شماره امروز: ۵۴۷

| | |

براساس داده‌های به‌روز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، میزان ترابرد برحسب اپراتورهای پذیرا به ترتیب همراه اول حدود 49 درصد از مشترکین سایر اپراتورها را جذب کرده

براساس داده‌های به‌روز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، میزان ترابرد برحسب اپراتورهای پذیرا به ترتیب همراه اول حدود 49 درصد از مشترکین سایر اپراتورها را جذب کرده و ایرانسل 47 درصد و رایتل تنها حدود 4 درصد از مشترکان سایر اپراتورها را جذب کرده و این نشان از جابه‌جایی مشترکان تلفن همراه در شبکه اپراتورهای مختلف برای دریافت خدمات بهتر دارد. به گزارش موج، ترابردپذیری شماره‌های موبایل یا MNP، قابلیتی برای انتقال یک شماره از یک شبکه اپراتور به شبکه دیگر است، این طرح از سال ۱۳۹۵ با هدف ارزیابی و محک زدن اپراتورها اجرایی شد و راه‌اندازی آن شرایطی را فراهم کرد که مشترکان با حفظ شماره خود بتوانند خدمات مورد نظر خود را از اپراتور جدید دریافت کنند. برخی در آن زمان مدعی بودند که اجرای این طرح شاید باعث مهاجرت بخشی از مشترکین همراه اول به سایر اپراتورها شود، اما در داده‌های سازمان تنظیم مقررات رادیویی نشان می‌دهد خدمات و سرویس‌های همراه اول در این سال‌ها باعث مهاجرت بیشتر به شبکه همراه اول اپراتورها شده است. براساس داده‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بیشترین درخواست ترابرد مشترکان تلفن همراه بین سال‌های 95 و 96 بوده است. در سال 96 تا 97 نیز تقاضا برای ترابرد از سمت مشترکان رنج ثابتی را پیموده و نهایتا از سال 97، میل مشترکان به ترابرد کردن شماره تلفن همراه خود کم شده و تاکنون روند ریزشی شدید ادامه دارد. با وجود اینکه رنج ترابردپذیری در سال‌های ابتدایی، افزایشی شدید داشت اما میزان ترابرد اکنون به کمتر از سال اول رسیده و این نشان از «اشباع درخواست‌ها» یا به عبارتی به سرانجام رسیدن نتیجه نهایی این طرح ملی دارد. براساس داده‌های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تاکنون یک میلیون و 357180 نفر درخواست ترابرد داشته‌اند که از این تعداد 598433 مشترک از ایرانسل به همراه اول مهاجرت کرده‌اند و 62448 مشترک از رایتل به این شرکت مهاجرت کرده‌اند. در مقابل، 562657 مشترک از همراه اول به شبکه ایرانسل منتقل شده‌اند و حدود 25483 مشترک از همراه اول به شبکه رایتل منتقل شده‌اند. این نسبت، نشان می‌دهد همراه اول توانسته بیشترین جذب مشترکان تلفن همراه را در طول اجرای طرح ملی ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه داشته باشد.

    میزان ترابرد برحسب اپراتورهای پذیرا

میزان ترابرد برحسب اپراتورهای پذیرا به این ترتیب بوده که حدود 49 درصد از مشترکین در زمان اجرای این طرح به همراه اول و 47 درصد به ایرانسل کوچ کرده‌اند و تنها حدود 4 درصد از مشترکان به رایتل پیوسته‌اند. همچنین براساس میزان ترابرد برحسب اپراتورهای فرستنده ایرانسل به 47 درصد بیشترین سهم در فرستادن مشترک داشته و همراه اول هم سهمی 43 درصدی داشته و رایتل هم به دلیل اینکه نسبت به دو اپراتور دیگر تعداد مشترک کمتری دارد سهمی 10 درصدی در ترابرد داشته است. براساس این گزارش هرچند میزان ترابرد در سال‌های اخیر در میان مشترکان کاهش یافته، اما در مجموع کسر ورود و خروجی اپراتورها نشان می‌دهد همچنان رقابت برای دریافت خدمات بهتر در بین مشترکان وجود داد و همراه اول در این مدت توانسته نسبت به سایر اپراتورها پیشرو باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران