شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رمزارزها به دلیل نوسان قیمتی بالایی که دارند و محدودیت‌هایی که از سوی طرف خارجی از بعد قوانین و مقررات بانکی و مالی در زمان تبدیل رمزارزها به پول رایج کشور مذکور دارند،

رمزارزها به دلیل نوسان قیمتی بالایی که دارند و محدودیت‌هایی که از سوی طرف خارجی از بعد قوانین و مقررات بانکی و مالی در زمان تبدیل رمزارزها به پول رایج کشور مذکور دارند، برای معاملات با ارقام متوسط و بزرگ خیلی کارایی ندارد. امیرعباس امامی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به آخرین وضعیت رمزارزها در کشور اظهار کرد: «با توجه به نبود قوانین و مقررات مشخص و شفاف و برخی محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های تلویحی متاسفانه امکان بهره‌مندی کسب‌وکارها و اقتصاد کشور از مزیت‌های رمزارزها وجود ندارد. در حال حاضر کاربردهای رمزارزها در کشور محدود به خرید و فروش در برخی اکسچنج‌های داخلی و یا خرید رمزارزهای مختلف از برخی صرافی‌های رمزارزی با هدف سرمایه‌گذاری است.» این فعال حوزه استارتاپ‌ها با بیان اینکه مزیت رمزارزها الکترونیکی بودن نیست، گفت: «پول سال‌هاست که الکترونیکی شده. مزیت رمزارزها غیرمتمرکز کردن این فضاست. در واقع باید گفت اقتصاد جهان به‌سمت غیرمتمرکز شدن در حرکت است و در این گذار پول هم مشمول فرایند غیرمتمرکز شدن خواهد شد. با توجه به توسعه تکنولوژی بلاک‌چین و کاربرد گسترده رمزارزها در این فضا، در آینده بخش قابل توجهی از اقتصاد جهان در این حوزه شکل خواهد گرفت.» وی درباره امنیت نقل و انتقالات تجاری با رمزارزها تصریح کرد: «رمزارزها اغلب منجربه افزایش امنیت می‌شوند. اما باید به جزئیات معماری و ساختار پلتفرم زیرساختی آن رمزارز توجه کرد و نمی‌توان یک حکم کلی در این خصوص صادر کرد. به‌علاوه باید منظور از امنیت نقل و انتقال را نیز به شکل دقیقی تعریف کرد و مشخص کرد منظور از امنیت از چه زاویه و بعدی است.»

   نقش رمزارزها در دور زدن تحریم‌

امامی با اشاره به استفاده از رمزارزها در شرایط تحریم گفت: «موضوع تحریم‌های ایران لایه‌های مختلفی دارد و تنها یکی از لایه‌های آن نقل و انتقالات مالی است. در این لایه هم رمزارزها به دلیل نوسان قیمتی بالایی که دارند و محدودیت‌هایی که سمت طرف خارجی از بعد قوانین و مقررات بانکی و مالی در زمان تبدیل رمزارزها به پول رایج کشور مذکور وجود دارد، برای معاملات با ارقام متوسط و بزرگ خیلی کارایی ندارد. هرچند در ابعاد خرد می‌توان از این روش نیز بهره برد ولی رمزارزها در معنی رمزارزهای رایجی مثل بیت‌کوین مشکل تحریم ما را حل نخواهند کرد.» وی با بیان اینکه تعیین تکلیف رمزارزها باید از سوی بانک مرکزی باشد، خاطرنشان کرد: «قطعا متولی و مسوول اصلی رگولاتوری امکان استفاده از رمزارزها در تبادلات مالی کشور بانک مرکزی است. با این حال وزارت اقتصاد و وزارت صمت باید پس از تعیین چارچوب امکان استفاده از رمزارزها به عنوان سیستم پرداخت توسط بانک مرکزی، در حوزه امور عملیاتی نظیر ثبت سفارش، مالیات و مسائلی از این دست رمزارزها را به رسمیت بشناسند و قوانین و مقررات و زیرساخت‌های خود را با این فضا سازگار کنند.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران