شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پژوهشگران امریکایی، فناوری جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند امکان شارژ سریع‌تر باتری‌های لیتیومی را فراهم کند و میزان انفجار را در ابزار الکترونیکی کاهش دهد.

پژوهشگران امریکایی، فناوری جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند امکان شارژ سریع‌تر باتری‌های لیتیومی را فراهم کند و میزان انفجار را در ابزار الکترونیکی کاهش دهد. 

به گزارش ایسنا به نقل از ساین‌مگ، باتری‌های تلفن همراه اغلب آنقدر گرم می‌شوند که امکان آتش گرفتن آنها وجود دارد. این مشکل در بیشتر موارد به باتری‌های لیتیوم‌یونی برمی‌گردد. این باتری‌ها با وجود فراهم کردن شارژ بلندمدت برای ابزار خود، می‌توانند حرارت آن را نیز بالا ببرند. پژوهشگران دانشگاه تگزاس ای‌‌اند‌ام (Texas A&M)، فناوری جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند از گرم شدن باتری لیتیومی و آسیب دیدن آن پیشگیری کند. آنها طراحی جدیدی برای‌اند باتری ارایه داده‌اند که در آن از یک نانولوله کربنی استفاده می‌شود و امکان ذخیره ایمن تعداد زیادی از یون‌های لیتیوم را فراهم می‌کند تا خطر آتش گرفتن باتری کاهش یابد. پژوهشگران باور دارند که این فناوری جدید به شارژ سریع‌تر باتری‌های لیتیومی کمک خواهد کرد. ژوران نوح از پژوهشگران این پروژه گفت: «ما نسل جدیدی از آندها را برای باتری‌های لیتیوم‌یونی طراحی کرده‌ایم که در تولید جریان‌های مورد نیاز برای شارژ سریع ابزارهای الکترونیکی، عملکرد کارآمدی دارند. این فناوری جدید، از انباشته شدن لیتیوم بیرون از‌اند پیشگیری می‌کند زیرا همین موضوع، یکی از دلایل مهم انفجار ابزار است. وی افزود: «در طراحی‌اند باتری، معمولا از لیتیوم خالص استفاده می‌شود. اگرچه تراکم انرژی لیتیوم بالا است اما امکان از بین رفتن آن نیز وجود دارد.» پژوهشگران برای برطرف کردن این مشکل آندهایی را با استفاده از نانولوله‌های کربن طراحی کرده‌اند که قابلیت رسانایی بالایی دارند و سبک‌وزن هستند. نانولوله‌های کربن توانستند توانایی باتری را برای شارژ سریع‌تر افزایش دهند. نوح افزود: «ساخت باتری‌های لیتیوم که ایمن هستند و طول عمر زیادی دارند، چالش علمی چند دهه به شمار می‌رود. آندهایی که ما ابداع کرده‌ایم، بر این موانع غلبه می‌کنند و گام مهمی به سوی کاربردهای تجاری باتری‌های لیتیومی به شمار می‌روند.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران