شماره امروز: ۵۴۷

| | |

این روزها حال و روز بازار سرمایه چندان مساعد نیست و حدود یک ماهی است که شاخص کل در مسیر نزول قرار گرفته است و حدود 25 درصد اصلاح کرده است.

این روزها حال و روز بازار سرمایه چندان مساعد نیست و حدود یک ماهی است که شاخص کل در مسیر نزول قرار گرفته است و حدود 25 درصد اصلاح کرده است. در همین راستا، قیمت بسیاری از نمادها نیز کاهش یافته است و در نقاط جذابی برای خرید قرار گرفته‌اند. به گزارش نبض بورس، از همین رو، می‌خواهیم وضعیت نماد همراه را مورد بررسی قرار دهیم و به این پرسش پاسخ دهیم که آیا باید اقدام به خرید این نماد کنیم یا خیر. شرکت ارتباطات سیار ایران (سهامی عام) بر اساس بند 3 مصوبه مورخ 24 تیرماه 1382 شورای عالی ادرای با انتزاع فعالیت‌های شبکه ارتباطات سیار از شرکت مخابرات ایران و انتقال آن به شرکت مزبور که با تغییر نام مرکز سنجش از راه دور ایران به شرکت ارتباطات سیار شکل گرفته، تاسیس شد و از تاریخ 1 آبان ماه 1383 فعالیت خود را آغاز کرد. در تاریخ 4 اسفندماه 1386، نام شرکت به شرکت ارتباطات سیار ایران تغییر یافت و مورخ 14 اسفندماه 1386 در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسید. در حال حاضر شرکت از شرکت‌های فرعی شرکت مخابرات ایران (سهامی عام) است. به استناد مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام مورخ 24 آبان ماه 1389 گه در تاریخ 21 آذرماه 1389 در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده، شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد. سپس بر اساس مصوبه جلسه مورخ 30 آبان ماه 1389 شرکت فرابورس ایران از تاریخ 21 آذر ماه 1389 به عنوان نهمین شرکت در فهرست نرخ‌های شرکت فرابورس ایران (بازار اول) پذیرفته و از تاریخ 29 مرداد ماه 1392 نام شرکت از فرابورس به تابلوی اصلی بورس منتقل شد.

شرکت ارتباطات سیار ایران (MCI) تحت نام تجاری همراه اول، اولین و بزرگ‌ترین اپراتور شبکه تلفن همراه ایران با حدود 62 میلیون و 794 هزار و 728 سیم کارت فعال سهم حدودا 53 درصدی از بازار تلفن همراه کشور را در اختیار دارد. همچنین این شرکت با دارا بودن میزان پوشش شبکه در 1252 شهر (تمامی شهرها)، بیش از 86.9 درصد از جمعیت روستایی و بیش از 82 هزار و 146 کیلومتر از راه‌های مواصلاتی کشور دارای بیشترین میزان پوشش در بین اپراتورهای تلفن همراه کشور ‌استو سرمایه شرکت که در بدو تاسیس 200 میلیارد تومان بوده، طی چندین مرحله به یک هزار و 920 میلیارد تومان افزایش یافته است.

      سهام همراه را بخریم یا نخریم

 تحلیل تکنیکال همراه می‌گوید که نماد پس از اصلاح نسبتا سنگین به ناحیه حمایتی پنجاه درصد فیبو واکنش مثبت داد که همچنین در کف کانال صعودی خود قرار دارد. اندیکاتور مکدی پتانسیل واگرایی مثبت را دارد و اندیکاتور rsi در پایین‌ترین مقدار خود، گارد صعودی گرفته است. نماد از لحاظ تکنیکالی با کمی صبوری پتانسیل رشد تا سقف کانال صعودی خود را در بلندمدت داراست. مطابق اطلاعات به دست آمده از تارنمای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ضریب نفوذ دایری همراه اول بیشترین میزان را در کل استان‌ها به خود اختصاص داده است. بدین‌ترتیب بیشترین تعداد سیم کارت فروخته شده مربوط به شرکت همراه اول ‌است که این نشان از ارایه خدمات مناسب، سرویس دهی خوب و اعتبار این شرکت در بین مردم دارد. با مقایسه انجام شده در خصوص سهم بازار اپراتو رها، همراه اول با 53 درصد بیشترین سهم بازار را داشته و سپس، شرکت ایرانسل با کسب 43 درصد رتبه دوم را کسب نموده و رایتل با 3 درصد در رده آخر قرار گرفته که این مهم نشان از اعتبار و گستردگی این شرکت است.

بررسی ترازنامه شرکت و در مقایسه با سال‌های مالی گذشته حاکی از آن است که موجودی نقد افزایش چشمگیری داشته است، موجودی مواد و کالا افزایش یافته است، جمع دارایی‌های جاری به علت پیش پرداخت‌ها تغییر زیادی نکرده است، با توجه به افزایش دارایی‌های ثابت مشهود، جمع دارایی‌ها افزایش داشته و سود انباشته خیلی خوب که باعث می‌شود جای نگرانی حس نشود. شرکت در سال مالی 98 فروش مناسبی داشته ولی در عوض به علت افزایش بهای تمام شده ارایه خدمات، تغییر چشمگیری در سود ناخالص مشاهده نمی‌شود. اما روند افزایشی سودآوری شرکت نشان مدیریت فروش صحیح و بهره‌برداری از زیرساخت‌ها می‌دهد. به علت افزایش هزینه‌های عمومی، اداری و تشکیلاتی و دیگر هزینه‌ها، سود عملیاتی و در کل سود خالص پس از کسر مالیات رشد قابل توجهی نداشته. نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که هزینه‌هایی که انجام شده برای بهره‌برداری و توسعه زیرساخت‌ها بوده و پیش بینی می‌شود شرکت سود آوری خوبی در سال‌های آینده داشته باشد. با توجه به افزایش سرمایه و افزایش تعداد سهام، سود خالص هر سهم کمتر از سال مالی قبل است. افزایش درآمدهای عملیاتی بیشتر از طریق خدمات داده برای مشترکین اعتباری بوده است. در کل، شرکت درآمد خیلی خوبی داشته و رشد کاملا مناسبی نسبت به سال‌های قبل داشته است.

در نهایت، با توجه به اصلاح مناسب، این نماد در کف کانال رشد ‌است و برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت مناسب است. همچنین با توجه به فروش خوب، عملیات‌های در حال تداوم و سود دهی شرکت، قابل ذکر است که این شرکت از لحاظ بنیادی دارای حمایت خوبی برای سرمایه‌گذاری ‌است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران