شماره امروز: ۵۴۷

افزایش روند توسعه اقتصاد دیجیتال با نفوذ زنجیره‌های بلوکی

| | |

محبوبیت بلاک‌چین در طول سال گذشته، فراتر از حد انتظار بوده و این فناوری را به ابزاری واقعی و کارآمد در دنیای تجارت تبدیل کرده،

گروه دانش و فن|

محبوبیت بلاک‌چین در طول سال گذشته، فراتر از حد انتظار بوده و این فناوری را به ابزاری واقعی و کارآمد در دنیای تجارت تبدیل کرده، همانطور که نفوذ بلاک‌چین، همزمان با آغاز روند توسعه اقتصاد دیجیتال، در حوزه صنعت بازی‌سازی رشد فزاینده‎ای یافته است. در معاملات مستغلات، ثبت زمین و املاک نیز از آنجا که بلاک‌چین مناسب استفاده در بازارهای خصوصی است، نیاز به واسطه‌ها را کاملا برطرف می‌کند. از طرفی دو فناوری نوین بلاک‌چین و اینترنت اشیا، در حال ایجاد تغییر و تحولی بدیع در زمینه عرضه مواد غذایی هستند و می‌توانند در آینده‌ای نزدیک، کلید امنیت غذایی جهان باشند.

در حالی که رمزارزها یا ارزهای رمزنگاری‌شده همچنان در حال رقابت برای جا باز کردن در دنیای ارز هستند، فناوری پشتیبان آن یعنی «بلاک‌چین» گام‌های گسترده‌ای در مسیر پذیرش جهانی برداشته است. این فناوری می‌تواند امکان انتقال مطمئن و معتبر داده‌ها و همچنین یک شبکه قابل ردیابی ناگسستنی را فراهم کند که این ویژگی‌ها تنها برای امور بانکی نیست.

 شرکت «KPMG»، غول خدمات مدیریتی، اعلام کرد که محبوبیت بلاک‌چین در طول سال گذشته، فراتر از حد انتظار بوده و همین امر، فناوری یاد‌شده را به ابزاری واقعی و کارآمد در دنیای تجارت تبدیل کرده است. 

پژوهشگاه فضای مجازی اعلام کرد که هوآوی طی تحقیقی با همکاری پژوهشگاه اقتصادی آکسفورد، پیش‌بینی کرده است که اقتصاد دیجیتال، تا سال ۲۰۲۵، حدود ۲۴.۳ درصد از تولید ناخالص جهانی را تشکیل خواهد داد که در مجموع رقمی حدود ۲۳ تریلیون دلار محسوب می‌شود. 

بلاک‌چین در میان فناوری‌های نوظهور که منجر به این رشد می‌شوند، مهم‌ترین تاثیر را خواهد داشت. در حالی که کاربرد برخی برنامه‌های بلاک‌چین، مانند اتصال اخیر شرکت‌های آی‌بی‌ام و ای‌تی‌آی‌ای در نروژ به این فناوری در راستای اطمینان از کیفیت غذاهای دریایی بهتر و ایمن‌تر و موفقیت پلتفرم حمل و نقل تریدلنسدر بندر اسپانیا که از این فناوری برای تسهیل عملیات حمل‌و نقل استفاده می‌کند، استفاده از آن در امور مالی، ردیابی و کنترل زنجیره تامین را شامل می‌شود، برنامه‌های دیگری نیز وجود دارند که با وجود اجرایی شدن از سوی بلاک‌چین کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

     بلاک‌چین در صنعت بازی‌سازی

نفوذ بلاک‌چین، همزمان با آغاز روند توسعه اقتصاد دیجیتال، در حوزه صنعت  بازی‌سازی رشد فزاینده‎ای یافته است. محبوبیت بازی‌های آنلاین چند نفره در ماه‌های اخیر به‌شدت افزایش یافته است، از سوی دیگر شیوع کرونا و تشدید محدودیت‌های رفت‌ و آمد و در نتیجه، قرنطینه خانگی میلیون‌ها نفر نیز، بر سرعت رشد این نوع جدید از سرگرمی افزوده است. بازی‌های آنلاین مشهوری چون ورلد آف وارکرفت، فاینال فنتسی و الدر اسکرول آنلاین، زمینه به هم پیوستن جوامع گوناگون، ایجاد تیم‌ و کسب درآمدهای ارزی را برای بازیکنان در یک اکوسیستم مشترک فرآهم می‌آورند. فناوری بلاک‌چین می‌تواند با هدف شبیه‌سازی خدمات مالی دنیای واقعی، در توسعه این سیستم‌های توکن‌محور نقش موثری داشته باشد. 

شرکت بازی‌های ویدیویی بلاک‌چین هورایزن طی پروژه‌ای جدید به بازتعریف ایده مالکیت در دنیای نوظهور دفتر کل توزیع‌شده پرداخته است. شرکت یادشده در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد تغییرات اساسی در بخش اقلام قابل معامله در بازی با استفاده از یک سیستم عامل اتریوم به نام آرکادیوم است. این پلتفرم بلاک‌چین‌محور، امکان مالکیت یک آیتم خاص را برای بازیکن تامین می‌کند و هنگام انجام معاملات بین بازیکنان، خرید و فروش اجناس را تسهیل می‌بخشد. این شرکت قصد دارد با ثبت نام بازیکنان در دفتر کل توزیع شده مرتبط با رمزارزها، ویژگی‌های ابتکاری و به دنبال آن تجربی بازی را ارتقا دهد.

   بلاک‌چین در املاک و مستغلات

در سال ۱۸۶۲ دولت انگلستان برای پشتیبانی و محافظت از حقوق مالکیت، در سراسر انگلیس و ولز، اداره ثبت اچ‌ام‌لند را تاسیس کرد. این اداره تا به امروز حدود ۲۵ میلیون عنوان ملکی را به ثبت رسانده است. اما در حال حاضر با روی کار آمدن و امکان بهره‌گیری از فناوری بلاک‌چین رویای فرآیندهای بدون کاغذ بازی محقق شده است. به عقیده بسیاری از کارشناسان، ماموریت این اداره ثبت به پایان رسیده است. رقابت برای تبدیل شدن به سرآمدترین پلتفرم ثبت جهانی زمین بر اساس معیارهای سرعت، سادگی و رویکرد باز نسبت به داده‌ها، رسما آغاز شده است. امروزه دولت‌های بیشتری در حال اقدام برای استفاده از فناوری بلاک‌چین برای امور مربوط به ثبت و تامین سوابق هستند.

 اوکراین، گرجستان و سوئد از جمله کشورهایی هستند که همگی معاملات مستغلات، ثبت زمین و املاک را با استفاده از بلاک‌چین انجام می‌دهند. نشانه‌گذاری املاک و مستغلات تجاری موضوعی است که در زمان حاضر بسیار جدی‌تر از گذشته مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این میان، معاملات مبتنی بر بلاک‌چین نیاز به واسطه‌ها را کاملا برطرف می‌کند. 

این ویژگی نشان می‌دهد که فناوری بلاک‌چین مناسب استفاده در بازارهای خصوصی مانند املاک و مستغلات است. زمین و ملک یکی از قدیمی‌ترین انواع سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود، اما هزینه بالای ثبت و مشکلات مربوط به نقدینگی از بزرگ‌ترین موانع پیش روی سرمایه‌گذاران این حوزه محسوب می‌شود.

 بنابراین روش‌های نوین تایید و پرداخت از طریق ارایه مدل‌های جدید، کمک شایان توجهی به خریداران است. از سوی دیگر، مقرون‌به‌صرفه نبودن خرید کل یک ملک نباید مانع ورود افراد به بازار املاک و مستغلات شود. مالکیت گسترده و فروش کسری املاک نیز بازار جهانی جدیدی را به وجود می‌آورد. همین امر، سبب شکل‌گیری موج راه‌اندازی شرکت‌های املاک و مستغلات مبتنی بر بلاک‌چین شده است که تمامی مسائل و چالش‌های پیش روی را با راه‌حل‌های نوآورانه حل می‌کنند.

   بلاک‌چین در صنعت اتومبیل

صنعت اتومبیل نیز می‌تواند از طریق این دفاتر دیجیتالی و فناوری مبتنی بر بلاک‌چین، سود و ارزش زیادی ایجاد کند. بر اساس گزارش آی‌بی‌ام، ۶۲ درصد از مدیران شرکت‌های بزرگ خودروسازی معتقدند که بلاک‌چین تا سال ۲۰۲۱ به نیرویی تاثیرگذار در بخش خودرو بدل خواهد شد.

 از سوی دیگر، خودروسازان پیشرو در حال برنامه‌ریزی برای اجرای پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین هستند. شرکت بی‌ام‌دبلیو قصد دارد از دفاتر کل توزیع شده، برای کمک به ردیابی مسیر تولید مواد اولیه و قطعات یدکی در سطح جهانی استفاده کند. این فناوری در حال ظهور، افق وسیع‌تری را در زنجیره‌های تامین بین‌المللی ایجاد و ردیابی و نظارت را به شکل محسوسی تسهیل می‌کند.

    کلید امنیت غذایی جهان

از طرفی دو فناوری نوین بلاک‌چین و اینترنت اشیا، در حال ایجاد تغییر و تحولی بدیع در زمینه عرضه مواد غذایی هستند و می‌توانند در آینده‌ای نزدیک، کلید امنیت غذایی جهان باشند. صنعت عرضه و تولید غذا یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین امور در جهان امروز به شمار می‌‍رود. با این حال، ایمنی مواد غذایی همچنان به عنوان یک چالش بزرگ و عامل مرگ و میر حدود نیم میلیون نفر در هر سال شناخته می‌شود. 

طبق گزارش پژوهشگاه فضای مجازی، دو فناوری نوین بلاک‌چین و اینترنت اشیا، در حال ایجاد تغییر و تحولی بدیع در زمینه عرضه مواد غذا هستند و بر اساس مطالعات انجام شده از سوی متخصصان، می‌توانند در آینده‌ای نزدیک، کلید امنیت غذایی جهان باشند. 

ارزش کل زنجیره تولید و توزیع مواد غذایی، بیش از ۸۱ تریلیون دلار است و باعث جذب و استخدام صدها میلیون نفر در اقصی نقاط جهان شده است. با وجود این مسائل مربوط به آسیب‌های ناشی از عدم سلامت مواد غذایی همچنان به قوت خود باقی هستند. بر اساس پژوهش‌های صورت‌گرفته، هر ساله، بیش از ۶۰۰ میلیون نفر در جهان بر اثر خوردن مواد غذایی فاسد و ناسالم، بیمار می‌شوند که از این تعداد ۴۲۰ هزار نفر زندگی خود را از دست می‌دهند. یک مطالعه جدید نشان داده است که ادغام فناوری‌های بلاک‌چین و اینترنت اشیا، می‌تواند بسیاری از نقاط ضعف در تامین ایمنی مواد غذایی را از بین ببرد. پژوهش یادشده که توسط شرکت‌های کوین تلگراف و وی‌چین انجام شده، نشان می‌دهد که سهم فناوری اینترنت اشیا، در تولید مواد غذایی طی پنج سال آینده، از ۱۴ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید. بهره‌گیری از اینترنت اشیا فواید بسیاری در صنعت تولید مواد غذایی غذا دارد. از جمله این فواید می‌توان به نظارت جامع از طریق حسگرهای هوشمند، اتوماسیون فرآیندها با استفاده از ربات‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین و سایر تجهیزات خودمختار جهت حمل‌ونقل و ظهور مدل‌های جدید برای مبادلات تجاری اشاره کرد. علاوه بر این، فناوری یاد شده، به واسطه مکانیزه شدن فرایند تولید و توزیع، وفاداری مشتری‌های نگران کیفیت و سلامت غذا را افزایش می‌دهد. بلاک‌چین نیز نقش بسیار مهمی را در آینده زنجیره تامین مواد غذایی ایفا خواهد کرد. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که این فناوری تا سال ۲۰۲۳، قابلیت ردیابی حداقل ۱۰ درصد از محصولات تولیدی صنایع غذایی جهان را خواهد یافت. بلاک‌چین مزایای فراوانی برای صنایع غذایی جهان در بر دارد. این مزایا، افزایش اعتماد در نتیجه یک فرآیند اثبات‌شده، تعامل مصرف‌کننده از طریق یک مکانیسم شفاف، التزام دولت در مورد قابلیت ردیابی و کاهش تحریف اطلاعات در زنجیره تامین را شامل می‌شود. 

ادغام بلاک‌چین و اینترنت اشیا یک عامل تحول‌زا و انقلابی در فرایند عرضه مواد غذایی خواهد بود. شرکت نروژی یونیسات به عنوان یک موسسه پیشرو در این حوزه، سامانه جدیدی موسوم به سی‌فودچین را به صورت آزمایشی افتتاح کرده است. این سامانه در حوزه صنعت مواد غذایی دریایی فعالیت ‌می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران