شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به خبر هزینه ۱۹ هزار میلیاردی برای توسعه شبکه ملی اطلاعات گفت:

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به خبر هزینه ۱۹ هزار میلیاردی برای توسعه شبکه ملی اطلاعات گفت: «برای توسعه شبکه ملی اطلاعات که امروز همه مردم و سازمان‌ها از مزیت‌های آن استفاده می‌کنند و به واسطه آن تمام کشور مجهز به اینترنت 4G شده، بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد صرفا در بخش خصوصی هزینه شده است.» «محمدجواد آذری جهرمی در گفت‌وگو با ایرنا، با بیان اینکه خبری که در خصوص هزینه‌های توسعه‌ زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات منتشر شده کمی نادرست است، گفت: در خبری آمده که برای توسعه زیرساخت‌های ارتباطی شبکه ملی اطلاعات ۱۹ هزار میلیارد تومان هزینه شده است، باید بگویم رقم بیشتر از اینهاست و همانطور که در خبرها آمد، صرفا یک بخش خصوصی بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت این شبکه هزینه کرده است.

 عددی که در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس به آن اشاره کردند، بودجه‌ای است که برای دولت در نظر گرفته شده است. گزارش مرکز پژوهش‌ها به این نکته اشاره می‌کند که در توسعه شبکه ملی اطلاعات بخش زیرساخت که بر عهده وزارت ارتباطات بوده، خوب پیش رفته است اما در بخش محتوا و خدمات کار پیش نرفته است. در این خبر و گزارش تهیه‌شده از سوی مرکز پژوهش‌ها، به‌صورت معوج پرداخته شده است. ضمن اینکه سازمان تبلیغات جزو دستگاه‌هایی است که وظایفی در حوزه محتوا دارد، همان حوزه‌ای که گزارش مجلس می‌گوید به خوبی پیش نرفته است. این نهاد هم گزارش می‌دهد که چکار کرده است. مطالبه‌گری آنها در لایه زیرساخت محترم است و ما هم در این خصوص پاسخگو هستیم اما خودشان هم باید پاسخگو باشند.» آذری جهرمی تاکید کرد: «نتیجه هزینه‌هایی که برای شبکه ملی اطلاعات انجام شده، این است که امروز اینترنت 4G در تمام کشور در دسترس است و هسته شبکه زیرساخت توسعه یافته است. اینها که نمی‌توانستند یک‌شبه و بدون بودجه شکل بگیرند. حاصل تمام هزینه‌هایی که صرف توسعه شبکه ملی اطلاعات شده، ارایه خدمات بهتر به مردم است. همان‌طور که در دوران شیوع کرونا شاهد بودیم این بستر چقدر به سهولت زندگی مردم و دستگاه‌ها کمک کرد.»

  کمک به گسترش اقتصاد حوزه محتوا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه باید در حوزه محتوا بیش از گذشته فعالیت کرد، گفت: «هدف‌گذاری ما این است که تا پایان امسال 5 میلیون اشتراک تلویزیون اینترنتی ایجاد کنیم، این اقدام بستر یک اقتصاد بزرگ را ایجاد می‌کند. عددی که در حال حاضر در حوزه تولید محتوا سریال فیلم ایجاد می‌شود عدد بزرگی است و می‌توان گفت سه برابر اقتصاد فعلی است. باید به اقتصاد حوزه محتوا بیش از گذشته پرداخته شود. 

مهیا کردن این بستر و فراگیر شدن خدمات ضمن تامین نیازمندی مردم در خانه، بسیاری از آسیب‌های فرهنگی که امروز علما، متدین و خانواده‌ها در رابطه با آن حساسیت دارند را مرتفع می‌کند. بخش محتوا جزو مسوولیت‌های وزارت ارتباطات نیست اما تهیه زیرساخت آن با ماست. مدل اقتصادی که برای این کار تعریف کرده‌ایم، تخصیص حدود ۸۰ میلیارد تومان به عنوان طرح تشویقی شرکت‌های اینترنت خانگی و سرویس‌های  vod (پخش ویدیو) است که هفته گذشته با حضور رییس‌جمهوری از آن رونمایی شد.» آذری جهرمی با بیان اینکه تکمیل زیرساخت شبکه ملی اطلاعات خردادماه انجام می‌شود، گفت: «توسعه زیرساخت پدافندی یکی از مسائل مهم برای توسعه شبکه ملی اطلاعات که به همین مناسبت در تبریز یک مرکز بزرگ را افتتاح خواهیم کرد، ضمن اینکه در مرداد ماه مرکز داده مادر شبکه اطلاعات نیز در تهران راه‌اندازی می‌شود. ظرفیت لازم برای میزبانی موتورهای جست‌وجو باتوجه به نیازمندی که وجود داشته در اختیارشان قرار می‌گیرد.» وزیر ارتباطات با بیان اینکه حضور شرکت‌های استارتاپی می‌تواند مشکلات اقتصادی این بخش را مرتفع کند، افزود: «در حوزه بورس ما دو مدل شرکت داریم. یکی شرکت‌های حوزه تلکام که مشکل خاصی برای حضور در بورس ندارند، مانند شرکت ملی مخابرات و همراه اول که در حال حاضر در بورس فعال هستند. با توجه به تکالیف شبکه ملی اطلاعات و محدودیت‌هایی که در تامین منابع بودجه در سال جاری داریم، ورود شرکت‌ها به بورس می‌تواند موانع موجود را برطرف کند و به توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی و اقتصاد دیجیتال سرعت ببخشد.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران