شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شرکت‌های اینترنتی جهانی گوگل، فیس‌بوک، توییتر و شرکت‌های دیگر در واکنش به بخشیدن قدرت سانسور محتوای دیجیتالی به رگولاتور داخلی در پاکستان، تهدید کردند از این کشور خارج خواهند شد.

شرکت‌های اینترنتی جهانی گوگل، فیس‌بوک، توییتر و شرکت‌های دیگر در واکنش به بخشیدن قدرت سانسور محتوای دیجیتالی به رگولاتور داخلی در پاکستان، تهدید کردند از این کشور خارج خواهند شد. به گزارش ایسنا به نقل از تک کرانچ، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان هفته گذشته به سازمان مخابرات این کشور اختیار داد به حذف و مسدود کردن محتوای دیجیتالی اقدام کند که به دولت صدمه می‌زند یا به شکل‌های دیگری به یکپارچگی، امنیت و دفاع پاکستان لطمه وارد می‌کند. این شرکت‌های فناوری از طریق گروهی که اتحاد اینترنتی آسیا (AIC) نام دارد، اعلام کردند از قانون جدیدی که شرکت‌های اینترنتی را توسط پاکستان هدف می‌گیرد، نگران شده‌‌اند. علاوه بر گوگل، فیس‌بوک و توییتر، این گروه نماینده شرکت‌های اپل، آمازون، لینکدین، اکسپدیا گروپ، یاهو، Airbnb، گرب، راکوتن، بوکینگ‌دات‌کام، لاین و کلودفلر است. این نخستین‌بار نیست که این غول‌های فناوری نسبت به قانون جدید که در فوریه امسال در پاکستان پیشنهاد شد، ابراز نگرانی کرده‌‌اند. اعضای این گروه اوایل امسال پس از اینکه قانون مذکور توسط دولت پاکستان پیشنهاد شد، تهدید کردند از این کشور خارج خواهند شد و پاکستان در واکنش به این تهدید، عقب‌نشینی کرد و قول داد فرآیند مشاوره‌ای را با جامعه مدنی و شرکت‌های فناوری برگزار کند. در بیانیه گروه AIC آمده است: این مشاوره هرگز اتفاق نیفتاد و اعضای این گروه با قانون جدیدی که در پاکستان به اجرا گذاشته می‌شود، قادر به فعالیت در این کشور نخواهند بود. تحت این قانون جدید، شرکت‌های فناوری که موفق نشوند محتوای غیرقانونی را ظرف مدت ۲۴ ساعت پس از هشدار مقامات پاکستان از پلتفرمشان حذف کنند، با جریمه حداکثر ۳.۱۴ میلیون دلار مواجه خواهند شد. پاکستان همانند هند از شرکت‌های فناوری خواسته است دفاتر محلی در این کشور ایجاد کنند. مقررات جدید در حالی به اجرا گذاشته می‌شود که پاکستان برخورد با محتوای اینترنتی که نامناسب ارزیابی می‌شود را در ماه‌های اخیر تشدید کرده است.

 این کشور پیشتر بازی موبایلی محبوب PUBG را ممنوع کرد و ماه گذشته هم موقتا سرویس ویدیویی تیک‌تاک را مسدود کرده بود. کشورهایی مانند پاکستان و هند در درآمدهای مالی شرکتهای اینترنتی سهم کوچکی دارند اما هند که در سال‌های اخیر چندین قانون حمایت گرایانه را تصویب کرده است، به دلیل بزرگی بازار این کشور با اعتراض مشابه شرکت‌های اینترنتی روبرو نشده است. هند بزرگ‌ترین بازار گوگل و فیس بوک از نظر شمار کاربران به شمار می‌رود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران