شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سال‌ها قبل از هک بی‌سابقه توییتر که دو هفته قبل رخ داد، برخی پیمانکاران توییتر با دسترسی به ابزار داخلی این شرکت از چهره‌های مشهور فعال در این شبکه اجتماعی جاسوسی می‌کردند. به گزارش مهر به نقل از ورج،

جاسوسی پیمانکاران توییتر  از چهره‌های مشهور لو رفت

سال‌ها قبل از هک بی‌سابقه توییتر که دو هفته قبل رخ داد، برخی پیمانکاران توییتر با دسترسی به ابزار داخلی این شرکت از چهره‌های مشهور فعال در این شبکه اجتماعی جاسوسی می‌کردند. به گزارش مهر به نقل از ورج، گزارشی که توسط شبکه بلومبرگ منتشر شده نشان می‌دهد پیمانکاران مذکور با سوءاستفاده از ابزار و امکانات داخلی توییتر که به آنها دسترسی داشته‌اند از برخی چهره‌ای مشهور ورزشی، خوانندگان و غیره در این شبکه اجتماعی جاسوسی می‌کردند. افشای این موضوع به نگرانی‌های تازه‌ای در مورد میزان جدی گرفته شدن امنیت و حریم شخصی کاربران توییتر توسط مدیران این شبکه اجتماعی دامن زده است. ابزار مورد سوءاستفاده به کارمندان توییتر امکان می‌دهد تا برای باز تنظیم یا ریست کردن حساب‌های کاربری یا واکنش نشان دادن به انتشار محتوای غیرمجاز وارد عمل شوند. اما حالا مشخص شده این ابزار برای سوءاستفاده و هک حساب‌های مختلف نیز قابل استفاده است و در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ برخی پیمانکاران و همکاران ثالث توییتر با سوءاستفاده از این ابزار و به بهانه کمک کردن و راهنمایی اشخاص مشهور فعال در توییتر به اطلاعات خصوصی آنها دسترسی یافته‌اند. توییتر بسیار دیر متوجه این موضوع شده و تلاش کرده از این نوع سوءاستفاده‌ها جلوگیری کند. برخی از این پیمانکاران توسط شرکت Cognizant به توییتر معرفی شده بودند و نکته جالب اینکه این شرکت باوجود رسوایی اخیر کماکان با توییتر همکاری دارد. بیش از ۱۵۰۰ پیمانکار و کارمند به قابلیت‌های مربوط به تغییر در تنظیمات حساب‌های کاربری توییتر دسترسی دارند. توییتر در واکنش به این خبر هرگونه سوءاستفاده این افراد از قابلیت‌هایی که در اختیار دارند را در یک ماه اخیر رد کرده است. این شرکت مدعی شده در صورت شناسایی هر مورد تخلف جدی همکاری خود با کارمند متخلف را پایان داده و وی را اخراج می‌کند.

فیس بوک   از کمیسیون آنتی‌تراست اروپا  شکایت می‌کند

فیس‌بوک با شکایت از کمیسیون آنتی‌تراست اتحادیه اروپا، آن را متهم می‌کند که برای تحقیقات در این شرکت خواهان بررسی حجم وسیعی از اطلاعات بی‌ربط هستند. به گزارش مهر به نقل از رویترز، فیس‌بوک به دلیل درخواست اطلاعات بیش از حد ملزوم از سوی کمیسیون آنتی‌تراست (ضدانحصار) اتحادیه اروپا از این سازمان شکایت می‌کند. به گفته فیس‌بوک اطلاعات درخواستی این کمیسیون شامل جزییات اطلاعات شخصی برای تحقیق درباره وضعیت داده‌های شرکت و بازار آن است. از سال گذشته میلادی فیس‌بوک به‌شدت تحت فشار و تحقیقات مقامات آنتی‌تراست اتحادیه اروپا است. یکی از این تحقیقات به مخزن اطلاعاتی مربوط است. تحقیقی دیگر که از سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز شده درباره بازار آنلاین شرکت است و داده‌های بیش از ۸۰۰ میلیون کاربر فیس‌بوک در ۷۰ کشور را شامل می‌شود که کالاهایی را خریدوفروش می‌کنند. این شرکت اعلام کرده ۳۱۵ هزار سند معادل ۱.۷ میلیون صفحه در اختیار کمیسیون آنتی‌تراست اتحادیه اروپا قرار داده است. تیم لمب یکی از مقامات فیس بوک در بیانیه‌ای در این باره می‌نویسد: «ماهیت عجیب درخواست‌های کمیسیون آنتی‌تراست اتحادیه اروپا بدان معنا است که ما باید اسنادی را در اختیار آن قرار دهیم که هیچ ارتباطی به ماهیت تحقیقات ندارد مانند اطلاعات شخصی کارمندان از جمله داده‌های پزشکی، اسناد مالی و اطلاعات خصوصی درباره اعضای خانواده کارمندان. ما معتقدیم چنین درخواستی باید از سوی دادگاه‌های اتحادیه اروپا بررسی شود.» کمیسیون آنتی‌تراست اتحادیه اروپا اعلام کرده در دادگاه از خود دفاع خواهد کرد.

کارمندان گوگل تا پایان ژوئن ۲۰۲۱ دور کار شدند

گوگل با توجه به ارزیابی از شیوع ویروس کرونا، تصمیم گرفته بخش اعظم ۲۰۰ هزار کارمند و پیمانکار خود را تا پایان ژوئن سال آینده میلادی دور کار کند. به گزارش مهر به نقل از آسوشیتدپرس، ساندار پیچای مدیر ارشد اجرایی گوگل این تصمیم را اعلام کرد. همچنین این اقدام شامل دیگر شرکت‌های زیرمجموعه آلفابت (شرکت مادر گوگل) نیز می‌شود. گوگل قبلا اعلام کرده بود تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۲۰) دفاتر خود را بسته نگه می‌دارد اما طبق خبر جدید مدت زمان تعطیلی دفاتر این شرکت شش ماه افزایش یافته است. پیچای در ایمیلی به کارمندان گوگل نوشت: «می‌دانم افزایش مدت زمان دورکاری بازخوردهای مختلفی میان کارمندان به وجود می‌آورد و می‌خواهم به شما بگویم از خودتان مراقبت کنید. امیدوارم این اقدام انعطاف‌پذیری مورد نیاز کارمندان برای ایجاد توازن میان فعالیت‌های کاری و مراقبت از خود و خانواده شان طی ۱۲ ماه آینده را فراهم کند.» چنین تصمیمی روی بیش از ۱۲۳ هزار کارمند گوگل و شرکت‌های زیرمجموعه آلفابت و همچنین ۸۰ هزار پیمانکار مشغول به کار در دفاتر این شرکت، تاثیر می‌گذارد. البته گوگل ابتدا تصمیم داشت طی تابستان سال جاری اجازه دهد تعداد زیادی از کارمندان در دفاتر این شرکت واقع در کالیفرنیا به سرکار خود برگردند. اما گسترش شیوع کووید۱۹ سبب شد تا این شرکت مدت زمان دورکاری را تا ماه ژانویه ۲۰۲۱ تمدید کند و اکنون نیز اعلام کرده کارمندان تا ژوئن ۲۰۲۱ از راه دور به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران