شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون مرکز ملی فضای مجازی از تدوین آیین‌نامه پیشنهادی برای طرح در شورای عالی فضای مجازی خبر داد تا اختلاف نظر دستگاه‌های مقررات‌گذار در حوزه خدمات ویدئوی آنلاین (VOD) برطرف شود.

معاون مرکز ملی فضای مجازی از تدوین آیین‌نامه پیشنهادی برای طرح در شورای عالی فضای مجازی خبر داد تا اختلاف نظر دستگاه‌های مقررات‌گذار در حوزه خدمات ویدئوی آنلاین (VOD) برطرف شود.

 امیر خوراکیان در گفت‌وگو با مهر، درباره نامه‌های مرکز ملی فضای مجازی برای ساماندهی فعالیت شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات صوت و تصویر فراگیر و ویدئوی آنلاین (VOD) و نیز اقدامات نهادهای متولی این بخش، گفت: «ما در حوزهVOD‌ها در مساله نهاد تنظیم‌گر و مقررات‌گذار مشکل داریم. برای مثال در این زمینه اختلاف نظری میان وزارت ارشاد و سازمان صدا وسیما وجود دارد. آنچه در ظاهر امر مشخص است تنظیم‌گری و مقررات‌گذاری حوزه صوت و تصویر فراگیر به عهده سازمان صداوسیما و سایر موارد به عهده وزارت ارشاد است؛ اما در تعریف صوت و تصویر فراگیر، شاهد تفاوت نظرها و اختلاف‌نظرهایی بودیم که باعث شد این تنظیم‌گری و مقررات‌گذاری به‌طور منسجم و مرتبی شکل نگیرد.»

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی افزود: «در این زمینه ما در مرکز ملی فضای مجازی در ماه‌های اخیر به این موضوع ورود کرده و این بحث‌ها را دقیق و کامل کردیم. در این رابطه جلسات مشترکی با وزارت ارشاد و سازمان صداوسیما برگزار و کارهای کارشناسی انجام شد. بر این اساس پیشنهاداتی را آماده کردیم که این پیشنهادات هم‌اکنون در دستور شورای عالی فضای مجازی قرار گرفته است. البته به صورت کوتاه‌مدت نیز، هماهنگی‌هایی صورت گرفته که فعلاً کار پیش رود تا به یک سیاست واحد، طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی برسیم.»

وی با بیان اینکه به‌صورت موقت مشکلاتی را که برای سرویس‌های ویدئویی در کشور ایجاد شده بود برطرف کردیم، افزود: «هم‌اکنون سرویس‌دهندگان خدمات ویدئوی آنلاین مشغول کار هستند و در سیاست‌های ما هیچ تردیدی نیست.» معاون مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به جزییات این سیاست‌ها گفت: «یکی از سیاست‌های ما این است که هرگونه تنظیم‌گری و مقررات‌گذاری برای سرویس‌های داخلی، نباید به گونه‌ای باشد که باعث شود کار برای سرویس‌های داخلی سخت شود، اما سرویس‌های خارجی که هیچ قاعده‌ای را نمی‌پذیرند و تعهدی ندارند، راحت به هر کاری که می‌خواهند بپردازند. در تلاشیم که روزبه‌روز این تنظیم‌گری روان‌تر شود، همانطور که در فرمایشات رهبری برای کسب‌و‌کارهای سنتی این مطلب گفته شده و ایشان صحبت از پنجره واحد کردند، به این معنی که یک نفر برای یک کار لازم نباشد از ۵۰ سازمان مجوز بگیرد، در فضای مجازی نیز به طریق اولی این داستان باید اجرا شود و با یک پنجره واحد بتوان سریع نسبت به ارایه مجوز در این حوزه اقدام کرد.» خوراکیان با بیان اینکه تحقق این تنظیم‌گری‌ها کار سختی است، گفت: «حتی صاحبان سرویس‌ها در بخش خصوصی هم در خصوص مقررات و قواعد کلی در کشور ملاحظاتی دارند و دلبستگی‌شان به مسائل ملی و بحث‌های فرهنگی زیاد است. دغدغه مسوولیت‌های اجتماعی صاحبان سرویس‌های محتوایی بالا است و ما معتقدیم که آنها نیز دغدغه نسل آینده، خانواده و هویت ملی را دارند. بنابراین لذا ما در مرکز ملی فضای مجازی در تلاشیم که در کوتاه‌مدت مشکلات این بخش را رفع کرده و در بلندمدت نیز با طرحی که در شورای عالی فضای مجازی در دست بررسی است، مسائل شفاف شود. در این آیین نامه، ما بحث مشارکت ذی‌نفعان و ذی‌ربطان را دیده‌ایم و فضا به نحوی خواهد بود که همه ذی‌نفعان نیز در تنظیم‌گری و مقررات‌گذاری حوزه VOD مشارکت داشته باشند. این ذی‌نفعان شامل سازمان صداوسیما، وزارت ارشاد، بخش خصوصی، صاحبان سرویس‌ها و فعالان سینما و تلویزیون می‌شوند تا مطالباتشان در فرآیند تنظیم‌گری مورد توجه واقع شود.» به گفته خوراکیان در قواعد تنظیم‌گری، بحث مجوزها و نظارت‌های محتوایی بر ارایه خدمات صوت و تصویر فراگیر و ویدئوی آنلاین به‌صورت کامل دیده شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران