حقوق دولت محسوب می‌شود و قابل بخشش نیست.» او تاکید کرد که اگر دولت بعدی هم پرداخت این جریمه را لغو کند مشخص می‌شود چه کسانی به دنبال فیلترینگ این شبکه اجتماعی بوده‌اند.

    مصائب رای‌گیری آنلاین کمیته فیلترینگ

در ادامه بحث بر سر ایجاد نهاد دستور‌دهنده برای ایجاد اختلال در کلاب هاوس وزیر ارتباطات تاکید کرد که این شبکه اجتماعی توسط کمیته فیلترینگ فیلتر نشده؛ چرا که جز مصادیق برای رای‌گیری آنلاین نبوده است. آنطور که جهرمی در کلاب هاوس اعلام کرد طبق قراری که پیش از این بین اعضای کمیته فیلترینگ گذاشته شده بود، سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها با کاربران زیاد برای بررسی فیلترینگ آنها نباید در کمیته آنلاین مورد بررسی قرار می‌گرفتند و باید در جلسه حضوری در مورد آنها تصمیم‌گیری می‌شده است. جهرمی از منظر خود به روند برگزاری غیرقانونی جلسه‌های آنلاین کمیته فیلترینگ اشاره کرد و توضیح داد: « کمیته تعیین مصادیق یک روالی طبق قانون دارد که هر ۱۵ روز یک بار باید تشکیل جلسه بدهد و موضوعات مرتبط با فیلترینگ با حضور ۶ نماینده از دولت و ۶ نماینده از غیر دولت به بحث و بررسی گذاشته شود. در سال ۱۳۸۸ که کارگروه تشکیل می‌شود یک آیین‌نامه‌ای برای نحوه اجرای این جلسه نوشته می‌شود و در همان دولت نهم یا دهم مکانیزیمی برای رای‌گیری آنلاین می‌گذارند، چون می‌گویند مصادیق مجرمانه‌ای که در مورد مسائل غیراخلاقی، مسائل فساد وجود دارد را نمی‌شود دوهفته صبر کرد تا جلسه حضوری برگزار و بعد در مورد آن نظرگیری و رای‌گیری شود. بنابراین در آیین نامه‌ای با همین هدف برگزاری جلسات آنلاین نوشته می‌شود و سیستم آنلاینی هم برای برگزاری این نوع جلسات درست می‌کنند. ۵ عضو در این جلسات آنلاین حضور دارند که دادستانی کل کشور، نیروی انتظامی، سازمان تبلیغات، وزارت ارشاد و وزارت اطلاعات یعنی سه عضو دولتی و دو عضو غیر دولتی. بنا بود این افراد مسائلی که در رابطه با فساد و منافی عفت است در این جلسه آنلاین به تصمیم‌گیری بگذارند.» به گفته او این فرایند یک راه‌حلی شده بود که برخی از دستگاه‌ها که به دنبال فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی بودند از آن استفاده کنند. او با ذکر مثالی در مورد ایراد داشتن این سیستم آنلاین رای‌گیری برای فیلترینگ گفت: «به عنوان نمونه اعلام کردیم که سایت پیوندها که مربوط به فیلترینگ است باید فیلتر شود؛ در کمیته فیلترینگ رای به فیلتر کردن سایت خود پیوندها دادند.» او به اعتراض‌های وزارت ارتباطات دولت دوازدهم نسبت به برگزاری این روش برگزاری جلسه‌های کمیته فیلترینگ اشاره کرد که در نهایت باعث برگزاری جلسه حضوری و رسیدن به یک جمع‌بندی شده است: «بعد از نامه‌نگاری‌ها و اعتراض‌های بسیاری ما در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که برای سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که دارای کاربران زیادی هستند به هیچ‌وجه از مکانیزم آنلاین برای تصمیم‌گیری در خصوص فیلترینگ آنها به دنبال یک اشتباه استفاده نشود.» با تکیه بر همین جمع‌بندی هم وزیر ارتباطات تاکید می‌کند که کلاب هاوس توسط کمیته فیلترینگ، فیلتر نشده است.

    دیوان عدالت اداری

مصوبه دولت را ملغی کرد

بحث اظهارنظر در مورد فضای مجازی و دفاع از عملکرد دولت برای توسعه اینترنت در کشور توسط اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری در گروه گفت‌وگو کلاب هاوس در مورد انتخابات، شرایط کشور در تحریم ادامه یافت. اسحاق جهانگیری با بیان اینکه در این حوزه هزینه‌هایی داده؛ اما عقب‌نشینی نکرده است از ساختن پرونده‌های مختلف برای او گفت و ادامه داد: «به صورت طبیعی رسانه‌های رسمی کشور فرصتی در اختیار ما قرار می‌دهند که البته فرصت گفت‌وگوی یک طرفه است. یکی از کارهای خوب دولت یازدهم و دوازدهم، اقداماتی بود که برای توسعه اینترنت انجام شد که امروز به نقطه‌ای رسیدیم که در دوره کرونا خیلی از کارها با استفاده از فضای مجازی انجام می‌شود اگر این فضا ایجاد نشده بود، دوره کرونا می‌توانست یک بحران بزرگ در کشور ایجاد کند.» با وجود این در نهایت روز گذشته اعلام شد که دیوان عدالت اداری دستور به توقف موقف مصوبه دولت در مورد جریمه اپراتورها به خاطر اختلال در کلاب هاوس داده است. دیوان عدالت اداری با شکایت ایرانسل مصوبه دولت درباره جریمه اپراتورها به خاطر اختلال غیرمجاز در کلاب‌هاوس را متوقف کرده است با این رای دیوان عدالت اداری، دولت فعلا اجازه ندارد در خصوص اختلال کلاب‌‌هاوس اپراتورها را جریمه کند یا میزان اعتبار پروانه آنها را کاهش دهد.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران