شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی تعرفه زیرساخت برای اپراتورها، گفت که تاثیر این تغییرات بر تعرفه نهایی مشترکان را بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال آینده می‌بینیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی تعرفه زیرساخت برای اپراتورها، گفت که تاثیر این تغییرات بر تعرفه نهایی مشترکان را بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال آینده می‌بینیم. محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه سومین رویداد «هفته ایران دیجیتال» و ششمین «نمایشگاه اینترنت اشیا ایران» درباره احتمال کاهش قیمت اینترنت با افزایش رشد ترافیک، با بیان اینکه ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه زیرساخت را کاهش دادیم، اظهار کرد: در رابطه با اینکه تعرفه نهایی مشترکان چه تغییری می‌کند، بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال آینده تاثیرش را می‌بینیم، اما گام اول که کاهش ۳۰ درصدی تعرفه زیرساخت بوده، انجام شده است. وی با اشاره به عدم محاسبه تعرفه نیم‌بها برای تعرفه داخلی توسط اپراتورها و اعتراض ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی) نسبت به این موضوع و راه‌اندازی سایتی برای ثبت شکایت کاربران درباره ترافیک اینترنت بیان کرد: نیازی به گزارش ساترا نیست و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات این موضوع را بررسی می‌کند و اصلا ساترا یک سازمان قانونی برای این کار نیست. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره روند تبدیل ADSL به VDSL و وعده واگذاری پنج میلیون پورت تا پایان سال بیان کرد: مخابرات ایران این فرآیند را متوقف کرده و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات این موضوع را پیگیری می‌کند، مصوبه‌ای را برای طرح در کمیسیون تنظیم می‌کنند که بابت عدم اجرای مصوبه بیت‌استریم، جرایم سنگینی برای مخابرات داشته باشد.

   در توسعه کاربردهای جدید

فناوری اطلاعات تاخیر داریم

آذری جهرمی همچنین با بیان اینکه توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در ایران بنا بر گواهی‌های ITU در سه دوره متوالی بالاترین نرخ رشد را به خود اختصاص داده است، افزود: اما توسعه کاربردهای جدید فناوری اطلاعات با تاخیر صورت می‌پذیرد. بخشی از این تاخیر منطقی و بخشی دیگر مقاومت در برابر تغییر است و شیوه‌های سنتی در مدیریت همچنان وجود دارد. در حالی که با کاربردهای جدید فناوری اطلاعات، تحول جدی در مدیریت صورت می‌گیرد. هر جا مسائل، وابسته به بخش خصوصی باشد کار با سرعت بیشتری پیش می‌رود اما زمانی که کارها در دست دولت و نهادهای عمومی قرار می‌گیرد، سرعت کمتر است. وی با بیان اینکه همواره در دستگاه‌های دولتی در برابر تغییر مقاومت وجود دارد، اظهار کرد: البته این موضوع منحصر به ایران نیست و یک مساله جهانی است و آن را به عنوان انتقاد مطرح نمی‌کنم، اما اعتقاد دارم کاربردهای جدید باید در داخل کشور به کسب‌وکار تبدیل شوند. در نمایشگاه امروز شاهدیم که کسب‌وکارهای مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات در کاربردهای اقتصاد دیجیتال شکل گرفته است. شرکت‌های متعددی در حوزه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی کار کردند و بازاری به دست آوردند، مواردی که سه سال پیش در حد ایده بود و امروز به کسب‌وکار تبدیل شده است که در مسیر رشد قرار دارند. آذری جهرمی با تاکید بر رشد کاربردهای دیجیتال در کشور بیان کرد: این رشد جایی است که اقتصاد ما می‌تواند رشد کند، جایی که فاصله ما با ۶.۵ درصد سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی در مقایسه با استاندارد کشورهای دیگر که حدود ۱۶ درصد است، فاصله داریم. این ۱۰ درصد فاصله، یعنی بازار بزرگی که پیش روی صنعت دیجیتال کشور قرار دارد و می‌تواند رشد پیدا کند. ظاهرش یک فاصله عقب‌ماندگی است، اما باطن آن فرصت بی‌نظیر برای اشتغال و افزایش بهره‌وری و حکمرانی مناسب در این حوزه است. وی در ادامه با اشاره به نسل پنجم ارتباطات، اظهار کرد: با تمام مشکلاتی که وجود دارد ما نمی‌توانیم تلاش‌های شرکت‌ مخابرات را در توسعه ارتباطات در کشور نادیده بگیریم. به خصوصی‌سازی مخابرات ایراداتی وارد است، اما این ناقض تلاش‌های مخابرات نیست. هر جایی که مخابرات حرکت می‌کند توسعه فناوری در ایران شکل می‌گیرد و هر جا حرکت نمی‌کند، حرکت‌ها متوقف می‌شود و این همان انحصار ذاتی است که وجود دارد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: مشکل مخابرات این است که سال‌ها قبل در مخابرات بر اساس یک تصمیم اشتباه، جداسازی موبایل و شبکه ثابت صورت گرفت، یک بخش سودده در حوزه موبایل تعریف شده و بخش غیرسودده در حوزه ثابت تعریف شده است و به عنوان دو کسب‌وکار مختلف به آنها نگاه می‌شود و همواره بحث این است که فعالان بخش ثابت می‌گویند درآمدها، کفاف سرمایه‌گذاری‌ها را نمی‌دهد. تصمیم‌های غلطی برای سرمایه‌گذاری گرفته شده، اما مسیر FMC (ترکیب خدمات ارتباطی ثابت و سیار) یک مسیر بازگشت‌ناپذیر است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران