شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مسوولان شهر یاماتو در ژاپن اعلام کردند افراد پیاده از این پس اجازه ندارند حین راه رفتن در مسیرهای تردد عمومی، میادین و پارک‌ها از موبایل استفاده کنند.

مسوولان شهر یاماتو در ژاپن اعلام کردند افراد پیاده از این پس اجازه ندارند حین راه رفتن در مسیرهای تردد عمومی، میادین و پارک‌ها از موبایل استفاده کنند. به گزارش دیجیاتو به نقل از ان‌دی‌تی‌وی، این اولین‌باری است که چنین ممنوعیتی در ژاپن اعمال می‌شود. البته استفاده از موبایل حین راه رفتن فعلا در یاماتو جریمه ندارد.

طبق گفته مقامات یاماتو هدف از وضع این قانون در شهر، هشدار به جوانان و افراد کهنسال در مورد خطرات حواس پرتی با موبایل حین تردد در خیابان است و قرار شده که از هفته آینده قانون جدید در آن به اجرا در بیاید. اما این تنها شهر در دنیا نیست که چنین قوانینی را برای استفاده از موبایل حین راه رفتن تصویب کرده. سال گذشته کره جنوبی نیز گام‌های مشابهی را برای هوشیار ساختن شهروندانش نسبت به خطرات این نوع استفاده از موبایل برداشت.

برای مثال در شهری به نام Ilsan سیستمی در چهارراه‌ها نصب شد که نورهایی چشمک‌زن و پرتوهای لیزری را حین عبور و مرور پیاده‌ها به سمت عابرین و خودروها می‌تاباند تا در صورتی که مشغول استفاده از موبایل هستند حواسشان را جمع کنند. در هر حال اقدام مقامات شهر یاماتو در ژاپن مورد حمایت بسیاری از شهروندان آن قرار گرفته و حالا به‌ندرت پیش می‌آید که فردی در این شهر حین راه رفتن در خیابان از موبایل استفاده کند. طبق تحقیقاتی که شرکت ژاپنی NTT Docomo (غول صنعت موبایل این کشور) در سال ۲۰۱۴ انجام داد، عابرین پیاده حین خیره شدن به نمایشگر موبایل خود ۹۵ درصد از میدان دیدشان نسبت به محیط را از دست می‌دهند.

این شرکت برای انجام تحقیقات خود نوعی شبیه‌سازی کامپیوتری را انجام داد تا مشخص کند اگر ۱۵۰۰ مسافر ایستگاه شیبویا در توکیو حین عبور از چهار راه مجاور به آنکه شلوغ‌ترین در دنیاست (تصویر اصلی مطلب)، به موبایل‌هایشان نگاه کنند چه اتفاقی رخ می‌دهد. نتایج نشان می‌داد که دو‌سوم از این افراد بدون هیچ حادثه‌ای به سمت دیگر خیابان می‌روند؛ ۴۴۶ مورد برخورد شخص با شخص رخ می‌دهد و ۱۰۳ نفر دیگر نیز با خودروها تصادف خواهند کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران