شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس فراکسیون اقتصاد دیجیتال و حکمرانی داده، گفت: بررسی چهار طرح فضای مجازی از جمله موضوع «حکمرانی داده» پس از اتمام بررسی بودجه،

اولویت مجلس در بررسی ۴ طرح فضای مجازی پس از بودجه

رییس فراکسیون اقتصاد دیجیتال و حکمرانی داده، گفت: بررسی چهار طرح فضای مجازی از جمله موضوع «حکمرانی داده» پس از اتمام بررسی بودجه، در دستور کار نمایندگان مجلس قرار می‌گیرد. به گزارش مهر، از ابتدای آغاز به کار مجلس یازدهم، بالغ بر ۵ طرح کلان در حوزه سیاست‌گذاری و قانونگذاری فضای مجازی ارایه شده است. به نظر می‌رسد که نبود ضمانت‌های اجرایی برای مصوبات شورای عالی فضای مجازی و عدم اهتمام این شورا به برگزاری منظم جلسات، باعث شده تا نمایندگان مجلس یازدهم، ساماندهی فضای مجازی را در دستور کار قرار دهند. طرح «تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال»، طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» که اوایل شهریورماه در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد و به امضای حدود ۴۰ نماینده رسید و نیز طرح «حمایت از توسعه و رقابت پذیری پلتفرم‌های ارایه‌دهنده خدمات پایه و کاربردی شبکه ملی اطلاعات» که ۷۰ نماینده آن را امضا کردند از جمله این طرح‌ها است. دو طرح مربوط به «قانون یکپارچه سازی داده‌ها و اطلاعات ملی» و «قانون الزام به انتشار داده و اطلاعات» نیز در ماه‌های اخیر اعلام وصول شده است. مجتبی رضاخواه نماینده مجلس و رییس فراکسیون اقتصاد دیجیتال و حکمرانی داده در خصوص آخرین وضعیت این طرح‌ها، تاکید گفت: حدود ۴ طرح در حوزه فضای مجازی و حکمرانی داده در صحن مجلس اعلام وصول شده و به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع شده است. وی ادامه داد: برای مثال یکی از این طرح‌ها هم اکنون در کمیسیون فرهنگی مراحل کارشناسی را می‌گذراند و طرح دیگر در دست بررسی در کمیسیون صنایع است. اگرچه کار کارشناسی بسیاری در مورد این طرح‌ها انجام شده اما هیچکدام تاکنون به صحن مجلس ارجاع نشده‌اند. رضاخواه با بیان اینکه اسامی این طرح‌ها که پیش از این اعلام شده بود تغییر یافته است، گفت: طرح حمایت از توسعه و رقابت پذیری پلتفرم‌های ارایه‌دهنده خدمات پایه و کاربردی شبکه ملی اطلاعات، توسط اینجانب ارایه شد و با تغییر نام، در حال گذراندن مراحل کارشناسی و کار تکمیلی است. وی گفت: به دلیل بررسی بودجه ۱۴۰۰، بررسی این طرح‌ها از اولویت نمایندگان خارج شد اما پس از اتمام بررسی قانون بودجه، این طرح‌ها در اولویت بررسی و ارجاع به صحن علنی قرار می‌گیرند. رییس فراکسیون اقتصاد دیجیتال و حکمرانی داده تاکید کرد: با توجه به خلأهای قانونگذاری در این حوزه، تصمیمی برای تجمیع این طرح‌ها وجود ندارد و هر یک از این طرح‌ها، با هدف قانونگذاری در این حوزه ارایه شده و پس از بودجه در اولویت بررسی قرار می‌گیرد.

نگاه کاربردی همراه اول به G5 رکورد سرعت اینترنت را شکست

 اپراتور اول با شعار «لحظه‌ها به سرعت 5G می‌رسند» استفاده از فناوری 5G روی شبکه تجاری و واقعی را رسما آغاز کرد، این در حالی است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده مدیران و کادر متخصص همراه اول، 5G به استفاده عمومی روز به روز نزدیک‌تر می‌شود. به گزارش شمانیوز، انتقال سریع اطلاعات با تکنولوژی نسل پنجم ارتباطات، تعریفی است که برای تکنولوژی ۵G به کار گرفته می‌شود. چراکه این تکنولوژی پتانسیلی دارد که می‌تواند اطلاعات را تا چند ده برابر سریع‌تر از نسل چهارم موبایل که هم‌اکنون در اختیار کاربران تلفن همراه است، جابه‌جا کند. به همین دلیل کشورهای مختلف برای ورود این فناوری، در حال تلاش و آمادگی هستند و پیش بینی‌ها حاکی از آن است که نسل پنجم ارتباطات بی سیم تا چهار سال دیگر به شکل تجاری درآیند. این فناوری با قابلیت اتصال بی‌قیدوشرط به اینترنت، زندگی افراد را به‌کلی متحول خواهد کرد. افزایش نرخ انتقال اطلاعات و سرعت، در کنار کاهش تأخیر در ارسال اطلاعات، مهم‌ترین ویژگی‌های شبکه نسل پنجم موبایل است که می‌تواند به کارآمدی اپلیکیشن‌های مرتبط با اینترنت اشیا نیز کمک کند و در نهایت پیش‌بینی شده که با ۵G شاهد رشد ۲۵۰ برابری اتصال اشیا و دریافت موجی از اطلاعات باشیم. به این ترتیب هدایت ماشین‌های خودکار، ایجاد شبکه هوشمند حمل‌ونقل و رسیدن به زندگی هوشمند به معنای واقعی، تا کمتر از ۵ سال آینده دور از ذهن نخواهد بود. اما سوال مهمی که در خصوص نسل پنجم ارتباطات مطرح است، به تجاری‌سازی آن مربوط می‌شود. در سند شورای عالی فضای مجازی آمده تا سال ۱۴۰۲ باید ۱۰ درصد از جمعیت کشور از اینترنت نسل پنجم برخوردار باشند. نسل پنجم ارتباطات با توجه به قابلیت‌های خاصی که دارد هم می‌تواند در اختیار کاربران شخصی قرار بگیرد هم کاربردهای صنعتی داشته باشد. شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) گام‌های مهم و اولیه را در راستای تحقق این مهم از سال‌ها پیش برداشته است و امروز ثمره آن را با رونمایی از سایت 5G همراه اول روی شبکه واقعی و جابه‌جایی رکورد سرعت اینترنت ایران شاهد هستیم. اپراتور اول در مراسمی با شعار «لحظه‌ها به سرعت 5G می‌رسند» ارتقای سومین سایت تجاری خود به فناوری 5G را در تهران کلید زد، این در حالی است که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده مدیران و کادر متخصص همراه اول، 5G به استفاده عمومی روز به روز نزدیک‌تر می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران