شماره امروز: ۵۴۷

شرکت‌های فناوری و شبکه‌های اجتماعی یکی پس از دیگری حساب‌های ترامپ را تعلیق و مسدود می‌کنند

| | |

شبکه‌های اجتماعی به دنبال ناآرامی‌های اخیر در امریکا و در واکنش نسبت به پست‌های ترامپ به یک باره به رییس‌جمهوری امریکا پشت کرده و حساب‌های کاربری وی را مسدود کردند.

شبکه‌های اجتماعی به دنبال ناآرامی‌های اخیر در امریکا و در واکنش نسبت به پست‌های ترامپ به یک باره به رییس‌جمهوری امریکا پشت کرده و حساب‌های کاربری وی را مسدود کردند. از جمله شبکه اجتماعی توییتر که در بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از بررسی دقیق توئیت‌های اخیر حساب دونالد ترامپ، این حساب را به دلیل نقض قوانین و ساختارهای این شبکه و خطر تحریک بیشتر خشونت، برای همیشه مسدود کرده است و همچنین فیس‌بوک اعلام کرد ممنوعیت پسته‌ای ترامپ را به مدت نامعلوم یا حداقل تا دو هفته دیگر که جو بایدن قدرت را تحویل می‌گیرد، تمدید خواهد کرد.

همزمان با برگزاری نشست کنگره برای تأیید آرای الکترال انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا در آخر هفته گذشته، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور فعلی امریکا در توییتر و فیس بوک حامیانش را به اعتراض در مقابل کنگره و تظاهرات برای تقلب در انتخاب ریاست‌جمهوری این کشور دعوت کرد. در پی این دعوت عده‌ای از طرفداران وی با رفتار خشونت‌آمیز به کنگره امریکا حمله کردند و خسارت‌هایی به بار آوردند. همچنین طی این رویداد، چهار نفر کشته شدند. هرچند ترامپ در پیام‌های بعدی خود در شبکه اجتماعی توییتر خواستار آرامش شد اما از طرفدارانش نخواست به منازل خود بازگردند. در چنین شرایطی شبکه‌های اجتماعی و شرکت‌های فناوری یکی پس از دیگری نسبت به اقدامات ترامپ واکنش نشان دادند. اکنون با گذشت چند روز از حمله حامیان دونالد ترامپ به کنگره امریکا، شبکه‌های اجتماعی دسترسی رییس‌جمهور امریکا به پلتفرم‌هایشان را ممنوع کرده‌اند. درهمین راستا فیس بوک، اسنپ چت و توئیچ (شبکه اجتماعی مخصوص گیمرها) حساب کاربری ترامپ را به مدت نامعینی مسدود کردند.

   حساب کاربری  

فیس بوک و اینستاگرام ترامپ مسدود  شد

پس از این رویدادها مارک زاکربرگ مدیر ارشد اجرایی فیس بوک اعلام کرد: «این پلتفرم و اینستاگرام حساب‌های کاربری دونالد ترامپ را به مدتی نامحدود و حداقل دو هفته آینده مسدود نگه می‌دارند.» البته پیش از این، فیس‌بوک و اینستاگرام حساب کاربری رییس‌جمهور امریکا را به مدت ۲۴ ساعت مسدود کرده بودند. اما پس از آن زاکربرگ ادعا کرد اجازه به ترامپ برای ارسال پست در شبکه‌های اجتماعی خطر بالایی در بر دارد.

   نامه کارمندان توییتر 

برای مسدود کردن حساب ترامپ

در واکنش به رویدادهای مذکور، توییتر نخست به‌طور موقت حساب کاربری ترامپ را مسدود کرد. به‌طور دقیق‌تر توییتر ابتدا بازنشر و لایک توئیت‌های مروج خشونت ترامپ را ممنوع کرد و سپس دسترسی وی به حساب کاربری‌اش به مدت ۱۲ ساعت معلق شد. همچنین به رییس‌جمهور امریکا هشدار داده شد در صورت نقض قوانین، توییتر حساب کاربری وی به‌طور دایمی مسدود می‌شود. تصمیم توییتر برای تعلیق حساب کاربری ترامپ در حالی اجرا می‌شود که به گفته توییتر او دو توئیت خلاف قوانین این پلتفرم منتشر کرد. از سوی دیگر نشریه واشنگتن پست در گزارشی نوشت حدود ۳۵۰ کارمند توییتر در نامه‌ای از جک دروسی مدیر ارشد اجرایی توییتر و دیگر مدیران این پلتفرم خواسته‌اند تا حساب کاربری دونالد ترامپ را به‌طور دایم مسدود کنند. در نامه این گروه از کارمندان آمده است: «ما نقشی بی سابقه در جامعه مدنی داریم و چشمان جهان به ما دوخته شده است. تصمیم‌های ما در هفته گذشته جایگاهمان را در تاریخ مشخص می‌کند». در بخش دیگری از نامه آمده است: «با وجود تلاش‌ها برای ایجاد گفت‌وگوی عمومی، اما به عنوان بلندگوی ترامپ ما به رویدادهای خشونت‌آمیز ششم ژانویه دامن زدیم.» به همین دلیل بود که در نهایت توییتر روز گذشته اعلام کرد حساب کاربری دونالد ترامپ را برای همیشه مسدود کرده است. این شبکه اجتماعی دلیل اقدام خود را نقض قوانینش اعلام کرد. توییتر در بیانیه خود اعلام کرد با بررسی دقیق‌تر پیام‌های وی در شبکه اجتماعی به دلیل ریسک تحریک بیشتر خشونت آن را برای همیشه مسدود کرده است. این حساب کاربری بیش از ۸۸ میلیون کاربر در سراسر جهان داشت. همچنین طبق سیاستهای توییتر، یک حساب کاربری جداگانه نمی‌تواند از سوی ترامپ در این شبکه فعالیت کند. توییتر به مسدود کردن حساب شخصی دونالد ترامپ رییس‌جمهور فعلی امریکا بسنده نکرد و حساب کاربری شماری از نزدیکان وی را هم که با جدیت ادعای تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ امریکا را تکرار می‌کنند؛ تعلیق کرد. مایکل فلین مشاور اسبق امنیت ملی کاخ سفید یکی از افرادی است که در این شبکه اجتماعی تعلیق شده است. علاوه بر او سیدنی پاول عضو تیم حقوقی ترامپ نیز از سوی توییتر تحریم شده است. اما از همه مهم‌تر، مسدود شدن حساب کاربری ستاد انتخاباتی ترامپ است. توییتر در توضیح اقدامات اخیر خود مدعی شد: از مضمون پیام‌های ترامپ این طور برداشت می‌شد که ممکن است وی روند انتقال قدرت را مختل کند. همچنین ادعا می‌شود که نشانه‌هایی مبنی بر برنامه‌ریزی برای اعتراضات مسلحانه و حتی حمله مجدد به کنگره در روز ۱۷ ژانویه (۲۹ دی) وجود دارد. البته پس از آنکه توییتر تصمیم گرفت به دلیل پیام‌های تحریک‌آمیز ترامپ همچون عدم مشارکت در مراسم تحلیف بایدن و تحریک هواداران به تظاهرات در اعتراض به نتایج انتخابات، صفحه کاربری وی را برای همیشه مسدود کند، سهام این شرکت 2.4 درصد افت کرد و به 50.2 دلار در هر سهم رسید.

    واکنش اتحادیه کارگری گوگل

 به ضعف پاسخگویی یوتیوب

به نوشته ورج، اتحادیه کارگری آلفابت (شرکت مادر گوگل) نیز در سایه رویدادهای مذکور از یوتیوب خواست تا به‌طور دایم رییس‌جمهوری فعلی امریکا را ممنوع کند. این اقدام نشان می‌دهد اتحادیه کارگری تازه تأسیس شده، سعی دارد تا بر موضوعاتی فراتر از حقوق کارگری تأثیرگذار باشد. این درحالی است که روز چهارشنبه یوتیوب ویدئویی از ترامپ را حذف کرد که در آن به حمله به کنگره اشاره کرده بود. این پلتفرم اشتراک‌گذاری ویدئو اعلام کرد، محتوای مذکور برخلاف قوانینش است. همچنین یوتیوب اعلام کرد، طی ماه گذشته هزاران ویدئو مربوط به اخبار جعلی تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا را حذف کرده از جمله چند ویدئویی که دونالد ترامپ در کانال خود در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته بود. با این وجود اتحادیه کارگری آلفابت این واکنش‌ها را کم رمق و ناکافی خواند و در بیانیه این اتحادیه آمده است: «یوتیوب قصد دارد قوانین پلتفرم را برای دونالد ترامپ اجرا کند و به جای حذف او به‌طور کامل از شبکه اجتماعی، به حذف تنها چند ویدئو بسنده کرده است.» این درحالی است که یوتیوب اعلام کرده بود کانال‌هایی هستند که ویدئوهایی درباره ادعاهای گسترده تقلب در انتخابات را حذف می‌کند. در بیانیه این شرکت آمده بود: «به دلیل رویدادهای اخیر و با توجه به آنکه نتایج انتخابات تأیید شده‌اند، با کانال‌هایی که ویدئوهای جدید با محتوای خلاف قوانین ما پست کنند، برخورد می‌شود.» چنین کانال‌هایی پس از یک بار پست محتوای خلاف قوانین به مدت یک هفته از ثبت پست ممنوع می‌شوند. در صورتی که این روند طی ۹۰ روز ۳ بار تکرار شود، یوتیوب برای همیشه کانال مذکور را مسدود می‌کند.

    تحریم ترامپ در اسنپ‌چت

اما فیس‌بوک و توییتر تنها پلتفرم‌های اجتماعی نبودند که دونالد ترامپ را ممنوع کردند. ایندپندنت در گزارشی در این باره نوشت: شبکه اجتماعی امریکایی اسنپ چت (اپ ارسال و دریافت تصاویر مخصوص تلفن همراه) نیز به تحریم رییس‌جمهور امریکا پیوست. ریچل راکوزن سخنگوی این شبکه اجتماعی در بیانیه‌ای در این باره گفت: «ما حساب کاربری دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا را قفل کردیم.» به این ترتیب تا زمانیکه ممنوعیت از سوی اسنپ چت رفع نشود، وی قادر به اشتراک گذاری محتوای جدید نخواهد بود. دونالد ترامپ در این شبکه اجتماعی حدود ۲ میلیون کاربر دارد و هنوز مشخص نیست آیا دسترسی او به اپلیکیشن دوباره فراهم خواهد شد یا خیر. این شبکه اجتماعی همچنین از ترویج حساب کاربری ترامپ نیز خودداری و اعلام کرد اصوات مروج خشونت نژادی و بی‌عدالتی را گسترش نمی‌دهد. به نوشته نشریه گاردین، این اقدامات در حالی انجام می‌شود که چند روز دیگر دوره ریاست‌جمهوری ترامپ پایان می‌یابد و کارشناسان حقوق بشر معتقدند چنین ممنوعیت‌هایی بسیار کوچک هستند و البته بسیار دیر انجام شده‌اند. آنها از مدت‌ها قبل نسبت به افزایش اخبارجعلی و خشونت‌طلبی در شبکه‌های اجتماعی و نقش رییس‌جمهوری امریکا در دامن زدن به آن هشدار داده بوده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران