شماره امروز: ۵۴۷

مقدمه شکل‌گیری پلتفرم‌ها، دیتاسنترها و خدمات ابری است

| | |

رییس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به ارایه خدمات ابری و دیتاسنتری گفت: باید از وابستگی به پلتفرم‌های غربی و جهانی که لرزان هستند و حتی رییس‌جمهوری آن کشورها هم روی این پلتفرم‌ها امنیت کلامی ندارد و کاربران این پلتفرم‌ها هم خودبه‌خود حذف می‌شوند،

گروه دانش و فن|

رییس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به ارایه خدمات ابری و دیتاسنتری گفت: باید از وابستگی به پلتفرم‌های غربی و جهانی که لرزان هستند و حتی رییس‌جمهوری آن کشورها هم روی این پلتفرم‌ها امنیت کلامی ندارد و کاربران این پلتفرم‌ها هم خودبه‌خود حذف می‌شوند، نجات پیدا کنیم.

مراسم افتتاح دیتاسنتر تبریز به عنوان بزرگ‌ترین مرکز داده منطقه غرب و شمال غرب کشور در جهت توسعه و تکمیل زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات، امروز با حضور سید ابوالحسن فیروزآبادی، رییس مرکز ملی فضای مجازی، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی و محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. فیروزآبادی در این مراسم با بیان اینکه با یک تحول اساسی مواجهیم که غربی‌ها از آن به عنوان تحویل دیجیتال یاد می‌کنند، گفت: «شاید تحول دیجیتال، عنوان قاصری باشد برای تحولی که رخ می‌دهد، اما با توجه به شکل گرفتن این تحول در فضای مجازی، مجازا آن را می‌پذیریم، اما این تحول دیجیتال در همه حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دولت‌ها در حال شکل‌گیری است.» وی با بیان اینکه در شورای عالی فضای به تحول دیجیتال، نگاه ویژه داریم، گفت: «در این تحول ابتدا توجه ما به زیرساخت‌هاست و یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها، شبکه ملی اطلاعات است. تحول در شبکه ملی اطلاعات می‌تواند از لایه کاربران شروع شود. برای اینکه تحولی ملی داشته باشیم، باید شبکه را طوری طراحی و اجرا کنیم که بخش عمده‌ای از این تحول بر زیر ساخت‌های ملی کشور صورت گیرد و به همین دلیل شبکه ملی اطلاعات تعریف شده و روی آن شبکه ملی ارتباطات، به عنوان اولویت کشور شناخت شده است. در حالی که معتقدیم این تحول با منطق پلتفرمی و اجتماعی شدن همه پدیده‌ها و تعاملی شدن همه فرآیندهاست، همه حوزه‌ها باید به‌صورت متوازن مورد توجه قرار گیرد. در کنار شبکه ملی به بحث دولت الکترونیکی، اقتصاد دیجیتال و آموزش دیجیتال توجه ویژه شده است؛ همان‌طور که در دوران شیوع کرونا، پروژه‌های اقتصادی ویژه‌ای در حوزه اقتصاد دیجیتال مورد توجه قرار گرفت.» دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه در حوزه حمل‌ونقل، گردشگری و کسب‌وکارهای خرد شاهد تحولات بزرگی در کشور بودیم، افزود: «ممکن است در این دوره به دلیل شیوع کرونا، شبکه گردشگری در اولویت نباشد، اما پلتفرم‌های دیگر مورد توجه قرار گرفتند. یکی از آنها پروژه «شاد» برای آموزش مجازی دانش‌آموزان بود که روی زیرساخت‌هایی که سال‌های گذشته شکل گرفته بود، اجرا شد و امیدواریم در مهرماه امسال بر اساس جلسه شورا و در هماهنگی با سایر دستگاه‌ها از جمله وزرات آموزش و پروزش و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شاهد شکل‌گیری کلاس مجازی بر پلتفرم دانش‌آموزی باشیم.»

    سه رکن شبکه ملی اطلاعات

امنیت، پایداری و اعتماد

رییس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه فضای مجازی چند رکن دارد که باید به آنها توجه کرد، گفت: «امنیت، پایداری و اعتماد در شبکه، سه رکن در فضای مجازی کشور است از شبکه ملی اطلاعات شروع می‌شود. پروژه امروز و افتتاح دیتاسنتر، یک بخش کوچک از تصویر بزرگی است که برای فضای مجازی کشور در شورای عالی فضای مجازی طراحی شده و با دقت در حال پیگیری است. شورا این فضا را رها نکرده و ما با دقت بالا همه پروژه‌ها را بررسی می‌کنیم. همانطور که در حوزه اعتماد به فضای مجازی، وقتی دیدیم پدیده فیشینگ در نظام بانکی رخ می‌دهد، اصلاح را به روش رمز پویا انجام دادیم و این کار بزرگ بر بستر پلتفرم‌های داخلی کشور انجام شد. البته ما در بعضی از حوزه‌ها شاهد تاخر هستیم اما این تاخر در همه کشورها وجود دارد. اما نهادهای حاکمیتی و مراکز اصلی کشور که متولی حوزه تحول دیجیتال هستند، از دستگاه‌ها مطالبه دارند که این تاخر را جبران کنند.» 

فیروزآبادی با اشاره به اختلاف نظرها در نگاه به فضای مجازی بیان کرد: «جداسازی حوزه شبکه از پلتفرم و پلتفرم از کاربر، غلط است و ما باید اثرات متقابل اینها را بررسی کنیم. ما در تعاریف شبکه ملی اطلاعات در کشور، کمی دچار اختلاف‌نظر هستیم اما در مرکز ملی، سیاست مشخصی داریم. همانطور که مقام معظم رهبری آذرماه سال گذشته درباره شبکه ملی اطلاعات فرمودند، خدمات پایه کشور باید به‌صورت ملی انجام شود که یکی از آنها، ارایه خدمات ابری و دیتاسنتری است.» دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود:« با بیان اینکه باید باید از وابستگی بد به پلتفرم‌های غربی و جهانی که لرزان هستند و حتی رییس‌جمهوری آن کشورها هم روی این پلتفرم‌ها امنیت کلامی ندارد و کاربران این پلتفرم‌ها هم خودبه‌خود حذف می‌شوند، نجات پیدا کرده و پلتفرم‌های بومی را جایگزین کنیم. باید منطق پلتفرمی را در همه حوزه‌های کشور و خصوصا در حوزه پیام‌رسانی و ذخیره اطلاعات، تامین کنیم.» 

فیروزآبادی با بیان اینکه وقتی از دولت الکترونیکی حرف می‌زنیم، به‌دنبال دولت به‌مثابه پلتفرم هستیم، افزود: «وقتی از پروژه «شاد» حرف می‌زنیم، منظور پلتفرمی است برای استفاده همه کسانی که در نظام آموزشی کشور فعالیت می‌کنند. مقدمه شکل‌گیری پلتفرم‌ها همین دیتاسنترها و خدمات ابری است که باید مورد توجه قرار بگیرد. به دنبال این هستیم که با صورت گرفتن خدمات ابری، به نقطه‌ای برسیم که از خدمات ابری شرکت‌هایی مانند اپل و وندورهای هوآوی و سامسونگ که اطلاعات کاربران در کشور در آنها ذخیره می‌شود و امکان قطع شدن و از دست رفتن آها وجود دارد، بی‌نیاز شویم. به همین منظور لازم است خدمات ابری در کشور ارایه شود و هم ابر موبایل داشته باشیم و هم از امکانات پلتفرم به عنوان سرویس، نرم‌افزار به عنوان سرویس برخوردار شویم. ۱۸ در صد از دانشجویان ما در حوزه آی‌تی تحصیل می‌کنند که می‌توانند کارگزاران تحول دیجیتال در منطقه باشند. باید پلتفرم‌هایی داشته باشیم که نیروی متخصص داخل کشور بتوانند با کمک زیر ساخت‌ها آنها را طراحی کنند و جهش تولید را رقم بزنند.»

    نباید فضای دوقطبی ایجاد کنیم

در این مراسم همچنین آذری جهرمی اظهار کرد: «در راستای توسعه زیرساخت‌های اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات، پروژه حمایت از پیام‌رسان‌های بومی و موتور جست‌وجو، با وجود همه تنگناهایی که داشتیم، شرکت ارتباطات زیرساخت سرمایه‌گذاری خوبی انجام داده که این پروژه در مردادماه افتتاح می‌شود. تاکنون چهار ایستگاه برای حرکت توسعه‌ای شبکه ملی اطلاعات افتتاح شده است. راه‌اندازی اولین مرکز داده اقماری شبکه ملی اطلاعات برای خودکفایی زیرساخت‌های مورد نیاز کسب‌وکارها، توسعه ارتباطی ۱۵۰۰ روستا برای عدالت ارتباطی با حضور رییس‌جمهوری، ارایه بسته حمایتی برای کسب‌وکارها در جهت اقتصاد دیجیتال و ارتباط‌رسانی به ۱۰۳۴ روستا در مناطق محروم کشور از جمله این پروژه بوده‌ه است. امروز با راه‌اندازی دومین مرکز داده اقماری شبکه ملی اطلاعات، چهارمین ایستگاه این قطار راه‌اندازی می‌شود. این مرکز به عنوان بزرگ‌ترین مرکز داده غرب و شمال‌غرب کشور در تبریز افتتاح می‌شود که می‌تواند به پایداری ارتباطات در شبکه ملی اطلاعات و تمرکززدایی از تهران کمک کند. با وجود این دیتاسنتر، کیفیت ارتباطات برای مردم شمال غرب کشور بهتر می‌شود و با ارایه خدمات ابری و هم مکانی، شاهد کاهش هزینه کسب‌وکارها خواهیم بود.» 

وزیر ارتباطات گفت: «از زمانی که من در مجلس حضور پیدا کردم صحبت‌هایی در فضای مجازی مطرح شد. تا زمانی که فرصت گفت‌وگو و پرسش و پاسخ وجود دارد می‌توان به پیشرفت امیدوار بود. نباید در این بین دو قطبی ایجاد کرد. مجلس جای گفت‌وگو است. نماینده سوال می‌پرسد و وزیر پاسخ می‌دهد. این، ساز و کار مجلس است. تا زمانی که گفت‌وگو وجود دارد باید به پیشرفت امیدوار بود. بنابراین به جای ایجاد دو قطبی باید گفت‌وگو کنیم.»


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران