شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پنجمین دوره رویداد جامع جایزه بازی‌های جدی ۱۴۰۰ (SeGaP2021) پاییز امسال برگزار خواهد شد و صاحبان اثر می‌توانند بازی خود را شامل نسخه جدید یک بازی یا نسخه به‌روزرسانی شده بازی در دوره‌های قبل جشنواره،

پنجمین دوره جایزه بازی‌های جدی در پاییز برگزار می‌شود

پنجمین دوره رویداد جامع جایزه بازی‌های جدی ۱۴۰۰ (SeGaP2021) پاییز امسال برگزار خواهد شد و صاحبان اثر می‌توانند بازی خود را شامل نسخه جدید یک بازی یا نسخه به‌روزرسانی شده بازی در دوره‌های قبل جشنواره، برای دبیرخانه جایزه ارسال کنند. به گزارش ایسنا، بازی‌های جدی یا هدفمند (Serious Games)، بخشی کلیدی از بازی‌های دیجیتال هستند که ما را در آموزش، بهداشت، درمان، تبلیغات مذهبی و سیاسی و سایر اهداف جدی یاری می‌کنند. به عبارتی اصطلاح بازی‌های جدی راهی برای معرفی گونه‌ای از بازی‌های دیجیتال با رویکردی فراتر از سرگرمی است. در این راستا بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اعلام کرد رویداد جامع جایزه بازی‌های جدی ۱۴۰۰ (SeGaP2021) پاییز امسال و در پنجمین دوره به میزبانی دانشکده برق و مهندسی کامپیوتر دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. جایزه بازی‌های جدی ۱۴۰۰ طبق روال چهار دوره گذشته در سه بخش اصلی جشنواره، هکاتون و سمپوزیوم برگزار می‌شود و همچنان علاوه بر بازی‌های دیجیتال، حامی سایر سرگرمی­‌های جدی همچون بازی‌های رومیزی یا شبیه‌­سازها نیز خواهد بود. یکی از نکات مهم این رویداد در سال ۱۴۰۰، تغییر زمان برگزاری آن است. با توجه به پایان سال میلادی و تداخل آن با تاریخ برگزاری رویداد در دی‌ماه و همچنین مشکل در برقراری ارتباط و مشارکت سخنران‌های خارجی، دبیرخانه جایزه بازی‌های جدی تصمیم دارد برخلاف دو دوره گذشته و با تداوم سنت برگزاری DGRC، سیگپ ۲۰۲۱ را در هفته اول آذر برگزار کند. پنجمین دوره جایزه بازی‌های جدی در بخش جشنواره بازی جدی سال ۱۴۰۰ نیز میزبان آثار تولیدشده در این زمینه است. صاحبان اثر می‌توانند بازی خود را (نسخه جدید یک بازی یا نسخه به‌روزرسانی شده بازی در دوره‌های قبل جشنواره) برای دبیرخانه جایزه ارسال کنند. بخش هکاتون بازی‌های جدی ۱۴۰۰ نیز همچون سال گذشته شاهد رقابت سه‌روزه در سه شهر تهران، تبریز و اصفهان خواهد بود و موضوع هکاتون و نهاد حامی آن متعاقبا اعلام می‌شود. بخش سمپوزیوم بین‌المللی بازی‌های جدی ۱۴۰۰ امسال نیز پذیرای مقالات تخصصی انگلیسی است و مقالات پذیرفته‌شده بعد از دریافت مجوز همچون دوره‌های گذشته، برای نمایه‌سازی به پایگاه استنادی IEEE Xplore ارسال خواهند شد. همچنین با توجه به اهمیت موضوع روش تحقیق و تجاری‌سازی بازی‌های جدی، این موضوع از اولویت‌های دبیرخانه برای دریافت مقالات بوده و جایزه ویژه‌ای برای این موضوع در نظر خواهد گرفت. در صورت تداوم شرایط کرونا در کشور همچون سال گذشته برگزاری این رویداد به‌صورت آنلاین قابل تصور خواهد بود. تاریخ‌های دقیق ارسال آثار، ثبت‌‎نام، برگزاری و لینک‌های ثبت‌نام در هر یک از سه بخش رویداد نیز در آینده اعلام خواهد شد.

فناوری موتور «چرخ عکس‌العملی ماهواره» تجاری‌سازی شد

فناوری موتور براشلس چرخ‌های عکس‌العملی مورد استفاده در سیستم کنترل وضعیت ماهواره تجاری‌‌‎سازی شد. به گزارش پژوهشگاه فضایی ایران، در راستای کاربردی کردن و انتقال سرریز فناوری‌های فضایی به صنایع کشور، پژوهشگاه فضایی ایران طی قراردادی با بخش خصوصی، اقدام به تجاری‌سازی فناوری موتور «براشلس» چرخ‌های عکس‌العملی مورد استفاده در سیستم کنترل وضعیت ماهواره (به همراه درایور) کرده است. هادی رضایی، معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در این باره گفت: فناوری طراحی و ساخت موتور بدون جاروبک (براشلس) از دستاوردهای پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران است و به منظور استفاده در زیرسیستم کنترل وضعیت ماهواره‌ها طراحی و ساخته شده است. این فناوری طی قراردادی با بخش خصوصی در مرحله تجاری‌سازی برای تأمین موتورهای الکتریکی پهپادهای کشاورزی قرار گرفته است. وی در خصوص کاربرد این فناوری تشریح کرد: با توجه به گسترش روزافزون کاربرد موتورهای الکتریکی در بخش‌های خانگی، تجاری و صنعتی به منظور مصرف بهینه انرژی الکتریکی، طراحی و ساخت موتورهای الکتریکی پر بازده و محرکه‌های سرعت متغیر مربوط، مورد توجه زیادی قرار گرفته است. در این بین، موتورهای DC بدون جاروبک (BLDC) به دلیل مزایای فراوان نظیر بازده بالا، چگالی توان و گشتاور زیاد، سهولت در کنترل، روش ساخت ساده، قابلیت اطمینان بالا و نگهداری کم هزینه‌تر، طی دو دهه اخیر در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند. معاون پژوهشگاه فضایی ایران افزود: در صنایع مادر نظیر پالایشگاه‌ها نیز، به دلیل حساسیت‌های زیاد تنها موتورهای بدون جاروبک می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. رضایی درباره ضرورت طراحی و ساخت این محصول در کشور اظهار داشت: با توجه به اینکه این موتورها پیش از این، به‌صورت انحصاری وارداتی بوده و موجب خروج ارز و وابستگی فناوری به خارج از کشور می‌شود، طراحی و ساخت این محصول به صورت کاملاً بومی با قابلیت رقابت با نمونه مشابه خارجی و حتی قابلیت سفارشی‌سازی آن بر اساس درخواست کارفرما، با توجه به شرایط کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه اظهار امیدواری کرد که با توجه به سوابق پژوهشکده رانشگرهای فضایی در طراحی، ساخت و تست انواع موتورهای بدون جاروبک با کاربرد فضایی در ابعاد فیزیکی و کارکردهای گوناگون و نیز سابقه همکاری این مجموعه با مراکز دانشگاهی کشور، می‌توان با جهت‌دهی مناسب این فناوری به‌روز دنیا را در خدمت صنایع کشور درآورد. رضایی تاکید کرد: فرآیند طراحی بهینه، انتخاب المان‌ها و فناوری ساخت این محصول بر اساس استانداردهای نظامی و فضایی است. شرایط محیطی مرتبط برای محصولات فضایی و گذراندن تست‌های سخت‌گیرانه، قابلیت اطمینان این محصولات را در وضعیت مطلوبی قرار داده است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران