شماره امروز: ۵۴۷

| | |

قانونگذاران اتحادیه اروپا توافق کردند قوانین سخت‌گیرانه‌‌تری برای صادرات و فروش فناوری‌هایی مانند فناوری شناسایی صورت، پهپادها و رایانه‌های پرسرعت وضع کنند

قوانین صادرات و فروش فناوری در اروپا سخت‌  می‌شود

قانونگذاران اتحادیه اروپا توافق کردند قوانین سخت‌گیرانه‌‌تری برای صادرات و فروش فناوری‌هایی مانند فناوری شناسایی صورت، پهپادها و رایانه‌های پرسرعت وضع کنند. به گزارش مهر به نقل از آسوشیتدپرس، اتحادیه اروپا برای سخت‌‌تر کردن قوانین فروش و صادرات فناوری‌های نظارت سایبری ازجمله دوربین‌های نظارتی و فناوری شناسایی صورت توافق کرد. قانونگذاران اتحادیه اروپا توافقنامه اولیه برای به‌روزرسانی قوانین ناظر بر کالاهایی با استفاده دوگانه مانند فناوری شناسایی صورت یا جاسوس‌افزارها را امضا کردند تا از آنها برای مقاصدی خلاف حقوق بشر استفاده نشود. فناوری‌ها و محصولات با استفاده دوگانه، شامل مواردی می‌شوند که از آنها برای مقاصد صلح‌جویانه و همچنین نظامی استفاده می‌شود. در کل این فناوری‌ها برای بیش از یک هدف به کار گرفته می‌شوند. چنین مواردی شامل فناوری‌های موشکی، هسته‌ای، هوش مصنوعی، مواد شیمیایی، زیستی، تصویربرداری گرمایی و عکسبرداری در شب می‌شود. کارشناسان «پلی استیشن۲» را مثالی از یک فناوری با استفاده دوگانه معرفی می‌کنند. رایانه‌های پرسرعت و پهپادها از دیگر مثال‌های فناوری‌هایی با استفاده دوگانه هستند. تحت قوانین جدید، شرکت‌های اروپایی باید برای صادرات محصولاتی خاص از دولت اجازه دریافت کنند و همچنین باید قواعدی را در نظر بگیرند از جمله آنکه آیا فروش کالا یا محصول مورد نظر خطری برای نقض قوانین حقوق بشر به حساب می‌آید یا خیر. در کنار این موارد شرکت‌های اروپایی باید درباره جزئیات اجازه صادرات محصولات خود برای عموم شفاف‌سازی کنند. این توافقنامه در پی سال‌های متمادی مذاکره به دست آمده و هنوز پارلمان اتحادیه اروپا آن را تایید نکرده است.

مقابله فیس‌بوک با صفحات القاکننده تقلب در انتخابات امریکا

فیس‌بوک روند مسدود کردن صفحاتی که تقلب در انتخابات امریکا را القا می‌کنند، آغاز کرده و تعدادی از این صفحات را بلوکه کرده است. به گزارش مهر به نقل از انگجت، برخی از صفحات مدعی تقلب در انتخابات امریکا که توسط حامیان دونالد‌‌ترامپ راه‌اندازی شده‌اند، میلیون‌ها تعقیب‌کننده دارند و در آنها ادعاهای متنوعی در مورد دستکاری در آرا، تقلب و تخلف در زمان شمارش آرا و غیره مطرح شده است. فیس‌بوک می‌گوید چندین صفحه شخصی و برخی صفحات متعلق به گروه‌های مدعی تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ را مسدود کرده است. یکی از این گروه‌ها به نام «سرقت را متوقف کنید»، مروج انواع فرضیه‌های توطئه در مورد برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا بوده است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران