شماره امروز: ۵۴۷

قیمت بیت‌کوین پس از ثبت اوج ۶۴ هزار دلاری با اصلاح همراه شد و تا ۶۱ هزار دلار سقوط کرد

| | |

قیمت بیت‌کوین پس از ثبت اوج ۶۴,۸۹۲ دلاری با اصلاح همراه شد و تا ۶۱,۵۰۰ دلار سقوط کرد. این در حالی است

قیمت بیت‌کوین پس از ثبت اوج ۶۴,۸۹۲ دلاری با اصلاح همراه شد و تا ۶۱,۵۰۰ دلار سقوط کرد. این در حالی است که کارشناسان معتقدند نشانه‌های بازار همچنان صعودی است. به گزارش نیوزبی‌تی‌سی،  پس از ثبت اوج تاریخی در بالای ۶۴,۰۰۰ دلار، قیمت بیت کوین ابتدا به زیر ۶۳,۰۰۰ دلار رسید. خریداران بازار در محدوده ۶۱,۵۰۰ دلار فعالیت خود را افزایش دادند. قیمت بیت کوین نسبت به دلار در حال احیا است. اولین مقاومت پیش روی بیت کوین ۶۳,۵۰۰ دلار و ۶۳,۷۰۰ دلار است. پس از آن ۶۴,۰۰۰ دلار مهم‌ترین مقاومت بیت‌کوین خواهد شد. با عبور از این محدوده احتمال رسیدن به اوج قیمت وجود دارد. اگر بیت‌کوین نتواند تا بالای ۶۳,۵۰۰ و ۶۳,۷۰۰ دلار اوج بگیرد، ممکن است دچار یک اصلاح دیگر شود؛ در این صورت اولین حمایت پیش روی آن ۶۲,۰۰۰ دلار خواهد بود. ناحیه حمایتی اصلی قیمت بیت کوین نزدیک ۶۱,۸۰۰ دلار و خط روند قرار دارد. با شکستن این حمایت، احتمال خیز قیمت برای عبور از حمایت ۶۱,۱۲۰ دلار در کوتاه‌مدت وجود دارد. 

ارزش‌گذاری بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری صرافی کوین بیس و عرضه عمومی آن یکی از مهم‌ترین رویدادهایی بود که فعالان ارزهای دیجیتال از ماه‌ها پیش در انتظار آن بودند. به گزارش کریپتواسلیت، چند روزی است که سهام صرافی ارز دیجیتال کوین بیس در بورس اوراق بهادار نیویورک عرضه شده است. این اقدام به عنوان بخشی از برنامه‌ریزی صورت‌گرفته برای عرضه مستقیم سهام این صرافی در بورس انجام گرفته است. این اولین‌باری است که سهام یک کسب‌وکار مهم حوزه ارزهای دیجیتال عمومی می‌شود. کوین بیس پیش از عرضه عمومی، توسط تحلیل‌گران و معامله‌گران بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده بود. بخشی از این ارزش‌گذاری قابل توجه به دلیل حجم معاملات، درآمد و سود سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۱ این صرافی بود. این صرافی فقط در سال جاری بیش از ۷۵۰ میلیون دلار درآمد داشته است. سهام کوین بیس در بورس اوراق بهادار نزدک عرضه می‌شود. این عرضه از طریق عرضه مستقیم انجام خواهد شد. پیش از عرضه، سهام کوین بیس با قیمتی بیش از ۵۷۷ دلار در بازارهایی نظیر صرافی ارز دیجیتال اف‌تی‌ایکس (FTX) معامله می‌شد. 

   اعتباری برای حوزه ارزهای دیجیتال

جان لی بنیان‌گذار شرکت اونتولوژی (Ontology)، معتقد است که عرضه عمومی صرافی کوین بیس در بورس، کل بازار بلاک چین را بازآرایی می‌کند، حتی اگر در این حوزه، نقش‌آفرینان بزرگ دیگری از جمله صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز وجود داشته باشند. گفتنی است شرکت اونتولوژی ارایه‌دهنده یک بلاک چین عمومی و با کارایی بالا در زمینه داده و هویت غیرمتمرکز است. جان لی در این باره می‌گوید: ما شاهد افزایش فشار بر دولت‌ها برای اعمال سیاست‌ها و مقررات‌گذاری صنایع ارز دیجیتال و بلاک چین خواهیم بود. ما از این قانون‌گذاری‌ها استقبال خواهیم کرد، چراکه می‌دانیم بدون تعیین مقررات، صنعت به‌طور رسمی شناخته نخواهد شد. سهام ۲۵۰ دلاری کوین بیس به این معنی است که این صرافی با کمتر از ۱۰ برابر درآمد سالانه سه‌ماهه اول خود ارزش‌گذاری شده است. وال‌استریت در آستانه مشاهده این است که چطور شرکت‌های ارز دیجیتال می‌توانند کاری انجام دهند که آنها می‌خواستند آن را تصاحب کنند. چند دهه پیش برخی از سرمایه‌گذاران نمی‌توانستند به طلا دسترسی داشته باشند، زیرا آنها بازار کالا یا بازار مشتقاتی نداشتند. بنابراین آنها به‌جای آن، بر روی استخراج‌کنندگان طلا سرمایه‌گذاری می‌کردند. در حال حاضر نیز سرمایه‌گذاران نهادی و خرد خرید سهام کوین بیس را نوعی سرمایه‌گذاری جایگزین در اتریوم و بیت کوین در نظر می‌گیرند. شرکت ایلیا، یکی از شرکت‌های حوزه کسب‌وکار در گزارشی فرصت بهره‌مندی ایران از حوزه ارزهای دیجیتال را بررسی کرده است. ایلیا سناریوهای آینده اکوسیستم ارزهای دیجیتال در ایران را مورد بررسی قرار می‌دهد. براساس مطالعات صورت‌گرفته، در این سیستم پولی کلیه کالاها بر اساس یک معیار مشترک قیمت‌گذاری می‌شدند اما پرداخت واقعی آنها (ابزار مبادله) با استفاده از کالاهای متعددی صورت می‌گرفته است. طبق این گزارش، پول در آن زمان یک انحصار دولتی نبوده است و می‌شد برای آن ارزش ذاتی، تمرکززدایی و تنوع قائل بود. پس از آن پول سکه‌ای در ایران روی کار آمد؛ این پول دارای ارزشی نسبتا ذاتی بود، توزیع آن هم متمرکزتر از قبل شده بود و تنوع کمتری هم داشت. کمی بعد، سیستم پولی اعتباری در ایران راه‌اندازی شد. در این زمان وام‌های متعددی در اختیار جامعه قرار می‌گرفت، شاهد تأسیس اولین بانک رسمی ایران بودیم. از ویژگی‌های این سیستم پولی می‌توان به قراردادی‌بودن، توزیع متمرکز و تنوع کمتر از سیستم‌های قبلی اشاره کرد. سیستم پولی بدون پشتوانه را می‌توان جدیدترین سیستم پولی ایران دانست. از آنجایی که بانک‌ها توانایی بازپرداخت طلا در ازای اسکناس را نخواهند داشت، بانک‌های مرکزی به‌طور رسمی درصد پشتوانه طلا را کاهش دادند، بنابراین اسکناس‌های منتشر‌شده توسط بانک مرکزی براساس پشتوانه اقتصادی آن کشور و حساب‌های بانکی افراد در بانک‌های تجاری با پشتوانه اسناد بانک مرکزی چاپ می‌شدند.

   ۱۷ درصد مردم ایران رمزارز دارند

رمزارز به‌علت دارا بودن ویژگی‌های تعریف‌کننده ارزش اقتصادی ارزها همچون قابلیت دستیابی، قابلیت انتقال به خارج از سیستم تعریف‌شده و قابلیت تبدیل به سایر ارزها، می‌تواند به عنوان پول رایج در نظر گرفته شود و دولت‌ها و بازیگران مختلفی در دنیا در حال حرکت به‌سمت پذیرش رمزارزها به عنوان پول در ازای ارایه خدمات و محصولات هستند. بر اساس این گزارش، سرمایه‌گذاری رفتار پولی نوظهوری در میان ایرانی‌ها است. این در حالی است که ویژگی‌های پولی رمزارزها، با بهبود همه‌جانبه شرایط جامعه رابطه مستقیم دارد. ایلیا در گزارش خود این فرضیه را ارایه می‌کند که در دنیای رمزارزها که شاخص‌های پولی در حداکثر ارزش ذاتی، غیرمتمرکزبودن توزیع و تنوع بالا قرار دارد، شاخص‌های مربوط به تحلیل وضعیت جامعه نیز می‌تواند در حالت ایده‌آل خود قرار گیرند و این یعنی حرکت به‌سمت دنیای رمزارزها لزوما شرایط نامناسبی برای کشور به وجود نمی‌آورد. ایلیا در بخش دیگری از گزارش خود ادعا می‌کند که حدود ۱۷ درصد مردم ایران رمزارز دارند. نمونه‌های آماری در این گزارش بر افراد در بازه سنی ۱۸ تا ۶۵ سال تمرکز داشته است. داده‌های این گزارش نشان می‌دهد که ۶۵ درصد مردم ایران معتقدند آینده متعلق به رمزارزها است. ۳۳ درصد در مورد سرنوشت آن تردید دارند و تنها ۲ درصد مردم به آینده آنها بدبین هستند. در بخش کسب‌وکارهای گزارش، اکوسیستم رمزارزها در ایران را زیر ذره‌بین برده و بخش‌های این اکوسیستم را توضیح داده است. اکوسیستم رمزارزها در کشور ما به‌گونه‌ای نامتوازن رشد یافته است. یکی از جالب‌ترین بخش‌های گزارش بررسی دلایل ورود و خروج مردم به و از بازار ارزهای دیجیتال است. اصلی‌ترین دلیلی که مردم ایران برای عدم ورود و همینطور خروج از فعالیت در حوزه رمزارزها اذعان می‌کنند، نبود تخصص و اطلاعات در خصوص بازار است. از میان شرکت‌کنندگان، ۲۱ درصد تخصص را دلیل اصلی خروج از این بازار عنوان کرده‌اند. ۲۳ درصد هم می‌گویند تا به حال سود کافی را برده‌اند. از سوی دیگر، ۱۲ درصد ضرر را عامل اصلی خروج خودشان می‌دانند. در طرف دیگر، ۳۸.۵ درصد شرکت‌کنندگان می‌گویند نداشتن اطلاعات کافی باعث واردنشدن به بازار بوده است. ۲۳.۵ درصد می‌گویند پول کافی برای ورود ندارند و ۱۱ درصد هم ریسک بالا را مقصر می‌دانند.

   دو سناریوی متفاوت بازار رمزارزها؛ در صورت روابط بین‌المللی گسترده یا محدود

در بخش بعدی به بررسی رویکرد کشورها در مقابل ارزهای دیجیتال می‌پردازد و نقش نهادی مختلف قانونی در ایران و دیگر کشورهای دنیا را مورد بررسی قرار می‌دهد. طبق این گزارش، سیل فراگیر رمزارزها، باعث شده است تا فرصتی استثنایی در اختیار ما قرار بگیرد. این گزارش همچنین از دو سناریوی محتمل با نام‌های «جاده ابریشم» و «جاده چالوس»، به عنوان سناریوهای پیش روی اکوسیستم رمز ایران یا افق ۱۴۱۰ یاد می‌کند. در سناریوی جاده ابریشم، ایران روابط بین‌المللی گسترده‌تری دارد و همین مساله خط‌ومشی‌های سیاستی آن در خصوص رمزارزها را تعیین خواهد کرد. در طرف دیگر، در سناریو جاده چالوس، روابط بین‌المللی ایران بسیار محدود است و سایه تحریم‌ها همچنان بر سر کشور سنگینی می‌کند. گزارش معتقد است که در هر دو سناریو، ویژگی‌های مشترکی وجود دارد. در این گزارش آمده است، در سالیان گذشته عدم وجود فضای ارتباط موثر ایران با بازارهای بین‌المللی به علت وجود تحریم‌های ظالمانه و همچنین سلطه پول برخی کشورها (دلار و …)، ایران را از نقش‌آفرینی گسترده‌تر در عرصه مالی جهانی باز داشته بود، اما اکنون با ظهور پدیده‌ای به نام رمزارزهار بازی ابرقدرت‌ها و انحصار شاهراه‌های مالی به عنوان خون در رگ‌های دنیا برهم ریخته است. امروز، فرصتی تاریخی برای ایران است تا نقش خود را به عنوان یکی از اصلی‌ترین شکل‌دهندگان سیستم‌ها شاهراه‌های جدید مالی همسو با منافع ملی خود ایفا کند. این نقش‌آفرینی اثربخش با رویکرد مثبت نسبت به پدیده رمزارزها و رمزدارایی‌ها میسر خواهد شد با تقویت و تسهیل رشد اکوسیستم رمزارزها و کسب‌وکارهایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند؛ با ایجاد آرامش در فضای فعالیت جوانان و دانشمند کشورمان، هرچه سهم ایران از تعاملات رمزارزی دنیا بیشتر، نقشش در تعیین و تدوین مسیر آینده‌اش پررنگتر خواهد بود، کشورهای بسیاری در تلاشند تا نقش خود را در این آینده مالی دنیا پررنگ‌تر کنند و ما نیز باید تصمیمات سرنوشت‌سازی در این مقطع حساس اتخاذ کنیم.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران