شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پس از حملات گسترده دونالد ترامپ به چین، مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس‌بوک نیز به این کشور حمله‌ور شده و نفوذ آن بر حوزه قانونگذاری در مورد اینترنت را نگران‌کننده دانست. به گزارش مهر به نقل از ورج،

ابراز نگرانی زاکربرگ از نفوذ چین بر اینترنت

پس از حملات گسترده دونالد ترامپ به چین، مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس‌بوک نیز به این کشور حمله‌ور شده و نفوذ آن بر حوزه قانونگذاری در مورد اینترنت را نگران‌کننده دانست. به گزارش مهر به نقل از ورج، زاکربرگ از دموکراسی‌های غربی خواست تا برای حفاظت از حریم شخصی و داده‌های کاربران اینترنت به پاخیزند و چارچوب‌های جدیدی را در این زمینه ابداع کنند. این ادعا در شرایطی مطرح می‌شود که بر اساس افشاگری‌های ادوارد اسنودن، آژانس امنیت ملی امریکا، سیا و اف‌بی‌آی از جمله بزرگ‌ترین راهزنان دنیای مجازی محسوب می‌شوند که بدون هیچ محدودیتی داده‌های خصوصی کاربران را در امریکا و خارج از آن مورد کنترل و سرقت قرار می‌دهند. زاکربرگ در سال ۲۰۱۹ نیز به چین حمله کرده و گفته بود نباید به چین اجازه دهیم تا قوانینی را برای بقیه اینترنت تعیین کند. وی مدعی شده بود فیس‌بوک با خودکامه شدن اینترنت مخالف است. لفاظی‌های زاکربرگ در زمینه احترام به حریم شخصی کاربران اینترنت در شرایطی صورت می‌گیرد که بارها اخباری در مورد فروش اطلاعات خصوصی کاربران فیس‌بوک توسط این شرکت به موسسه‌های ثالث و همکاری آن با پنتاگون برای تحقیقات اطلاعاتی و امنیتی در مورد کاربران این شبکه اجتماعی منتشر شده است.

دادگاهی با هیات منصفه مجازی برگزار شد

همزمان با شیوع ویروس کرونا که جلوی برگزاری دادگاه‌های حضوری را گرفته است، دادگاهی در تگزاس برای اولین بار یک جلسه محاکمه را با حضور مجازی اعضای هیأت منصفه برگزار کرده است. به گزارش مهر به نقل از انگجت، برگزاری این دادگاه مجازی با استفاده از نرم‌افزار زوم انجام شده و شیوه انتخاب اعضای هیأت منصفه این دادگاه از طریق یوتیوب به‌طور زنده پخش شده است. اعضای هیأت منصفه این دادگاه به‌طور مستقیم استدلال‌های دو طرف دعوا را از طریق اینترنت شنیدند و در نهایت نظر خود را صادر کرده و در اختیار قاضی قرار دادند. البته این نظر الزام‌آور نیست و در نهایت قاضی دادگاه در این مورد تصمیم‌گیری می‌کند. در نهایت چنین تصمیم گرفته شد که این منازعه حقوقی از طریق وساطت و مصالحه به نتیجه برسد. تا به حال جلسات استماع دادگاه‌ها در ۳۹ ایالت امریکا به‌صورت مجازی برگزار شده، اما تشکیل جلسات هیأت منصفه برای گوش کردن به محتوای این جلسات با توجه به تعداد زیاد این افراد و نیز آسیب‌پذیری‌های امنیتی نرم‌افزارهایی مانند زوم چالشی جدی است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران