شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه به‌رغم شیوع ویروس کرونا، برنامه‌های فضایی مطابق با برنامه زمان‌بندی دنبال می‌شود، گفت:

رییس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه به‌رغم شیوع ویروس کرونا، برنامه‌های فضایی مطابق با برنامه زمان‌بندی دنبال می‌شود، گفت: پروژه‌های ماهواره‌ای با سرعت در حال پیشرفت است. مرتضی براری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، همزمان با هفته جهانی فضا و با توجه به اینکه شعار امسال هفته جهانی فضا «ماهواره‌ها زندگی را بهتر می‌کنند» است، در خصوص کاربرد ماهواره‌ها در زندگی توضیح داد. وی گفت: امروزه آنقدر خدمات و کاربردهای ماهواره فراگیر شده که به جرات می‌توان گفت زندگی بدون ماهواره ناممکن یا خیلی سخت خواهد بود. از لحظه‌ای که شما از منزل خارج می‌شوید و نرم افزار مسیریابی خود را باز می‌کنید در حال استفاده از خدمات ماهواره‌ای هستید تا زمانیکه به منزل برمی‌گردید و در حال تماشای مثلاً پخش زنده فوتبال هستید. ارتباطات خدمات بانکی مثل عابربانک‌ها، کنترل کارت‌های سوخت، مسیریابی و… همه نمونه‌هایی از خدمات ماهواره‌ای هستند که در زندگی ما رسوخ کرده و موجب افزایش رفاه و کیفیت زندگی‌ها شده است. رییس سازمان فضایی ایران تاکید کرد: مباحثی مانند آموزش از راه دور یا پزشکی از دور نیز از حوزه‌هایی است که بر بستر خدمات ماهواره‌ای توسعه پیدا کرده‌اند و در این ایامی که توصیه به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی می‌شود این خدمات در سراسر دنیا جدی‌تر گرفته خواهد شد. وی با بیان اینکه حوزه های بسیار زیادی از خدمات ماهواره‌ای استفاده می‌کنند، خاطرنشان کرد: محیط زیست، مدیریت مخاطرات طبیعی، کشاورزی، جنگل‌ها و مراتع، اکتشافات معدن، انرژی، منابع آبی، توسعه شهری، هواشناسی، خدمات شهری و بسیار دیگر از حوزه‌ها که استفاده از خدمات ماهواره‌ای باعث ارتقای بهره‌وری در آنها خواهد شد. پایش ماهواره‌ای می‌تواند اطلاعات و داده‌های بسیار مفیدی را برای مدیریت کشور در اختیار تصمیم‌گیران قرار دهد که زمینه توسعه کشور خواهد بود. براری افزود: در کل می‌توانیم اینگونه جمع‌بندی کنیم که روز‌به‌روز بر خدمات ماهواره‌ای افزوده می‌شود و هر کدام از این خدمات می‌تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در زندگی ما تاثیرگذار باشد و در نهایت موجب رفاه اجتماعی شود.

  آرشیو داده‌های ماهواره‌ای 

در اختیار کسب‌و‌کارهای فضاپایه قرار گرفت

رییس سازمان فضایی ایران در پاسخ به این سوال که هم‌اکنون چه داده‌هایی از ماهواره‌ها استخراج می‌شود و چه بخش‌هایی از کشور از این داده‌ها استفاده می‌کنند؟ گفت: از زمان تاسیس مرکز سنجش از دور ایران تاکنون داده‌های ماهواره‌ای اخذ شده و می‌شود. یعنی هم‌اکنون آرشیوی ۴۰ ساله و بسیار گران‌بها از داده‌های ماهواره‌ای در اختیار سازمان فضایی ایران است که در اولین گام در حمایت از کسب‌و‌کارهای فضاپایه این داده‌ها را به‌صورت رایگان در اختیار آنها قرار می‌دهیم و همین داده‌ها می‌تواند یک ظرفیت بسیار مناسب برای شکل‌گیری کسب‌و‌کارهای این حوزه باشد. وی ادامه داد: هم‌اکنون نیز سازمان فضایی ایران با نصب ایستگاه‌های زمینی مختلف از ماهواره‌های مختلف و با قدرت تفکیک، تصاویر مختلف دریافت می‌کند و می‌تواند آن را در اختیار کسب و کارهای این حوزه بگذارد. تحلیل‌هایی که بر اساس این داده‌ها انجام می‌شود هم‌اکنون در حوزه‌هایی مانند محیط زیست، پایش گرد و غبار و ریزگردها، آلودگی هوا، کشاورزی، کشاورزی و پایش محصولات استراتژیک و مخاطرات طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلاً در زمان وقوع سیل در این سال‌ها با کمک پایش‌های ماهواره‌ای اطلاعات بسیار مفیدی در اختیار ستاد بحران کشور و هلال احمر قرار گرفت. معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: فقط در سال ۹۸، بالغ بر ۲۰ گزارش مدیریتی از این وضعیت‌ها تهیه و برای سازمان‌های مسوول مثل هلال احمر، سازمان مدیریت بحران، سازمان محیط زیست، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها ارسال شده که مبنای تصمیم‌گیری‌های مهمی بوده است. برای مثال با استفاده از تحلیل تصاویر ماهواره‌ای، میزان دقیق خسارت ناشی از سیل فروردین ۹۸ تعیین شد و از هدر رفتن حدود ۲,۳۰۰ میلیارد تومان بیت‌المال جلوگیری شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران